Jubilejní stý ročník veslařských Primátorek ovládla podle očekávání osma Dukly Praha. Ta měla ve finále dokonce trojnásobné zastoupení. Nejrychlejší byla posádka složená ze dvou čtyřek bez kormidelníka, které reprezentovaly české veslování na letošním mistrovství světa v Koreji. Vítězství ve skifařském závodě získal letošní mistr světa Ondřej Synek a ve skifu žen kralovala bronzová ze světového šampionátu Miroslava Knapková.

Ani členové VK Hodonín se ale na Primátorkách neztratili. Slovácký veslařský klub měl své zástupce hned v sedmi kategoriích. „V Praze startovaly ženy, veteránky, veteráni, dorostenky, dorostenci, mladší a starší žáci," informovala kapitánka hodonínského klubu Pavla Svitáková.

Na vítězství však dosáhly pouze veteránky. V osmách veteránů se pak radoval Miroslava Hatala. „Jelikož nás osm není, tak jsme jely společně s děvčaty z Olomouce a Uherského Hradiště. Z Hodonína jsme byly tři. Kromě mě ještě Stanislava Michnová a Jarmila Myslíková," hlásila Svitáková.

Ta se na Vltavě radovala poněkolikáté. „Pořád to ale hodně prožívám, protože za ty roky moc dobře vím, že není samozřejmost primátorky vyhrát. Na výhru jsem se načekala a nadřela," řekla zkušená veslařka. Svitáková zaznamenala premiérovou výhru v roce 1980. Stuhu Podolí, jak se tehdy závod jmenoval, vyhrála i o rok později. Další zlaté medaile přidala do sbírky až o mnoho let později. „I když jsem startovala v osmách žen pětkrát, tak jsem vyhrála pouze jednou. V ženách veteránkách jsem zase pět let nemohla dosáhnout na vítězství, ale pak jsem konečně uspěla a od té doby jsme pětkrát vyhrály," uvedla zkušená závodnice, která potvrdila, že v Praze závodí pouze ti nejlepší. „Konkurence je obrovská," říká. „Třeba v závodě veteránek jelo patnáct lodí. Mužů veteránů zase bylo čtyřiadvacet," přidala.

Zatímco dlouholetým hodonínským veslařům se na Primátorkách dařilo, mladí členové slováckého klubu si musejí na výraznější úspěch minimálně rok počkat. „V žádném případě to ale propadák není. S některými oddíly se nemůžeme momentálně rovnat, protože mají širší základnu než my. Třeba Smíchov má tři vlastní osmi žáků. Potom je celkem logické, že jedna z nich závod vyhraje," pronesla Svitáková.

Větší problémem než nedostatek dětí je absence lodí. Hodonín momentálně nemá žádnou pořádnou osmiveslici. „Je to náš největší nedostatek. Kvalitní osmu nevlastníme, takže jsme si ji musely půjčovat," překvapila Svitáková.

Proto jely hodonínské ženy dohromady s Pardubicemi a dorostenci zase s kolegy ze Smíchova. „Dorostenky jsme musely rozházet k ostatním týmům, žákům jsme půjčily loď od Mělníka," řekla Svitáková. Tu alespoň těší, že se podařilo rozšířit členskou základnu. „Máme více dětí. Výsledky se ale dostaví až za dva roky. Teď jsme moc zlatých medailí neměli," pravila Svitáková.

Primátorky se letos jely v netradičním termínu, neboť v červnu se nemohly konat kvůli záplavám. I přes podzimní termín a horší počasí sledovalo Primátorky ze břehu několik tisíc diváků. „Pro nás sportovce bylo počasí dobré. Když se hýbete, tak to jde. Horší to bylo pro diváky, kteří stáli na břehu," uvedla Svitáková.

Tradiční závod Primátorských osmiveslic je jednou z nejvýznamnějších pravidelných sportovních akcí v Česku. Letos jeho význam podtrhl fakt, že se uskutečnil již stý ročník. Tradici dvoukilometrového závodu, který se jel poprvé v roce 1910, nepřerušila ani druhá světová válka, nekonal se pouze v letech prvního celosvětového válečného konfliktu.

Hodonínští veslaři právě na této významné akci zakončili letošní venkovní sezonu. Závodníci slováckého klubu se v dalších týdnech přesunou do hal a budov, kde budou trénovat na trenažérech.