Nadšené publikum panenkám po senzační výhře nad Zlínem 33:21 tleskalo ve stoje. „Byl to nejlepší výkon za posledních pět let," uznale pokyvoval i věrný fanoušek Karel Studnička. Dlouholetý příznivec z Vnorov navštěvuje domácí zápasy házenkářek Veselí nad Moravou pravidelně. V sobotu však domů odcházel nadmíru spokojený. Panenky nedaly moravskému rivalovi šanci, když zaplněné ochozy potěšily parádním výkonem a nečekanou výhrou o dvanáct branek.

„Těší mě, že děvčata přijala moji házenkářskou filozofii a postupnými kroky se posouváme stále dopředu. Takový výsledek málokdo čekal. Holky ale podaly výkon na hranici svých možností, svojí hrou strhly publikum. Po delší době byla ve Veselí atmosféra jako před pár lety," prohlásil nový trenér SHK Veselí nad Moravou Slavomír Varga, který si proti Zlínu odbyl domácí premiéru.

Nástupce Radima Pernického si triumf nad tradičním moravským rivalem vychutnával. Již před koncem zápasu emotivně pumpoval rukama a tleskáním hecoval fanoušky. „Byl bych moc rád, kdyby hráčky svými výkony do hlediště přilákaly i další diváky a Veselí se vrátilo tam, kde bylo před pár lety, tedy na špici interligy," řekl Varga.

Emotivní trenér po báječném představení vyzdvihl kolektivní výkon i výtečnou gólmanku Lekešovou. „Rozhodla naše kvalitní obrana, za kterou vyrůstá velký brankářský talent. Simona podala skvělý výkon a je příslibem pro českou reprezentaci," řekl Varga. Ten však byl spokojený i s útočnou fází a produktivitou. „Pokud jsme si trpělivě připravovali koncovku, dali jsme hodně branek, některé akce ovšem byly zbrklé a nepřesné," všiml si veselský kouč.

Panenky na palubovce dominovaly po celých šedesát minut. Příprava na zápas přitom nebyla ideální. „Šustková s Olšovskou a Vargovou si plnily reprezentační povinnosti," upozornil domácí trenér.

Slovácký celek ovšem vstoupil do derby impozantně a v 10. minutě vedl 5:1. Veselí protivníka herně převyšoval, po krásných akcích dával jednoduché branky a náskok zvyšoval. Před přestávkou vedly Jihomoravanky o devět gólů.

Naopak Zlín se herně i střelecky soužil. Hostům citelně scházela Sobieská, která laboruje s těžkým výronem v kotníku. „Její kreativita dělá problém všem soupeřkám. Bohužel nám v sobotu nevyšlo vůbec nic. Zatímco na podzim jsme úvodní ztrátu 0:4 doma otočily, nyní jsme zklamaly," řekla zlínská asistentka trenéra Lenka Černá. „Nefungovala nám obrana, gólmankám se nedařilo, v útoku jsme byly bezzubé. Popravdě jsme podaly nejhorší výkon sezony, tak špatně jsme snad ještě nehrály. Bolí to o to více, že jsme se na derby pečlivě připravovaly. Nevím, proč to holkám nevyšlo," marně hledá vysvětlení legendární brankářka.

Zlíňankám se nedařilo prosadit proti domácí obraně, kupily i technické chyby a ani ve druhém poločase se jim nevedlo lépe. Veselí hrálo v pohodě, Varjassiová bez problémů skórovala i ve hře čtyřem proti šesti.

Zato Zlín se trápil a čekal na konec. Sedm minut před koncem zápasu zvyšovala juniorská reprezentantka Šustková náskok domácích už na 31:16. Hostující hráčky vývoj střetnutí těžce nesly. Zbytečně faulovaly a po dalším tvrdém zákroku uviděla červenou kartu bývalá Veselanka Zuzana Drotárová.

Zlíňačky v uvolněném závěru debakl alespoň zkorigovaly, Ostudě se ale nevyhnuly. „Náš hlavní nepřítel byla neschopnost a koncentrovanost veselské brankářky. Náš výkon byl velice slaboučký," prohlásil hlavní trenér Zlína Peter Sabadka.

I přese všechno ve Zlíně boj o play off nebalí. „Nevyužily jsme přihrávku Olomouce na branku. Pokud bychom ji proměnili, měli bychom situaci ve svých rukou. Tak dál musíme čekat na klopýtnutí Hanaček. Dokud šance žije, budeme bojovat," dodala Černá.

