Mládežnický mistr České republiky ve sprintu hodnotí minulou sezonu pozitivně. „Loňský rok byl zatím nejlepší v mé kariéře, ale věřím, že přijdou ještě úspěšnější sezony," pronesl Jan Olejník.

Student střední odborné školy ve Strážnici se kanoistice věnuje od svých osmi let. Ve čtrnácti se začal specializovat na disciplínu sjezd na divoké vodě, ve které díky tvrdé přípravě dosahuje v poslední době výborných výsledků. Veselský odchovanec je v reprezentačním družstvu juniorů, ale již v letošním roce ho čeká zkouška v seniorské reprezentaci při světových pohárech.

Olejník se předloni zúčastnil mistrovství Evropy juniorů ve slovinském Solkanu a v minulém roce dosáhl úspěchu na světovém šampionátu, který hostil rakouský Lofer.

„Vyzdvihl bych určitě individuální čtvrté místo. I stříbro v kategorii hlídek mělo svoji váhu," řekl Olejník, kterému k medaili v individuálním závodě scházelo pouze šest desetin vteřiny a ke zlatu v soutěži družstev pouhá jedna desetina sekundy. „Bylo to těsné, ale takový je někdy sport," řekl sedmnáctiletý kanoista.

Letos se člen slováckého klubu pokusí vybojovat nominaci na mistrovství Evropy juniorů v srbské Banja Luce. „Chtěl bych ve sprintu zajet co nejlepší výsledek. Doufám, že medaili urvu," přeje si Olejník.

Ten se kromě Veselí nad Moravou připravuje i v Olomouci, kam o víkendech občas jezdí trénovat. V zimě absolvoval Olejník třítýdenní soustředění ve Španělsku.

Na přestup do lepšího klubu talentovaný sportovec zatím nemyslí. „Chci nejprve dokončit střední školu. Pak se uvidí. Pokud ale půjdu do Olomouce na výšku, tak bych tam i trénoval a závodil," uvedl Olejník.

Toho mrzelo, že se kvůli přípravě v zahraniční nemohl zúčastnit slavnostního vyhlášení Nejúspěšnějších sportovců Hodonínska. „Sestra to ale za mě zvládla," usmál se Olejník.

Zatímco na jiné veselské kanoisty se v Dubňanech nedostalo, v rodném městě patří mezi nejlepší. „Nedokážu říct, čím to je. Prostě je to ve Veselí dobré. Velkou zásluhu na tom mají zkušení trenéři, kteří dříve taky závodili," míní Olejník.

Toho v rozvoji nebrzdí ani zhoršené podmínky. „Bohužel máme rovnou, a nikoliv divokou vodu. Pro sjezd je to v pohodě, ale slalomáři to mají hodně těžké. Kdyby třeba Michal Košík měl lepší podmínky, zajel by lepší výsledky," dodal Olejník.