Poskočil o osmnáct pozic a slavil nejlepší výsledek v letošní sezoně mistrovství světa silničních motocyklů. Jihomoravský jezdec Jakub Kornfeil kvůli penalizaci ze druhého tréninku vystartoval do nedělní Velké ceny Nizozemska ze třiadvacátého místa, nakonec v kategorii Moto3 dojel pátý a v bodování šampionátu poskočil na osmou příčku. Brněnského motocyklistu Karla Abrahama ve třídě MotoGP trápily technické problémy a odstoupil.

Kornfeil okamžitě po startu zahájil velkou stíhací jízdu. V závěru dokonce bojoval o čtvrté místo. „Ve warm-upu jsme konečně dotáhli nastavení motorky, což byl základ. V závodě jsem pak zajížděl rychlé časy shodné s vedoucími jezdci,“ radoval se pilot z Rohatce na Hodonínsku.

Velká cena Nizozemska, Assen:
MotoGP: 1. Márquez 41.13,863, 2. Rins +2,269, 3. Viñales +2,308,… Abraham nedokončil.
Pořadí šampionátu (8 z 19 závodů): 1. Márquez 140, 2. Rossi 99, 3. Viñales 93,… 23. Abraham 4.
Moto3: 1. Martín 37.56,485, 2. Canet +0,665, 3. Bastianini +0,718,… 5. Kornfeil +10,953.
Pořadí šampionátu: 1. Martín 105, 2. Bezzecchi 103, 3. Giannantonio 91,… 8. Kornfeil 52.

Nakonec skončil pátý, což je jeho zatím nejlepší letošní výsledek. „Ve hře byla i bramborová medaile, kterou jsem ztratil v posledním esíčku. Je to škoda, ale s výsledkem jsem nadmíru spokojený,“ radoval se Kornfeil. Závod ovládl Španěl Jorge Martín, jenž se vyšvihl do čela šampionátu.

Naopak Abraham po závodě neskrýval rozčarování. „Jsem naštvaný, že jsem nedojel. Dobře jsem odstartoval, ale najednou motorka začala zastavovat. Měli jsme problém se senzorem,“ poznamenal motocyklista, který je v seriálu se čtyřmi body třiadvacátý.

V kategorii MotoGP vyhrál s přehledem Španěl Marc Márquez, Moto2 ovládl Ital Francesco Bagnaia. Oba si tak upevnili vedení v pořadí jezdců.

Oba jihomoravští jezdci v mistrovství světa už vyhlížejí Velkou cenu České republiky, která se na Masarykově okruhu pojede 5. srpna. „Na jednu stranu se na Brno hodně těším, ale na druhou je strašně obtížné. Pro mě je to nejtěžší závod sezony, psychicky i fyzicky. Děláme různé akce, přijde domácí publikum, fanoušci, spousta sponzorů, známých a novinářů,“ vysvětluje Abraham.

Kornfeil si kolotoč domácího podniku užívá. „Brno se blíží mílovými kroky a každoročně se na něj těším. Od podniku v Le Mans jsme neskutečně rychlí už v trénincích, snad nám to vydrží,“ doufá.

Jeho tým ale motorku zatím speciálně pro Brno nepřipravuje. „Na každý závod pilujeme nastavení individuálně, každá trať vyžaduje něco jiného,“ dodává.