Ve světle jiné situace by zlínské házenkářky první prohra sezony v derby s Veselím nad Moravou bolela. Již zachráněné domácí hráčky a vítězky skupiny o udržení ale nedělní ztráta s rivalem až tak mrzí.

„Holky se moc chtěly rozloučit s diváky výhrou, ovšem soupeřova touha byla o třídu vyšší," smutně přiznal kouč Zlína Peter Sabadka. Byly to Veselanky, které od prvních minut diktovaly tempo hry a místy vedly až o šest branek. „Zejména zraněná Drotárová nám ve středu obrany citelně chyběla. Při absenci našich dvou brankářek tak defenziva náhradnici Benedíkové moc nepomohla," mrzí domácího kouče. Právě rozdíl na postu mezi tyčemi označil jeho protějšek za klíčový. „Zde měly domácí hráčky největší handicap, při zranění jejich jedniček to ani jinak vypadat nemohlo," pravil rozhodně zkušený kouč Veselí nad Moravou Jiří Zerzáň. „Také v nasazení byl enormní rozdíl. Nám jde o házenkářský život, i proto jsme jely do Písku i do Zlína pro výhru. Domluveno ale rozhodně nic nebylo," odmítl jakékoliv spekulace kouč hostů.

Veselanky si na palubovce moravského rivala držely vedení od začátku nedělního střetnutí. Po první desetiminutovce to bylo 3:7, o poločase vedly Veselanky ve Zlíně o pět gólů. Očadlíkové se sice střelecky dařilo, při exekuci sedmimetrových hodů byla neomylná Hradilová, ovšem k ještě lepšímu střeleckému výkonu se vyhecovaly Šustková se Slovákovou a Jandáskovou. Ve 40. minutě se sice Zlínu podařilo zkorigovat manko na dvě branky, Veselí ale znovu odskočilo na pět branek rozdílu a slavilo výhru 32:28.

I přes prohru ale zlínské házenkářky úplně zklamané neodcházely. Před utkáním totiž v rámci své charitativní akce předaly desetitisícový příspěvek na pomůcky postiženému předškolákovi, Vojtíšku Čechmánkovi. „Pěkně nám za to zazpíval. Je fajn někomu pomoci, zvláště lidem, kteří to potřebují," uvedla nejlepší střelkyně domácích, Lenka Hradilová. V posledním zápase sezony v neděli zajíždějí Zlíňanky do Písku, kde se jim dlouhodobě nedaří. Také v posledním dramatickém utkání na jihu Čech nebodovaly. „Rozhodně nejdeme odevzdaně, vždy máme motivaci vyhrát. Popravdě osobně už vidím právě Písečanky jako nejpravděpodob­nějšího sestupujícího, když doma s Veselím jen remizovaly," dodal Sabadka. Panenky mají nyní volno. Sezonu zakončí v sobotu 23. května domácím duelem s Pískem.

Skupina o udržení

HC Zlín – HC Veselí nad Moravou 28:32 (11:16)

Nejvíce branek: Hradilová 7/6, Očadlíková 7, Kolářová a Sobieská po 4 – Šustková 9/2, Slováková a Jandásková po 6.

Rozhodčí: Hájek, Macho. Sedmimetrové hody: 7/6 – 3/3. Vyloučení: 2:2. Diváci: 250.

Zlín: Benedíková, Kryšková – Nudni 1, Tóthová 1, Sobieská 4, Nygrýnová 2, Očedlíková 7, Kříčková, Hradilová 7/6, Novotná, Vlková, Kolářová 4, Kamenářová 2, Marčíková, Budayová, Dufková.

Veselí nad Moravou: Stojarová, Nejezchlebová, Lekešová – Varjassiová 7, Vysloužilová, Jandásková 6/1, Lukšíková, Slováková 6, Vinklárková, Šustková 9/2, Gajdošíková, Štetáková 4.

Zlín 3 2 0 1 76:73 7
Veselí nad Moravou 3 1 1 1 75:75 4
Písek 2 0 1 1 48:51 1

Bonifikace: Zlín 3body, Veselí nad Moravou 1, Písek 0.

Slováková vyhrála v rodném Zlíně až na pátý pokus

Veselí nad Moravou – Až na pátý pokus se dočkala. Odchovankyně zlínské házené Kateřina Slováková sice za svůj mateřský klub nehraje už od dorosteneckého věku, ale z vítězství na palubovce haly Euronics se v cizím dresu radovala poprvé. „Už na podzim jsme zde byly blízko úspěchu, ale nakonec z toho byla jen remíza. Jsem ráda, že jsem to konečně prolomila," přiznala po vítězném utkání úderná spojka, která v dresu Veselí nad Moravou přispěla k nedělnímu úspěchu svého celku šesti góly. „Proti Zlínu je to pro mě vždycky jiné, jsem více nervózní. Až po pěti deseti minutách to ze mě spadne. Stejně jako dnes," přiznala.

Její tým ale důležitý duel s přehledem zvládl, od začátku do konce měl jasně navrch. „Soupeři se dnes nedařila střelba z dálky, rozhodlo i naše větší srdce a odvaha uspět," označila za klíčové v záchranářském duelu Slováková. „V předchozích zápasech nám dělalo největší problémy neztrácet zbytečně balony a překonat vysunutou obranu Zlína, kterou má soupeř velmi dobře propracovanou. U nás ale byla znát větší touha, neboť Zlín o své záchraně rozhodl už minulý víkend, kdežto my i přes poslední dobré výsledky stále nemáme nic jistého. Musíme si sami zachránit zadek," burcuje kabinu Veselí letos dvacetiletá házenkářka.

Počty jsou přitom jednoduché. „Nezávisle na výsledku Zlína v Písku nám bude stačit v domácí odvetě s Pískem neprohrát. Ale kdyby nám Zlín výhrou u nich pomohl, vůbec bychom se nezlobily," směje se sympatická hráčka, pro níž byla první mimozlínská štace v Olomouci, následně se usadila v nedalekém Veselí. „O návratu do Zlína zatím nepřemýšlím. Pokud se udržíme, a v to já věřím, není důvod nic zásadně měnit," řekla. Kariéru mladé házenkářky zblízka sleduje i otec Miroslav. Kouč veselských dorostenek má dceru neustále nablízku. „Určitě mě za poslední výkon pochválí. Ale zase tak velký kritik není, já se nenechám. Spíše mi fandí a podporuje mě," dodala Slováková.