Dorostenky Vracova na letošním mistrovství České republiky využily výhody domácího prostředí, po čtyřech výhrách a jedné remíze se radovaly za zaslouženého titulu. Jihomoravanky se právem staly mistryněmi republiky. „Je to úžasný pocit. Věděly jsme, že máme nejsilnější ročník, navíc jsme hrály doma. Před vlastním publikem jsme se snažily uhrát co nejlepší výsledek. Věřily jsme v medaili, ale o zlatu se nám ani nesnilo,“ zářila vracovská útočnice a jedna z hvězd vítězné party Natálie Polanská.

Mimořádný víkend vracovské národní házené v Ostravě završily mladší žákyně jihomoravského oddílu, které poprvé v pětasedmdesátileté historii klubu ovládly Pohár České republiky. „Nic lepšího jsme si nemohli přát,“ rozplýval se trenér vracovských dorostenek Libor Bulička, který sice věřil v úspěch, přesto byl před šampionátem opatrný.

„V minulosti nás soupeři dost chválili, že hrajeme pohlednou házenou. Bohužel, kdo chce dávat hodně gólů a nemá dobrou střelbu, často také hodně ztrácí a prohrává,“ připomíná Bulička.

Právě na produktivitu se Jihomoravanky před vrcholem sezony zaměřily. „Od září do června trénujeme dvakrát týdně, před šampionát se ale scházíme třikrát. Útočnice pilují střelbu. My totiž nemáme problém dostat se do šance a soupeře přehrát, ale dát gól,“ upozorňuje šestadvacetiletý kouč, který také v letošním ročníku spoléhal na osvědčené opory.

Družstvo táhly Natálie Polanská, Klára Jandásková, Alžběta Fridrichová nebo Vanessa Novotná, v brance čarovala Lucie Jurečková. Domácí děvčata pak doplnila Terezie Koutová z Chropyně. „Všechny holky v útoku jsou šikovné. Když vypadne jedna nebo dvě, dají se nahradit. Hrajeme a fungujeme jako jeden tým. Nespoléháme pouze na individuality, ale na kolektiv,“ tvrdí Bulička.

Národní házenkářky Vracova ve své věkové kategorii dlouhodobě patří k nejlepším celkům v republice. Hráčky Sokola už více než pět let nenašly v regionu přemožitele a jihomoravskou oblast bez ztráty bodu ovládly i letos. Vracovjanky se díky osmi přesvědčivým výhrám po zásluze kvalifikovaly do finálového turnaje, který se po třech letech znovu konal na Kyjovsku. „Letos byl náš průměrný výsledek 31:7, což napovídá, že soutěž není nejlepší. Přesto holky na trénincích makají. Snažíme se jezdit na turnaje do oblastí, kde je větší kvalita,“ říká mladý trenér.

O titul kromě domácího Sokola Vracov v tropickém vedru bojovala také děvčata z Chropyně, Krčína, Bakova nad Jizerou, Žatce a Plzně- Újezdu. Šestice týmů se utkala systémem každý s každým. Na umělém povrchu se hrálo dvakrát třicet minut.

Vracovu vyšel hned vstup do turnaje, když v pátek dopoledne jasně přehrál Žatec 33:19 a uklidnil se. „Z prvního zápasu jsme měli strach. Vždycky úvodní duel bývá kritický. Všichni jsou ve stresu z neznámého soupeře. S Žatcem jsme nikdy nehráli. Holky před zápasem byly hodně nervózní. Navíc přišlo hodně lidí, kamarádů, rodičů. Naštěstí to dopadlo dobře,“ oddechl si Bulička.

Jeho tým se dostal do pohody a dál sbíral důležité body. Vracov zdolal Bakov nad Jizerou 17:14 a favorizovanou Plzeň-Újezd 18:16.

V cestě za titulem domácí družstvo nezastavila ni remíza s Krčínem. Spanilou jízdu házenkářky Vracova završily v neděli proti Chropyni. Po výhře 15:7 začaly mohutné oslavy. „Jsem rád, že konečně prolomili prokletí a získali titul. Vždyť jihomoravská oblast nevyhrála mistrovství republiky sedmadvacet let,“ připomíná Bulička.

Jeho parta dlouhé čekání utnula v poslední možný čas. Úspěšná dorostenecká parta totiž končí, hráčky jdou do žen, které působí ve druhé lize. „Když byly holky mladší a měly kolem dvanácti let, nebylo těžké je na hřiště udržet. Národní házená pro ně byla prioritou. Postupem času ale přišla puberta, kluci, večírky. Musel jsem změnit přístup, což se vyplatilo,“ dodal Bulička.

Mistrovství České republiky dorostenek v národní házené 2017

Výsledky: Chropyně – Krčín 13:16, Bakov na Jizerou – Plzeň-Újezd 14:18, Žatec – Sokol Vracov 19:33, Krčín – Plzeň-Újezd 15:15, Žatec – Chropyně 10:18, Sokol Vracov – Bakov nad Jizerou 17:14, Krčín – Žatec 24:15, Plzeň – Újezd – Vracov 16:18, Chropyně – Bakov nad Jizerou 14:10, Sokol Vracov – Krčín 15:15, Žatec – Bakov nad Jizerou 14:16, Plzeň-Újezd – Chropyně 12:9, Bakov nad Jizerou - Krčín 13:24, Plzeň-Újezd – Žatec 15:8, Chropyně – Vracov 7:15.

Celkové pořadí: 1. Vracov (5 4 1 0 – 98:71 – 9 bodů), 2. Krčín (5 3 2 0 – 94:71 - 8 bodů), 3. Plzeň-Újezd (5 3 1 1 – 76:64 – 7 bodů), 4. Chropyně (5 2 0 3 – 61:63 - 4 body), 5. Bakov nad Jizerou (5 1 0 4 – 67:87 - 2 body), 6. Žatec (5 0 0 5 – 66:106 - 0 bodů).