Dva české tituly za poslední čtyři sezony. Nejlepší fanoušci v interlize. Házenkářský klub HC Britterm Veselí nad Moravou zažívá zřejmě nejvydařenější období své šestnáctileté historie.

Založen byl v roce 1984, družstvo žen se utvořilo až o devět let později. „Klub vznikl díky mládeži. Když děti vyrostly, přihlásili jsme ženský tým do druhé ligy. Hned v úvodní sezoně jsme postoupili do ligy. Od té doby se pořád držíme ve špičce a neustále bojujeme o nejvyšší příčky,“ pochvaluje si organizační pracovník klubu Vlastimil Procházka, který působí ve slováckém klubu od samotného počátku.

V premiérové sezoně obsadily Panenky páté místo. Od té doby patří Veselí k tradičním ligovým a interligovým týmům. Za šestnáct let klub mezi českou elitou neskončil hůře než čtvrtý.

Tato skutečnost je pozoruhodná především proto, že klub stabilně pracuje s nízkým rozpočtem, převážně na amatérské bázi. Házenkářky z Veselí nad Moravou studují nebo pracují.

Co stojí za úspěchem malého klubu? „Dřív jsme měli perfektní mládež, bylo z čeho čerpat. Poslední roky je to horší. Není už taková kvalita. Naštěstí se nám vrátila některá děvčata ze zahraničí. Navíc se nám daří tým vhodně doplňovat,“ rozkrývá tajemství úspěchu Procházka.

Ten zažil několik ambiciózních trenérů i majitelů klubu. „Lidé přicházeli a odcházeli. Jen já a pan Roubínek jsme v klubu setrvali až do dnešní doby,“ uvedl Procházka. Prvního výrazného úspěchu dosáhly Panenky v sezoně 2005/2006. Svěřenkyně náročného slovenského kouče Lukačína vybojovaly ve společné česko-slovenské Interlize historické stříbrné medaile za vítěznými Michalovcemi.

V semifinále play off si poradily se Zlínem 3:0 na zápasy a ve finále i s pražskou Slavií. Stejného úspěchu dosáhlo družstvo i v sezoně 2008–2009 kdy opět ve společné soutěži WHIL skončilo celkově na druhém místě a o titul mistra ČR porazilo družstvo Olomouce 3:1 na zápasy. Velký podíl na posledním úspěchu má i současná jednatelka klubu.

„Do klubu jsem přišla před třemi lety. Jelikož jsem sportovec a nechtěla jsem nechat Veselí na holičkách, tak jsme si řekli, že to zkusíme. A začalo se nám to dařit,“ uvedla Ivana Břečková, která vstupu do oddílu nelituje.

„Jsem Veselanka, házenou jsem hrála. Nechtěla jsem, aby tu skončila. Teď jsme mistři, nejlepší tým. Když se řekne Veselí nad Moravou, každý ví, že se tu hraje házená,“ povídá Břečková.

První dáma veselské házené už ale myslí na nadcházející sezonu. „Jedeme dál. Připravujeme se na sezonu, děvčata si věří. Každopádně chceme si postavení z minulé sezony udržet,“ burcuje Břečková, která zatím neví, jak dlouho v klubu zůstane.

„To je těžká otázka. Už předloni jsem si řekla, že loňská sezona bude poslední. Házená ani nepřidává na zdraví, ale jelikož mám výborné spolupracovníky, dá se to zvládnout. Navíc sehnat v dnešní době peníze není jednoduché,“ sdělila Břečková.

V klubu zůstává hlavně kvůli hráčkám. „Holky jsou hrozně fajn a já je mám moc ráda. Musela bych mít vážný důvod, abych je opustila,“ přiznala Břečková.

Klub, věnující se výhradně ženské házené, má sto třicet členů, převážně aktivních hráček. Jejich házenkářský domov s trefným názvem Peklo pojme pět set diváků.

„Nedůstojná hala pro házenou, to je jediná obrovská kaňka. V minulosti se objevila spousta plánů, byly přislíbené dotace, ale vždycky to nějak zkrachovalo. Je škoda, že si politici v regionu více neváží toho, jak jej klub reprezentuje,“ přidává postřeh legendární trenér Jiří Zerzáň, který Veselanky vloni dovedl k českému titulu a pak ukončil bohatou trenérskou kariéru.

Fandové z Veselí nad Moravou jsou považování za absolutně nejlepší v celé zemi a jejich služeb využívá pravidelně národní tým. Velkým příznivcem oddílu je i Michal David, který složil klubovou hymnu ,,Jsme parta super bab“.

U řeky Moravy působili trenéři, kteří patřili a patří k nejlepším v České a Slovenské republice. Na lavičce Veselí seděli Antonín Střelec, Jiří Zerzáň, František Bako, Alojz Berec, Tomáš Kuťka, Michal Lukačín nebo Ivan Pompoš.

Pouhý výčet hráček, které vychovali trenéři ve Veselí nad Moravou, vydává na plnohodnotný národní tým. Reprezentací prošlo hned čtrnáct hráček veselského klubu.

slavné hráčky klubu

Marcela Handlová, rozená Roubínková. Čtyřiatřicetileté levé křídlo je nejlepší exekutorkou sedmimetrových hodů v české historii. V tabulce střelkyň interligy je dokonce na druhém místě. Odchovankyně Veselí působila i ve Zlíně a Partizánském. Dlouhou dobu oblékala také reprezentační dres. Na svém kontě má pět mistrovských titulů a několik desítek reperezentačních startů.

Simona Roubínková. Nejlepší střelkyně v historii veselské házené. V dresu Veselí nastřílela neuvěřitelných 859 branek. V mateřském klubu vyhrála jeden titul. Na svém kontě má stejně jako sestra Marcela několik desítek reprezentačních startů.

Zuzana Prekopová. Historicky nejlépe střílející hráčka Veselí nad Moravou je Zuzana Prekopová, autorka 674 branek. Prekopová drží i klubový rekord v počtu branek vstřelených v jedné sezoně. Slovenská hráčka nastřílela v sezoně 1999/2000 207 branek. V roce 1993 vyhrála anketu o nejlepší slovenskou hráčku.

Další slavné hráčky: Lenka Černá, Lenka Fleková, Jarmila Kočí.