Panenky se přiblížily víkendovému soupeři na rozdíl tří bodů. Nyní ale slovácký celek čeká výjezd na východ Slovenska, kde se postaví favorizovaným Michalovcím. Doma pak vyzvou Olomouc.

Interliga žen, 22. kolo –
SHK Veselí nad Moravou – HC Zlín 33:21 (18:9)
Nejvíce branek: Olšovská 7, Šustková a Vinklárková 6 – Kamenářová 6/1, Nygrýnová 4/1, Kříčková 3. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 4/2 – 3/2. Vyloučení: 2:6, Červená karta: 48. Drotárová (Zlín). Diváci: 420.
Veselí nad Moravou: Lekešová, Nejezchlebová, Sedláčková – Olšovská 7, Kosinková 2, Varjassiová 2, Kožuchová, Lukšíková 4, Vinklárková 6, Šustková 6, Závišková 1, Vargová 5/2, Soldánová. 
Zlín: Benedíková, Stojarová – Nygrýnová 4/1, Drotárová, Brzósková 2, Andrýsková, Novotná, Vlková 2, Kolářová 1, Kamenářová 5, Birkušová 3, Kříčková 3, Dufková, Gärtnerová. 

Další výsledky 22. kola: Plzeň – Slavia Praha 17:28 (11:9), Písek – Olomouc 22:21 (13:11), Prešov – Partizánske 25:32 (13:17), Most – Michalovce 25:30 (15:15), Sokol Poruba – ŠKP Bratislava 34:12 (21:3)

Otec se na mě vždy snaží být přísnější, říká Vargová

Veselí nad Moravou – Pod větším tlakem i drobnohledem než u předchozích trenérů nyní je veselská házenkářka Jasmínka Vargová. Mladá slovenská kanonýrka ovšem příchod tatínka Slavomíra na lavičku slováckého celku bez problémů akceptovala, s otcem spolupracovala už při angažmá v rodné Nitře.

„Pro mě to není nic nového a nemám s tím žádný problém. Beru to jako normální věc," říká Vargová. Dvaadvacetileté spojce se s otcem pracuje dobře. „Znám jeho trenérské i taktické věci, které se snaží do naší hry dostat, proto jsem ráda, že družstvo převzal právě on," prohlásila rodačka z Nitry.

Zatímco příchody některých trenérů vyvolaly mezi hráčkami a fanoušky rozpaky, se Slavomírem Vargou panenky žádné problémy nemají. „Těší mě, že nás nenechal ve štychu a že do týmu nepřišel nikdo nový, který nás nezná. Taťka viděl všechny naše zápasy, takže věděl, kdo jak na tom je a kdo na co má. Jsem ráda, že tady je," přiznala sympatická Slovenka.

Dobře naladěnou hráčku při tréninku a zápase nerozhodí ani hlasitější domluva nebo energický koučink otce. „Vždy se snaží být na mě přísnější, aby si ostatní holky nemyslely, že jsem nějak upřednostňována," upozorňuje Vargová.

Veselankám se pod vedením zkušeného trenéra daří. Mladý tým naplno bodoval v Prešově a doma se Zlínem, body nechal pouze v Partizánském. „Už se jeho práce začíná ve výsledcích odrážet. Kondičně jsme na tom lépe a i v obraně se nám více daří. I v Partizánském jsme nebyli daleko od výhry," připomíná Vargová.

Poslední výkon i výsledek věrné příznivce příznivce potěšil. Panenky odehrály se Zlínem skvělý duel. Tradičního rivala jasně přehrály a nebýt uvolněného závěru, klidně mohly vyhrát ještě vyšším rozdílem. „Rozhodla dobrá obrana, přechod do protiútoků. Podržela nás i výborná brankářka, dobře však hrál celý tým," uvedla střelkyně, která zaznamenala pět branek. Vargová třikrát skórovala ze hry, další dvě trefy přidala ze sedmimetrových hodů. „Góly jsme střílely z dálky i z pivota," připomněla.

I když Veselanky měly z triumfu nad Zlínem velkou radost, žádné bujaré oslavy se nekonaly. Večírek skončil brzy, hráčky si chtěly Velikonoce užít v klidu a s rodinami. „Já s trenérem míříme do Prahy, kde na Prague Handball Cupu pomáhala koučovat naděje Nitry. „Doufám, že tam uhrají nějaký podobný výsledek jako my," věřila Vargová.