„V Brně a okolí se podobné akce konají pravidelně. Mají tam silné členské základny. U nás mi něco podobného chybělo. Přitom vím, že dětí, které pravidelně navštěvují šachové tréninky, je na Slovácku hodně," uvedl zástupce šachového klubu z Ratíškovic a Vacenovic Martin Macek. Ten byl zároveň hlavním pořadatel turnaje.

Šachového klání se nakonec zúčastnily čtyři desítky dětí a dorostenců ze sedmi okresních oddílů. „Naším cílem bylo přilákat do Ratíškovic co nejvíce kluků a dívek, a to se nám rozhodně podařilo," řekl Macek.

Turnaj byl rozlosován na dvě skupiny. O dvanáct trofejí se děti utkaly ve čtyřech věkových kategoriích. Mezi sebou si to rozdaly ročníky 2005 a mladší, ročníky 2003 a 2004, ročníky 2001 a 2002 a ročníky 1999 a 2000.

Nejpočetnější skupinu tvořily děti v kategorii do jedenácti let.

„Celkem jich patnáct, z toho dvě dívky. I když se děvčata aktivně šachové hře nevěnují, přesto dokázala urvat body nad některými zkušenějšími vrstevníky," informoval Macek.

Dohromady se odehrálo devět kol v tempu dvakrát patnáct minut na partii. Turnaj se obešel bez větších komplikací a s přibývajícími koly atmosféra v hrací místnosti houstla.

Své favority představil také Šachový klub z Veselí nad Moravou, který sice nepřijel v nejpočetnější výpravě, přesto se stal co do počtu medailí nejúspěšnějším oddílem.

„Veselské děti jsou velmi dobře připravené. Tamní mládežnické družstvo již dříve dokázalo s přehledem přehrát jak týmy z Vacenovic, tak i z Ratíškovic a v okrese Hodonín v šachové hře jasně dominují," prohlásil Macek.

Nakonec družstvo ŠK Veselí nad Moravou získalo na okresním přeboru mládeže čtyři medaile. Zlato brala v kategorii do jedenácti let Emílie Tomšicová, ze stříbrné medaile se radovali Filip Kotásek, Tomáš Skalka a Václav Ochotný. Navíc vítěz kategorie U13, Michal Bačík, je sice registrován ve Strážnice, ovšem pravidelně navštěvuje tréninky ve Veselí," připomněl Macek.

O zbývající ceny se podělily děti z ostatních šachových klubů.

Pořadatelům udělali radost Gabriela Zemánková a Josef Škorpík, kteří v domácím prostředí získali stříbro a bronz.

Do Ratíškovic vyslalo své zástupce celkem sedm šachových klubů z Hodonínska. Ani jeden z okresních oddílů nevyšel naprázdno.

„Byl jsem opravdu zaskočený tím, že se na stupních vítězů objevily do té doby pro mě neznámá jména. Je vidět, že se šachům na okrese daří. Na druhé straně stále je co zlepšovat, protože Hodonín jako největší město v regionu nemá ve svých řadách jediného mládežníka," uvedl Macek.

Toho čeká společně s kolegy v Ratíškovicích spousta dřiny, neboť tamní oddíl se po odchodu předchozí trenérky pomalu zotavuje a postupně nabírá sílu.

Naopak v sousedních Vacenovicích, Kyjově, Prušánkách, Strážnici či Dubňanech se práce s mladými šachisty začíná vyplácet. V obci na Slovácku se na konci března představil i Jan Karpecki z ŠK Řevnice, který byl v době konání turnaje na návštěvě u příbuzných.

„Honza hrál mimo soutěž, protože není registrovaným hráčem okresu Hodonín. Přesto ve své kategorii dosáhl na stříbro. Bohužel pro něj musel podle propozic přenechat trofej hráčům z Hodonínska," sdělil rozhodčí turnaje Lukáš Macek.

Pořadatele potěšilo, že i přes hezké jarní počasí si rodiče a trenéři dokázali najít čas a se svými svěřenci se okresního přeboru zúčastnit. Smutnit nemusel ani ten, kdo na trofej nedosáhl, protože pro každého hráče byla připravena také věcná cena.

Okresní přebor v rapid šachu mládeže 2014 

Kategorie U9: 1. Lukáš Vojtěch Londin (ŠK Kvasaco Vacenovice), 2. Filip Kotásek (ŠK Veselí nad Moravou), 3. Lukáš Válka (ŠK Sokol Kyjov).

Kategorie U11: 1. Emílie Tomšicová, 2. Tomáš Skalka (oba ŠK Veselí nad Moravou), 3. Adam Kuja (ŠK Podlužan Prušánky).

Kategorie U13: 1. Michal Bačík (ŠK Jiskra Strážnice), 2. Gabriela Zemánková, 3. Josef Škorpík (oba ŠK při ZŠ a MŠ Ratíškovice).

Kategorie U15: 1. Jakub Strnad (ŠK Sokol Kyjov), 2. Václav Ochotný (ŠK Veselí nad Moravou), 3. Josef Lacina (ŠK Dubňany).