„Tento závod jsem běžel poprvé, ale předtím jsem absolvoval běh Hodonín – Holíč – Skalica, takže jsem tušil, co mě čeká. Nebojoval jsem s časem. Věděl jsem, že jsem první, tak jsme to až tak nehnal. Zdejší rovina mi svědčila,“ přiznal v cíli člen klubu VSK Univerzita Brno.

Soural v Moravsko-slovenském běžeckém poháru vládne mužům nad čtyřicet let a přemožitele nenašel ani v Hodoníně.

Mezi ženami byla nejrychlejší Jarmila Hastíková. Vytrvalkyně z Veselí nad Moravou porazila celkově druhou Janu Kadlecovou o dvě a čtvrt minuty, třetí byla Slovenka Silvia Javorská.

Zdroj: Youtube

„Trať jsem si z loňska příliš nepamatovala, jenom se mi vybavilo, že to bylo hrozně namrzlé. Myslela jsem, že to bude po dešti horší, letos ale bylo počasí i trať výborné,“ pochvalovala si Hastíková.

S podmínkami i s výsledným časem byla nadmíru spokojená. „Na kilometru jsem nešla pod 4:05, takže výborné,“ radovala se.

Celkem trať dlouhou 6,4 kilometru, která vedla kolem staré Moravy, absolvovalo 136 běžců a běžkyň, kteří se představili v deseti kategoriích. Nejstarším účastníkem byl pětaosmdesátiletý Květoslav Hána.

Start i cíl byly před radnicí na Masarykově náměstí.

Hodonínská tenisová naděje Dominik Palán.
Hodonínská tenisová naděje Palán trénuje ve Španělsku, žebříčkem stoupá

Adventní běh pro zdraví milovníkům pohybu loni nahradil zrušený závod Hodonín – Holíč – Skalica, který se letos konal v létě. A zatímco první ročník ještě poznamenala některá hygienická opatření, letos už se běželo bez omezení, což přineslo zvýšený zájem závodníků.

Spokojení byli i pořadatelé. „Jsem rád, že se závod chytil a stává se z něj tradice,“ těší ředitele příspěvkové organizace Otakara Čajku.

Podle něj se ale Adventní běh pro zdrav nekoná jako náhrada za mezinárodní silniční běh Hodonín – Holíč – Skalica. „Tento závod se nezrušil,“ upozorňuje Čajka.

„Předcházející dva ročníky sice byly kvůli covidu zrušeny, ale letos v létě se běžel jubilejní třicátý ročník,“ připomíná.

Jelikož ani letos nejsou podmínky na moravsko-slovenském pomezí, je Čajka rád, že se běželo jenom v Hodoníně. „Myslím, že kvůli situaci na hranicích, kde jsou kontroly, je v tomto období tento běh lepší než Hodonín – Holíč – Skalica,“ míní Čajka.

Moravsko-slovenský běžecký pohár zakončí Štěpánský běh v Kyjově a Silvestrovský závod v Senici.