„I v letošním roce byl tento mezinárodní turnaj maďarským zápasnickým svazem zařazen mezi pět nejprestižnějších klání, čímž se automaticky stal součástí propracovaného systému národního bodovacího šampionátu, ze kterého se na základě dosažených výsledků určuje žebříček nejúspěšnějších maďarských zápasníků," upozornil organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Tohoto neoficiálního mistrovství Maďarska se zúčastnilo 327 závodníků z Maďarska, Srbska, Slovenska a České republiku, kterou kromě hodonínských sokolů reprezentovali také zápasníci ze spřátelené Lokomotivy Krnov.

Nejúspěšnějším Hodoňanem se stal Alexandr Harca, který zvítězil ve váze do šestadvaceti kilo. Šikovný mladík si v Érdu počínal velmi zkušeně a bez větších problémů se probojoval až do souboje o první místo. „Finále mělo pikantní příchuť, neboť proti Harcovi nastoupil jeho nedávný přemožitel z turnaje v Srbsku, Lászlo Fige, který je členem nejúspěšnějšího maďarského mládežnického klubu ESMT Budapešť," uvedl Baják.

Mladý Maďar, který obhajoval loňského prvenství, vstoupil do souboje o zlato velmi sebevědomě a od první sekundy určoval styl boje. „Harca se pral ze všech sil, ale celou první dvojminutovou periodu se nedokázal prosadit. Navíc v padesáté sekundě se neúspěšně pokusil o záruč. Fige tento pokus vystihl, zablokoval, a poté za použití ukázkové výbušné síly provedl zvrat záběrem paže a trupu sedem, čímž získal vedení čtyři nula," popsal začátek střetnutí kouč Sokola.

Tímto skóre také skončil první poločas, po kterém následovala třicetisekundová odpočinková přestávka. „V této krátké době má možnost trenér předat svému svěřenci alespoň pár nejdůležitějších rad. Jak se to trenérovi podaří, vždy záleží z velké míry na jeho zkušenostech," říká Baják.

Ten připomíná, že Harcův kouč, Lubomír Jurman, patří k těm nejzkušenějším českým trenérům a svou poradenskou roli opět zvládl na jedničku. Přemýšlivý Harca si pak sdělené rady správně převzal a stanovenou taktiku ve druhé periodě dodržel do posledního puntíku. Ve čtyřicáté sekundě druhé periody hodonínský zápasník chytře naznačil přítrh, ze kterého provedl točenou záruč. I tento druhý záručkový pokus dokázal mrštný Maďar částečně zablokovat, přičemž oba borci skončili vleže na boku. „Ten, kdo se v této situaci rychleji zorientoval, byl Harca, který využil toho, že soupeřova ruka byla zablokována okolo jeho krku a provedl parádní dvojbodový podbřišní přehoz," pronesl Baják.

Za stavu 4:2 pro maďarské barvy pokračoval souboj v postoji a z pohledu hodonínské výpravy čas ubíhal velmi rychle. V okamžiku, kdy do konce utkání zbývalo pětadvacet sekund, se Harca pokusil o křižní poraz, po jehož zablokování bleskově protočil záruč, na kterou již unavený maďarský zápasník nedokázal zareagovat. Hodonínský talent zvítězil 6:4 na body a získal zlatou medaili a trofej pro vítěze.

O nesmírné kvalitě tohoto turnaje svědčí i další zcela vyrovnaná finálová utkání hodonínských borců, která zvýšila tepovou frekvenci jejich trenérů k nebezpečným hodnotám. Aktéry druhého infarktového utkání byli Lukáš Grochál a Tomáš Michalec z Krnova, kteří si to o zlatou medaili rozdali ve váze do devětadvaceti kilo. „I s ohledem na to, že se Grochál s novým rokem posunul do těžší váhové kategorie, byl již tři roky neporažený zápasník Michalec jasným papírovým favoritem," upozornil Baják.

Utkání však ukázalo naprostou vyrovnanost obou borců. Ještě půl minuty před koncem utkání Grochál vedl 9:8 na body, těsné vedení však neudržel. Zkušený Michalec se dokázal rychlým podběhem mezi paží a bokem dostat za svého soupeře, kterého strhnul na břicho a zvítězil o jediný bod.

Druhou stříbrnou medaili vybojoval v kategorii devítiletých Jiří Baják mladší, který startoval ve váze do osmatřiceti kilo. „V této věkové kategorii se zápasilo ve volném stylu," upozornil zápasníkův otec a hodonínský kouč.
Baják mladší, který se specializuje na řeckořímský styl, pokládal na lopatky jednoho volnostylaře za druhým, přičemž jediného přemožitele, Rolanda Csaukiho z Adácsu, našel až ve finále.

Prvním bronzovým medailistou se ve váze do dvaatřiceti kilo stal Dominik Kubeš, který porazil maďarského zápasníka Bendegúse Vargu. „Toto utkání, ve kterém na sebe narazili technicky vyspělí borci, patřilo k těm nejpěknějším v celém turnaji," míní Baják starší.

Na konci zápasu ovšem svítilo na bodovém ukazateli skóre 14:14. O vítězství hodonínského borce nakonec rozhodlo pravidlo, podle kterého za nerozhodného stavu vítězí ten, kdo provede více chvatů o vyšší technické náročnosti. „Triumf našeho borce byl zasloužený a výše popsanému pravidlu učiněno zadost, neboť Kubeš přítomným divákům předvedl mimo jiné efektní pětibodový křižní zvrat," pronesl trenér Sokola.

Další bronzové medaile v Érdu vybojovali Alexandr Lucký, Ladislav Letocha, a Marek Kotlařík, který smolně prohrál jediné utkání, přičemž o jeho prohře rozhodlo stejné pravidlo, jež Kubešovi přineslo vítězství.

Na bodovaném pátém místě skončili Martin Vališ, Lukáš Gregovský, Martin Hvorecký a Filip Bartošík.