Slovácký celek se do první ligy vrací po dlouhých šestnácti letech. „Je to obrovský úspěch. Za poslední roky si postup zasloužíme. Pět let o něj bojujeme, teď jsme se dočkali,“ raduje se veselský kapitán Jan Fišer.

Zkušený útočník společně se svými parťáky prožívá úžasnou sezonu. Tým vedený trenérem Karlem Kneblem byl před víkendem blízko postupu do nejvyšší soutěže. Klíčem k první lize byl důležitý domácí dvojzápas s brněnským Drakenem a Moravskou Slavií.

Veselským národním házenkářům stačilo k postupu jediné - porazit v sobotním zápase druhý Draken. Slušná návštěva v tropickém vedru viděla pořádně napínavou partii. Přitom první poločas dlouho patřil výborně hrajícímu domácímu týmu.

Veselané vstoupili do utkání excelentně a brzy se jim povedlo vybudovat pětibrankový náskok. V 15. minutě za stavu 7:2 však rozhodčí zápas přerušil a nechal hráče občerstvit a vydechnout, což rozjeté domácí rozhodilo a přibrzdilo.

Naopak krátká pauza hostům pomohla. Veselané o svůj náskok málem přišli a po prvním poločase vedli pouze o gól. „Začátek jsme měli jasně ve své režii, potom jsme však vypadli z tempa. Soupeř začal střílet branky a my jsme se nechytali,“ uvedl Fišer. Ani začátek druhého poločasu se domácím hráčům nepovedl. Nervozita a důležitost střetnutí svazovala domácím házenkářům ruce, a přestože celé mužstvo bojovalo, o vedení krátce po změně stran přišlo.

Veselané ve zbytku utkání pouze dotahovali těsný náskok protivníka. Vedoucímu týmu soutěže se přestala dařit střelba, domácí obránci zase složitě bránili soupeřovy rozjeté útočníky. Slovácký celek ještě deset minut před koncem prohrával 15:16.

Trenér Knebl se snažil mužstvo nakopnout, na chvíli vyměnil brankáře Pejšu za Soukupa nebo vystřídal obránce. Změny nakonec domácím pomohly. Veselí v 56. minutě za bouřlivé podpory diváků srovnalo na 19:19 a ve strhujícím závěru šlo za vyrovnaného stavu do útoku. Domácí si vypracovali trest po čase, poslední ránu Malovaného ale vyrazil hostující gólman. „Jelikož jsme soupeři chvílemi nestačili a ve druhé půli jsme prohrávali i o dvě branky, je je remíza pro nás částečně zlatá,“ prohlásil Fišer.

Zatímco výsledek 20:20 s brněnským Drakenem Veselanům ještě postupovou jistotu nedával, v neděli už se na sokolovně slavilo. Lídr druhé ligy potvrdil proti Moravské Slavii roli favorita a po domácí výhře 13:10 stvrdil svůj triumf ve druhé lize a postup do nejvyšší soutěže. „Nebyl to jednoduchý zápas. Začátek byl vyrovnaný. Obraně se sice dařilo, ale útok se trápil v koncovce, zejména u trestných hodů,“ uvedl veselský obránce Pavel Vaďura.

Zkušený zadák společně s kolegy celý první poločas bojoval s hostujícím útočníkem Martinem Šafářem. Po třiceti minutách Veselané vedli 7:6. Favorit už náskok nepustil a zápas nakonec dovedl do vítězného konce. „Pochvalu zaslouží zejména obrana, která dovolila vstřelit soupeři jen deset gólů, nicméně osm z nich zaznamenal právě Šafář,“ uvedl Vaďura.

Vítězství nad Moravskou Slávií rozpoutalo na zrekonstruovaném hřišti oslavy postupu do první ligy, kam se Veselí vrací po dlouhých šestnácti letech. „Hráči děkují všem fanouškům, kteří je přišli v tomto boji podpořit,“ dodal za všechny Vaďura.

Národní házená, 2. liga mužů
SK NH Veselí nad Moravou - Draken Brno 20:20 (9:8)SK NH Veselí nad Moravou: Pejša (Soukup) - Václavík, Vaďura, Kuchařík, Blažek, Matuška - Hanák, Malovaný (4), Fišer (6), Provazník (6), Fojtík (4), Menšík. Trenér: Karel Knebel, vedoucí družstva: Milan Maxera. 

SK NH Veselí nad Moravou - KNH MS Brno 13:10 (7:6)SK NH Veselí nad Moravou: Pejša (Soukup) - Václavík, Vaďura, Kuchařík, Blažek, Matuška - Hanák (2), Malovaný (3), Fišer (3), Provazník (1), Fojtík (3), Menšík (1). Trenér: Karel Knebel, vedoucí družstva: Milan Maxera.

Maxera: Bude to zásah do ekonomiky klubu. Ale zvládneme to

Veselí nad Moravou – Konečně zúročili několikaleté úsilí a společně s věrnými fanoušky se radovali z vytouženého postupu do první ligy. Národní házenkáři Veselí nad Moravou se v nejvyšší soutěži objeví po šestnácti letech. Definitivní jistotu slováckému celku dala domácí nedělní výhra nad nad Moravskou Slavií Brno 13:10. „Je to velký úspěch,“ říká předseda jihomoravského oddílu Milan Maxera.

Co pro veselský klub znamená postup do první ligy?
Určitě je to velká věc. Do první ligy jsme postoupili po šestnácti letech. Kluci se o to snažili velmi dlouho. Myslím, že si to zasloužili.

Co rozhodlo letošní sezonu? V čem jste byli nejlepší?
Obrovské nasazení od začátku sezony, kvalitní zimní příprava a forma.

Budete postup zvažovat, nebo už jistě víte, zda si zahrajete nejvyšší soutěž?
V případě, že si to vybojujeme, tak budeme hrát první ligu.

Dozná kádr nějakých změn?
Zatím ještě nevíme, ale budeme se snažit kádr posílit hostováním několika hráčů z druholigových soutěží. Prostě na tom budeme přes léto pracovat. Uděláme pro to, co se dá.

Máte naplánovány nějaké oslavy?
Zatím ne, ale určitě úspěch pořádně oslavíme a zapijeme. Po sezoně bude času dost.

O kolik budete muset navýšit klubový rozpočet, abyste byli konkurenceschopným týmem? Bude nejvyšší soutěž stát hodně peněz?
Vzhledem k tomu, že první liga se kromě Vítkovic a Rokytnice hraje pouze v Čechách, hodně na Plzeňsku, bude to zásah do ekonomiky klubu. Já jsem ale přesvědčený, že to zvládneme.