Dvaačtyřicátý ročník znovu potvrdil, že pokud se běží Horňácká pětadvacítka, tak je vedro jak v Africe. „Běželo se na nové trati. Musím za běžce pochválit občany Louky, kteří pro závodníky připravili v extrémních podmínkách velké množství vody na občerstvení," uvedl na stránkách hodonínského běžeckého klubu šéf Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2012 Pavel Bíla.

V hlavním závodě Horňácké pětadvacítky nestartovala žádná žena. Veteránskou kategorii mužů nad padesát let vyhrál ultravytrvalec Miroslav Kadlec, mezi muži nad šedesát let triumfoval Michal Janota. V cíli dlouhého zaznamenali rozhodčí čas devětadvaceti běžeckým nadšencům.

Dalších pětačtyřicet závodníků dalo tentokrát přednost vloženému závodu na sedm a půl kilometru. „Jsem přesvědčený, že krok pořadatelů udělat vedle závodu na pětadvacet kilometrů i kratší závod na sedm a půl kilometru, byl velmi správný. Pokud se podaří v dalších ročnících vychytat pořadatelské mouchy, tak by závody ve Velké nad Veličkou mohly opět přitáhnout větší počet startujících," míní Bíla.

Kratší závod ovládl ve Velké nad Veličkou Luděk Durďák. Rohatecký běžec doběhl do cíle v čase 26:05 minuty. Druhou příčku obsadil veterán Jiří Brožík, třetí byl překvapivě Radim Matyáš.

V ženách jasně kralovala slovenská běžkyně Lubomíra Maníková. Ta doběhla v konkurenci mužů na pátém místě. Druhá Irena Pospíšilová zaostala za vítězkou o téměř dvě minuty. Třetí ženou v cíli byla Jana Kadlecová.

Celkem se na Horňácku představilo 152 startujících. V dětských kategoriích závodilo i přes nepříznivé podmínky šestasedmdesát startujících. V závodě na pětadvacet kilometrů doběhlo do cíle devětadvacet vytrvalců, ve vloženém závodě startovalo pětačtyřicet běžců a běžkyň.

Nejstarším mužem byl pětasedmdesátiletý Květoslav Hána z Veselí nad Moravou, nejmladším účastníkem na vydařené akci byl Jan Černý z Lužic. „Ten dokonce ještě nemá ani rok," dodal Bíla.

Ten se společně se závodníky a týmem rozhodčích přesune do Vnorov, kde se koná tradiční závod na deset kilometrů.