První poločas v duelu s Podlázkami prohráli domácí házenkáři jen o branku. „První poločasy jsou z naší strany dobré, většinou dokážeme se soupeři držet krok. Dnes jsme prohrávali jen o gól a ve druhé půlce jsme dokázali rychle srovnat. Potom jsme v průběhu druhé půle sice vyrobili možná dva střelecké kiksy a soupeř vedl 10:12, ale od tohoto stavu se nám už začalo v útoku dařit. Podlázky naopak v útoku zcela odešly,“ radoval se z prvního vítězství trenér prvoligového nováčka Karel Knebel. V tu chvíli netušil, že se ve druhém zápase dvojkola role domácích a hostů vymění.


Od začátku druhého víkendového utkání 5. kola byl souboj obou soupeřů, kteří se léta znají z působení ve druhé lize, vyrovnaný. Vedení se ujaly Opatovice, Veselané až do stavu 4:4 dotahovali jednobrankový náskok, pak sehráli svůj nejlepší vskutku prvoligový úsek letošního podzimu.

Za jistou obranou zářil brankář Soukup, útočníci byli téměř stoprocentní a hrozili pestrou střelbou ze všech stran brankoviště. Střelcem prvních minut byl autor čistého hattricku Fojtík, čtyři branky v řadě vsítil i veselský kapitán Fišer a na nadějné čtyřbrankové vedení na 8:4 navýšil ve čtvrtině zápasu Šafář.


Střídající gólman Pejša zneškodnil šestimetrový pokutový hod a v krátkém časovém úseku se blýskl dalšími čtyřmi zákroky. Deset minut před koncem prvního poločasu opatovičtí házenkáři snížili na 8:5 a ze své třetí v zápase sudím nařízené penalty na dvoubrankový rozdíl. Pak se východočeskou obrannou linií bravurně proplétl Šafář a přihrál Malovanému, který zvýšil vedení Veselí na 9:6.


Hosté sice dokázali dvakrát gólově kontrovat, ale do poločasového hvizdu přidal dva zásahy do černého Fojtík a jeden Šafář, a tak Veselané odcházeli do šaten se čtyřbrankovým náskokem a ambicemi na další cenné prvoligové body. „Začátek jsme zvládli opravdu velmi dobře. Výrazně nám pomohly hostující posily z Moravské Slavie Brno, především dravý útočník Martin Šafář. V první půli to bylo po herní stránce bez problémů. Útok hrál skvěle, obrana taky výborně, zachytali i oba brankáři,“ pochvaloval si čtyřbrankové vedení trenér SK NH Veselí nad Moravou Karel Knebel.


Po příchodu z kabin ale pohled na nebe nevěštil pro Veselany nic dobrého. Spustil se déšť a Opatovice začaly ukrajovat z veselského náskoku. „V dešti jsme zopakovali přesně totéž jako před dvěma týdny ve Vítkovicích. Na mokrém povrchu našim útočníkům hra nesedí, nevím, čím to je, ale dnes to bylo znovu totální selhání útoku. Po střelách, které kluci nedali, pak křečovité strhávali střelbu na tyče nebo do dosahu brankáře,“ kroutil po zápase nechápavě hlavou veselský kouč Knebel.


Po padesáti minutách hry se soupeř znovu ujal vedení. Téměř půlhodinovou nemohoucnost veselských útočníků prolomil třináctým gólem až tři minuty před koncem utkání střelou z úhlu Provazník. „Kdybychom jen trochu zlepšili střelbu, nebyl by ani dnešní zápas problém vyhrát. Hra byla vyrovnaná až do doby, než začalo pršet. Pak se vše sesypalo. Letos jsme odehráli všechny první poločasy na suchu, druhé půlky na mokrém povrchu. Mohli jsme si vybrat ze dvou typů míčů. Vzhledem k tomu, že na začátku utkání nepršelo, začínali jsme s balónem na suchý povrch a už se nám jej nepodařilo v krizi změnit,“ zamyslel se nad jednou z příčin porážky Karel Knebel.


Národní házená, 1. liga mužů 
Veselí nad Moravou - Podlázky 18:13 (6:7)
Sestava a branky Veselí: Pejša, Soukup – Vaďura, Václavík, Matuška, Blažek – Fojtík 8, Malovaný 5, Fišer 3, Provazník 1, Hanák 1.
Veselí nad Moravou - Opatovice nad Labem 14:18 (12:8)
Sestava a branky Veselí: Soukup, Pejša – Vaďura, Václavík, Matuška, Floder, Hudeček – Fojtík 5, Fišer 4, Šafář 3, Malovaný 1, Provazník 1, Hanák.
Výsledky 5. kola: Vítkovice - Krčín 13:18, Rokytnice - Podlázky 22:17, Plzeň-Újezd - Tymákov 23:21, Nezvěstice - Přeštice 19:21, Žatec - Nýřany 21:27.
Tabulka po 5. kole:
1. Plzeň-Újezd 116:95 9
2. Nýřany 122:102 9
3. Krčín 88:81 7
4. Přeštice 98:96 7
5. Opatovice 89:81 6
6. Rokytnice 90:91 5
7. Podlázky 116:126 5
8. Žatec 99:110 4
9. Tymákov 121:121 3
10. Vítkovice 73:80 3
11. Veselí n.M. 90:107 3
12. Nezvěstice 80:92 1