Rozhodující partie se odehrála ve čtvrtek odpoledne, kdy ke stejnému stolu zasedli oba Rusové. Z vítězství se nakonec radoval Kireev. Mezinárodní ruský mistr zdolal Ivanova, který je ruským velmistrem, po velkém boji.

„Byl to klíčový duel turnaje. Byla to velmi zajímavá partie o sedmasedmdesáti tazích. Ivanov ve slibné pozici nedokázal udržet volného černého pěšce a prohrál," uvedl hlavní organizátor a ředitel turnaje Miroslav Slavík.

Ten hru předních evropských šachistů bedlivě sledoval.. „Jejich výkony se posílají na mezinárodní šachovou federaci, kde si jim započítává koeficient Elo," řekl Slavík.

Mezinárodního klání se zúčastnilo třiadvacet šachistů ze čtyř evropských států. Hrálo se Švýcarským systémem. Jeho princip spočívá v rozdělení hráčů tak, aby proti sobě v každém kole hráli stejně nebo alespoň co nejpodobněji kvalitní hráči z předchozích kol. První kolo je buď nalosováno nebo určeno podle žebříčku hráčů, například Elo. Hráči, kteří zvítězí, obdrží bod, hráči remizující získají půl bodu a poražení nedostanou bod žádný. V dalším kole vítězi hrají proti vítězům, remizující proti remizujícím a poražení proti poraženým. V dalších kolech hrají proti sobě soupeři se stejným nebo co nejpodobnějším skóre. Žádný hráč nehraje dvakrát se stejným hráčem.

V Prušánkách byly k vidění zajímavé partie. Hlavními hvězdami akce byli zmiňovaní Rusové a Němec Andreas Tauber. „Je to až nečekaný úspěch, že se nám podařilo dát dohromady tak silnou sestavu. S Kireeem jsem komunikoval dlouho dopředu přes email. Tauber je sice Němec, ale pracuje v Rakousku a bydlí v Břeclavi. Jsem rád i za pana Masarika, který si k nám našel cestu, i když na Slovensku probíhá mistrovství. Přijeli k nám šachisté ze dvou brněnských klubů, z Poličky, Poštorné, Boskovic. Kvalitu tady máme, bohužel hráčů nepřijelo tolik, jak jsme očekávali," pravil Slavík.

Barvy domácích Prušánek hájili tři borci, Hodonínsko zase reprezentovali Jiří Neduchal z Vacenovic, Jiří Fanta s Pavlem Solaříkem ze Strážnice, Vladimír Misorin a Petr Krolop z Hodonína a ratíškovický talent Martin Kladňák, který hraje za Brno.

Velmi dobrými výkony se prezentovali zejména druholigový Jiří Marek a nestárnoucí Jaromír Veselý z Brna. V silné konkurenci zazářil Oskar Hájek. Tomu se podařilo držet krok s absolutní evropskou špičkou. „Kdyby tady bylo více hráčů, bylo by to ještě zajímavější," míní Slavík.

Zatímco loni se turnaj uskutečnil v Břeclavi–Poštorné, letos se ho organizátoři rozhodli přesunout do Prušánek. „Region je hezký. Chceme turnaj rozšířit do více obcí a měst. V minulosti hostily velký šachový turnaj Dubňany. To mě vedlo k tomu, abychom podobnou akci uspořádali pro lidi z Hodonínska. Nakonec jsem se rozhodl pro Prušánky. Prostředí je pěkné. Bohužel hrací místnost je pro hráče trochu malá. Turnaj měl být původně v kulturním domě. Kvůli menšímu zájmu jsme ho ale nakonec přesunuli," řekl Slavík, který čekal větší počet šachistů.

„Těžko říct, čím to je. Domácí šachisté, kteří nemuseli shánět žádné ubytování, se překvapivě nepřihlásili. Lidé buď nemají čas, nebo dali přednost konkurenčním turnajům," uvedl šachista z Charvátské Nové Vsi.

Na dovolené

Slavíkova slova potvrdil i Petr Krolop. „V Hodoníně je spousta hráčů. Bohužel předpoklady se nepotvrdily a většina z nich se na turnaj nepřihlásila. Asi neměli v tomto termínu volno," uvedl Krolop.

Ten hraje populární deskovou hru od mládí. „Získal jsem druhou výkonnostní třídu a dlouhá léta pak nehrál. K šachům jsem se vrátil až v Hodoníně, kam jsem se před třinácti lety přestěhoval," pronesl účastník okresního a krajského přeboru.

Zatímco ruští šachisté se soustředili výhradně na turnaj a ve volném čase se připravovali na své partie, ostatní hráči si dopoledne užívali krásy jižní Moravy. „Většina hráčů spojila akci s dovolenou, takže dopoledne absolvovali lidé s rodinou nějaké túry, nebo si vyjeli na kole, a odpoledne hráli šachy," řekl Slavík. Podle něj lidé na jižní Moravě umějí šachy hrát.

„Na Hodonínsku i Břeclavsku je to ale horší. Družstev i lidí je málo. Šachy jsou tady na ústupu, protože talenty stahují kluby z velkých měst," dodal Slavík.