Obhájkyním titulu se letos podruhé postaví do cesty házenkářky Poruby. Ve finále poháru měly navrch panenky, které v Losovicích přehrály Porubu 27:24. Ostravský tým, který po loňské premiéře v nejvyšší soutěži výrazně posílil, potvrdil vysoké ambice v semifinále vyřazením Písku.

„Poruba má ve svém kádru spoustu dobrých a zkušených hráček. Takže to, že jsou ve finále, není žádné překvapení. Sokol předvádí útočnou házenou, mají rychlý přechod do útoku. Jeho velká síla je určitě Tóthová, která v semifinále s Pískem nastřílela dost gólů," uvedla spojka Brittermu Jitka Tomečková.

Slovácký celek začne finálovou sérii dvě domácími zápasy. Před vlastním publikem se českým mistryním daří. Na Slovácku dokázaly v letošní sezoně naplno bodovat pouze hráčky Olomouce. Ostatní týmy včetně Poruby odjely z Veselí s prázdnou. „Výhody domácího prostředí určitě budeme chtít co nejvíce využít. Diváci nás poženou dopředu a my se budeme snažit podat co nejlepší výkon," řekla Tomečková.

Vyhrát ve Veselí se nepodařilo ani Zlínu, který má stejně jako celek z Ostravy ve svém kádru řadu reprezentantek. „Semifinálová série se Zlínem se mi hodnotí dobře. Musím se ale přiznat, že jsem od zlínských házenkářek čekala lepší výkon. Možná proto, že je to tým nabitý reprezentantkami. Od takového soupeře člověk očekává víc," uvedla osmadvacetiletá opora Brittermu.

Zlín sice panenky zlobil, ale v celkovém součtu vše duelů prostě na postup neměl. Velký rozdíl mezi oběma družstvy byl v brankářkách. Zatímco Lenka Černá předvedla ve všech duelech neskutečné zákroky, gólmanky Zlína Mahďáková s Dederlovou nechytly nic navíc.

„Zlín nás trochu potrápil ve druhém semifinálovém zápase. Ale my jsme celou sérii zvládly lépe po psychické i fyzické stránce. Podle mě jsme zaslouženě postoupily do finále," pronesla Tomečková.

Hráčky Veselí měly z postupu do finále velkou radost. Ovšem žádné bujaré oslavy se ve dvanáctitisícovém městě nekonaly. „Postup do finále se nijak zvlášť neslavil. Byl to náš cíl už od začátku sezony a tvrdě jsme si za tím šly. Oslavy budou až po ukončení finálové série," pravila Tomečková.

Veselanky si o titul zahrají znovu po roce. Vloni zdolaly panenky ve finále pražskou Slavii, letos se o vysněnou trofej utkají s Porubou. Favoritem je tentokrát Britterm. „Nálada v týmu je dobrá. Na Porubu se pečlivě připravujeme. Zkoušíme různé varianty, co se týká útoku i obrany," řekla zkušená házenkářka.

Úřadující české mistryně se nemohou sobotního duelu dočkat. Napětí v kabině slováckého celku stoupá, ale žádné extravagance hráčky nechytají. „Že bychom si obarvily vlasy jako hokejisté, to asi nehrozí," usmívá se Tomečková. „Každá hráčka má své předzápasové rituály. Některé bych ráda prozradila, ale to bohužel nemohu," dodala s úsměvem.

První finálový duel se hraje ve Veselí v sobotu Druhý zápas je na programu v neděli. Obě utkání začínají v 17.00.