Slovácký rok dlouhodobě patří k nejvýznamnějším akcí na Hodonínsku. Mimořádně kvalitní klání se za pět let své existence dostalo do pozice nejlepšího a nejkvalitnějšího turnaje žen, které se pravidelně koná na území České republiky. Hlavně proto byl významný turnaj vyhlášen Akcí roku 2011.

„Nás to samozřejmě velmi těší, protože na okrese Hodonín se každoročně pořádá celá řada velkých turnajů a mezinárodních akcí. Hodně kvalitní jsou mládežnické stolnětenisové akce. Spoustu fanoušků má i Kyjovský okruh. Pro nás je dobře, že si házená i tímto způsobem dokáže najít své místo pro mediální prezentaci,“ uvedl jednatel HK Hodonín a hlavní organizátor Slováckého poháru Radek Bičan.

Podle něj byl minulý ročník mezinárodního házenkářského turnaje žen opravdu nelepší. „Po sportovní stránce byl určitě nejkvalitnější. Na jednom místě se sešli finalista poháru EHF, mistr Islandu, ruská Lada Togliatti nebo Bukurešť. Po sportovní stránce to byla nesmírně vydařená akce,“ pronesl Bičan. „Byl to ročník, na který se dlouho nezapomene a který se bude jenom těžko překonávat. Navíc je to výzva a závazek, aby ty další ročníky byly stejně dobře obsazeny a zajištěny,“ uvědomuje si s odstupem času hodonínský funkcionář.

Hráčky známých evropských klubů na turnaj nezapomenou ještě z jednoho důvodů. Kvůli úmornému vedru, které na konci léta na Slovácku panovalo. „Dánové na svých oficiálních stránkách pojmenovali turnaj Sauna cup. Bylo to dané tím, že v Česku opravdu panovala tropická vedra. Navíc kvůli tomu, že v hodonínské sportovní hale není klimatizace, hrálo se v opravdu hodně náročných podmínkách,“ říká Bičan.

Ten už pracuje na letošním ročníku. Jednání se zástupci předních evropských velkoklubů jsou ale letos ještě složitější. „Letos to máme s organizací klání složitější, neboť v Londýně se konají Olympijské hry. Ty mají končit počátkem srpna. Špičkové evropské týmy, které budou mít své hráčky na olympiádě, budou volit jiný model přípravy než v předchozích letech. Navíc nebudou mít tolik prostoru na velké mezinárodní akce po Evropě. Proto není možné v olympijském roce uspořádat turnaj na takové špičkové úrovni, jak bychom si představovali,“ pravil Bičan.

Vedení HK Hodonín o změně termínu neuvažuje. „Konec prázdnin je ideální,“ míní zkušený funkcionář, který si slavnostní večer stejně jako drtivá většina oceněných sportovců a pozvaných hostů užil. „Byl to pěkný večer. Společenské akce ke sportu patří. My jsme měli ve Veselí možnost potkat řadu zajímavých lidí z jiných sportů. Pozdravili jsme se se zástupci jiných klubů. Byla to milá společenská záležitost. O to víc jsme rádi, že jsme se jí mohli zúčastnit,“ uzavřel Bičan.

Akce roku 2011: Slovácký pohár
Termín: 24.- 28. srpna 2011 v městské sportovní hale v Hodoníně.
Pořadatel: HK Hodonín.

Pátý ročník mezinárodního turnaje v házené žen měl opět výborné složení účastníků. Slovácký pohár se za pět let své existence dostal do pozice nejlepšího a nejkvalitnějšího turnaje žen, který se pravidelně koná na území České republiky. Jeho prestiž má rostoucí tendenci také v mezinárodním měřítku. Turnaje se vloni poprvé zúčastnilo šest týmů V Hodoníně se představil třeba poražený finalista Poháru EHF 2011 dánské Holstebro nebo poslední mistr Islandu Valur Reykjavík. Turnaj zahrnoval patnáct utkání, představila se na něm řada reprezentantek, které hrály na evropských i světových šampionátech či olympijských hrách.