Napínavý souboj nabídla především hlavní kategorie elite. Při absenci české jedničky Václava Koláře, který ve stejném termínu startoval ve španělské Barceloně, kde se stal vítězem letošního BIU World Biketrial Indoor Cupu, si to o první místo rozdali Martin Kakáč z Blanska a hodonínský David Herka.

Napínavý duel nakonec ovládl vedoucí muž seriálu mistrovství České republiky, který měl o jeden trestný bod méně než bojující člen AMK Mladost. Třetí skončil Křiva z Hamrů nad Sázavou. „Chtěl jsem zajet co nejlépe a urvat nějakou medaili, což se mi podařilo," radoval se David Herka.

Seriál mistrovství České republiky v biketrialu poprvé v historii zavítal do Hodonína. Tamní klub AMK Mladost uspořádal podobné závody před jedenácti lety na Mlýnkách, v sobotu se však nejlepší čeští jezdci představili v areálu u elektrárny, kde si to rozdali o další body a medaile.

Hodonínský klub se na dlouho očekávaný závod pečlivě připravoval.

Představitelé oddílu v posledních týdnech upravovali tratě a vylaďovali sekce. Dřina se nakonec organizátorům závodu mistrovství České republiky vyplatila. Na borce se speciálně upravenými koly svítilo slunce a jejich výkony a umění sledovala slušná návštěva.

Hodonínským závodníkům se doma dařilo. Všichni domácí jezdci skončili na stupních vítězů. Tomáš Herka získal v kategorii hobby bronz, Dominik Sabáček triumfoval v kategorii benjamin, Tadeáš Kříž obsadil v seniorech druhou příčku.

Kvarteto jezdců se chtělo před známými a kamarády vytáhnout, nové sekce a náročné překážky jim ovšem daly pořádně zabrat. „Přestěhoval jsem se do Brna, takže sekce stavěl bratr s Davidem Sabáčkem, kteří mě dobře znají. Ne že by stavěli trať pro mě, ale dělali to podle sebe, jak jezdí oni," pravil Herka.

I když podle některých byla většina sekcí až příliš náročná, českému reprezentantovi to vůbec nevadilo. „Trať byla postavená nádherně, překážky jsou krásné, je to ve výškách a diváci se aspoň měli na co dívat," prohlásil David Herka, který si poslední podnik náramně užíval. „Přišla spousta známých lidí a kamarádů. Na závod jsem se moc těšil a jsem rád, že jsem nikoho výkonem ani výsledkem nezklamal," uvedl člen pořádajícího AMK Mladost.

Jeden z elitních českých jezdců letos moc nezávodí, domácí akci si však ujít v žádném případě nemohl. „Měnil jsem zaměstnání, řešil byt a další osobní záležitosti, které mi sebraly spoustu času a energie. Příští rok si to ale snad vynahradím," pronesl Herka.

V silné konkurenci se neztratili ani členové kyjovského oddílu. Adam Kosík zvítězil v kategorii minime, František Andrle triumfoval v kategorii hobby růžová, Ondra Kmenta byl druhý, Vojtěch Klimek s Tomášem Kolofíkem brali bronz.

Iva Antlová skončila v benjaminech čtvrtá. Stupně vítězů jen těsně unikly i Tomáši Kočičkovi, Ondřeji Krúpčikovi a Tomáši Řepovi.

Michal Kůřil obsadil stejně jako Tomáš Kůřil pátou příčku, Erik Jandásek byl šestý, na stejné pozici dokončil závod i Josef Šebesta. Šimon Kozák byl sedmý, Karolína Kožůšková devátá a Lukáš Houšť jedenáctý.

„Díky Hodoňákům za uspořádání pěkného závodu. Těší nás, že jsme se mohli představit v okrese. Počasí vyšlo super, umělé sekce byly technické a jiné než u nás v Kyjově, takže všechno bylo v pořádku," uvedl na oficiálním klubovém webu organizační pracovník kyjovského biketrialového oddílu Pavel Kůřil.

Na Slovácku se divákům předvedlo více než osmdesát závodníků. Ukázkové náborové akce se zúčastnilo dvacet dětí. „Hodně nás to potěšilo, protože jde o druhý nejvyšší počet letošní sezony," prohlásil zástupce pořádajícího hodonínského klubu Josef Herka. Otec známého jezdce společně s kolegy připravil těžký závod. „Někomu se to sice nelíbilo, ale celkově byli lidé spokojení. My máme raději kratší, ale náročnější sekce," říká Herka starší.

V Hodoníně se podobná akce uskutečnila vůbec poprvé. „Poslední takový závod jsme uspořádali před jedenácti lety na Mlýnkách. Na tomto bikeparku to ale bylo vůbec první mistrovství republiky," připomněl známý fakt Josef Herka.

Důvodů, proč uspořádat domácí šampionát v areálu AMK Mladost u elektrárny, bylo hned několik. „Bylo to Davidovo přání, ještě nikdy nejel před domácím publikem. Navíc jsme od sponzorů dostali několik překážek, takže jsme se rozhodli do toho jít a závod uspořádat," uvedl Herka starší.

Příprava hodonínským funkcionářům zabrala celý rok. „Sekce jsme stavěli více než měsíc," prozradil známý činovník a propagátor biketrialu na Slovácku. „Tento sport sice není moc populární, ale na Hodonínsku jsou srdcaři, kteří do toho dávají vše," dodal Herka starší.