VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce obdrží peníze z výnosu loterií již v dubnu, říká Běťák

Hodonín – Zástupci českého sportu oslovili otevřeným dopisem primátory a starosty obcí, aby finance získané novelou loterijního zákona, který začal platit 1. ledna, investovali do sportu, zejména ve prospěch mládeže. Na zástupce obcí a měst apeluje i předseda Okresního sdružení ČSTV Miroslav Běťák.

15.3.2012 1
SDÍLEJ:

Předseda Okresního sdružení ČSTV Miroslav Běťák nabádá v rozhovoru pro Hodonínský deník zástupce a činovníky okresních klubů a oddílů, aby oslovili starosty obcí a měst a usilovali o zásadní navýšení podpory sportu.Foto: DENÍK/Libor Kopl

Zkušený funkcionář nabádá v rozhovoru pro Hodonínský deník zástupce a činovníky okresních klubů a oddílů, aby oslovili starosty obcí a měst a usilovali o zásadní navýšení podpory sportu. „Obce totiž díky novele obdrží finance, které v minulosti putovaly do sportu z loterií přímou cestou od svých střešních organizací, národního svazu či okresní asociace ČSTV,“ říká Běťák.

Pane předsedo, co je nového v oblasti financování sportu?

Jak asi většina sportovců zaznamenala, byla koncem loňského roku i přes protesty sportovního prostředí schválena novela zákona o loteriích a jiných podobných hrách, která mění od letošního roku způsob rozdělení výtěžku z loterijních a sázkových her.

Nový způsob dělení ale nezaručuje sportovnímu prostředí na výtěžku žádný podíl?

To je pravda, ale významná část těchto prostředků je přidělena do rozpočtu obcí. Ministerstvo financí České republiky odhaduje výši těchto prostředků na více než šest miliard korun, což v porovnání s rokem 2011 znamená navýšení ve prospěch obcí o 4,3 miliardy korun. Takže každá obec v Česku získá v letošním roce podíl na zhruba 4,3 miliardách korun, o které vzrostl její podíl na výtěžku z loterií a sázek.

Zmíněné prostředky ze státního rozpočtu ovšem byly v minulosti přerozdělovány ve prospěch sportu, kultury a charitativní činnosti…

Řada starostů před schválením novely prohlašovala, že tak tomu bude i v letošním roce. Samotný podíl prostředků pro sport činil dlouhodobě více než padesát procent. A to zejména ve prospěch mládeže. Každý sportovec či funkcionář by měl vědět, kam peníze z tohoto zdroje směřovaly v jejich městě a obci v minulosti. Jestli šly peníze do sportu, kultury nebo do školství.

Kdy obdrží města a obce první peníze?

Starostové obcí a měst byli v těchto dnech informováni dopisem zaslaným do datových schránek všech obcí v České republice z Ministerstva financí. Podle mých informací obdrží obce první zálohovou platbu z výnosu loterií již v dubnu.

Co by tedy nyní měli okresní sportovní funkcionáři a činovníci klubů udělat?

Představitelé sportovních klubů a jednot by měli právě v těchto dnech nejlépe osobním jednáním oslovit starosty obcí a měst a usilovat o zásadní navýšení podpory sportu. Obce totiž díky novele obdrží finance, které v minulosti putovaly do sportu z loterií přímou cestou od svých střešních organizací, národního svazu či okresní asociace ČSTV.

Je v současné době tento postup jedinou cestou, jak se sport může dostat k výtěžku z loterií a her?

Ano. V současném nastavení zákona musí sportovní kluby o finanční prostředky z loterií žádat jejich nové příjemce, tedy obce. Jiná možnost, jak získat peníze z loterií, není. V tuto chvíli záleží pouze na představitelích sportovních oddílů, zda dokáží prostředky z výtěžku loterií získat v tomto roce zpět pro sport.

Co to znamená pro zástupce okresních obcí a měst?

Rady a zastupitelstva obcí a měst našeho okresu by tyto nové skutečnosti měly zohlednit v objemu finančních prostředků, který z výtěžku loterií ještě v tomto roce bude vyčleněn na podporu okresního sportu. Bylo by korektní, aby výše podpory sportu odpovídala procentnímu navýšení příjmu obce z tohoto zdroje.

Trochu odbočím. Před několika měsíci, při našem posledním rozhovoru, jste byl zklamaný ze zmaření projektu ze strany kyjovských funkcionářů, převést Regionální středisko mládeže z Hodonína do Kyjova. Jak se na zmařený projekt díváte s odstupem času?

Ještě nedozrála doba na to, abych široké sportovní veřejnosti sdělil skutečnou pravdu o tom, kdo tento projekt zmařil a připravil tak Kyjov i další významnou část našeho regionu o kvalitní kopanou s plnými ochozy náročných diváků, kvalitními mládežnickými týmy, sportovními třídami a dlouhodobou perspektivní koncepcí včetně finanční podpory státu.

Do hodonínského fotbalového klubu ovšem v zimě vstoupil silný partner. Díky finanční podpoře MND a dalších firem přece nemusíte mít o RSM obavy, ne?

To určitě ne. I když musím přiznat, že jsem v důsledku nenaplnění projektu v Kyjově svou funkci předsedy Městského sportovního klubu ukončil. Přesto jsem moc rád, že RSM Hodonín našlo významného sponzora a má také kvalitní profesionální management, který je zárukou že Hodonín a celý region se stane městem nejen ledního hokeje a stolního tenisu, ale také vrcholové kopané s kvalifikovanými trenéry. Společně s náročnými diváky se těším na kvalitní dospělý a mládežnický fotbal.

Takže už se hráči, trenéři a rodiče nemusí obávat o budoucnost hodonínského fotbalu?

Podle mě ne. Rodičům talentovaných dětí se tak konečně otvírá možnost hrát fotbal na vysoké úrovni a navíc při tom studovat ve sportovních třídách a zdokonalovat se pod vedením kvalifikovaných trenérů a funkcionářů. Hodonín tak i nadále zůstane v rámci sportu významným centrem výchovy talentované mládeže v České republice. Navíc s nemalou finanční podporou státu.

Autor: Libor Kopl

15.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace připravované lázeňské zóny v Pasohlávkách na Brněnsku.

V Pasohlávkách zřejmě vyrostou dvoje lázně. Konkurence se neobávají

Hlavní vlakové nádraží v Brně. Ilustrační foto.

Ministr Ťok slíbil peníze na nádraží v Brně. Pokročit chce se stavbou D52

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

Řidič vjel do protisměru a při nehodě zranil tři lidi. Vinou mikrospánku

Kyjov – Záchranáři, hasiči a policisté vyjížděli v sobotu nad ránem do Brandlovy ulice v Kyjově. Po páté ráno se tam srazila dvě osobní auta.

Senát bude patřit petici proti těžbě štěrkopísku. Na konci března

Praha, Moravský Písek – Čítá téměř dvanáct tisíc podpisů, především lidí z Hodonínska. Petici za ochranu pitné vody před znehodnocením těžbou štěrkopísku ve středu projednal petiční výbor Senátu. 

Žhář chtěl zabít svou příbuznou. Před policisty se skrýval v lese

Šanov – Jako pokus o vraždu vyšetřují jihomoravští policisté požár domu v Šanově na Hrušovansku. Hasiči k němu vjížděli minulé úterý v noci. Podezřelého mladíka soud poslal do vazby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT