I přes výrazný úspěch a dobrý čas ovšem byla hodonínská odchovankyně po závodě trochu zklamaná. „Chtěla jsem být trochu rychlejší a zaplavat si limit pro zařazení do užší nominace pro letošní Mistrovství Evropy juniorů,“ vysvětluje Lucie Zubalíková.

Rohatecká rodačka sice v Praze neuspěla. Šanci však má ještě při druhém pokusu v květnu. „Moc bych si přála těch chybějících pětačtyřicet sekund ještě stáhnout,“ přiznává Zubalíková. Stejně jako v předcházejících letech tak i letos se mistrovský závod pro dálkové plavce na začátku dubna uskutečnil v pražském Podolí, kde disponují padesátimetrovým bazénem. Vítězové se kromě medailí a diplomů mohli pochlubit také titulem národního šampiona pro rok 2017. „Letos se svazovým pořadatelům přihlásilo pět žen, sedmnáct dorostenek, deset mužů, pětadvacet dorostenců, dvaadvacet kadetek, dvacet kadetů, jednadvacet starších žaček, dvacet starších žáků, sedm mladších žaček a čtyři mladší žáci,“ informuje maminka známé závodnice a trenérka hodonínského klubu Jaroslava Zubalíková.

Plavci byli za optimálních podmínek rozděleny do šesti rozplaveb. „První startovala již v osm hodin ráno, poslední v 15.30 odpoledne. Mladší žáci plavali tři kilometry, všichni ostatní absolvovali pět kilometrů,“ hlásí Zubalíková.

Účastníci šampionátu se museli vypořádat se změnami pravidel, které se od letošního roku v dálkového plavání přizpůsobily evropským a světovým standardům. „Největší změny se týkaly rozdělení plavců do jednotlivých věkových kategorií. Zároveň byla vytvořena nová kategorie, kterou nazvaly kadeti pro plavce čtrnácti a patnáctileté,“ upozorňuje Zubalíková starší.

Její dcera se představila v rozplavbě kadetů. „Na dráze byli vždy čtyři plavci nebo plavkyně,“ uvedla trenérka plavání.

Hned na začátku se do vedení dostal David Ludvík, tempo děvčat udávala právě patnáctiletá Lucie Zubalíková. Ta měla největší konkurentku Michaelu Vodičkovou z Plzně ve své dráze, takže obě favoritky věděly, jak na tom jsou.

Souboj chlapců přinesl napínavou podívanou. V čele závodu se postupně vystřídalo několik kadetů. Po dva a půl kilometrech se na první místo probojoval Vladislav Veliký z Plzně, druhý byl Jiří Grabovský z Brna. Oba závodnice své pozice udrželi až do cíle.

Mezi děvčaty to bylo daleko jednoduší. Zubalíková vyrazila ihned od startu a brzy si vytvořila mírný náskok, který pak už jen zvyšovala. Do cíle rohatecká rodačka doplavala v čase 1:03:29,6 hodiny. Celkově byla třetí za Velikým a oddílovým kolegou Grabovským. Před druhou Michaelou Vodičkovou měla téměř dvouminutový náskok.