Domácí závodníci ovládli tři ze šesti kategorií, v soutěži týmů byli těsně druzí. Třetí příčku obsadily Žarošice.

„Jsem rád, že po dlouhé pauze způsobené proticovidovými opatřeními můžeme zase sportovat a pokračujeme v tradici Velické laťky, která naposledy byla v roce 2019. Těší mě, že letošní výkony jsou podobné jako před pandemií, v historii soutěže patří k nejlepším, což je důkazem toho, že dětí pořád mají chuť sportovat,“ prohlásil ředitel pořádající Masarykovy základní školy ve Velké nad Veličkou František Frýdecký.

Velická laťka 2022, 22. ročník -
Starší žáci: 1. Jakub Slonka (ZŠ Strážnice - Školní) - 167 cm
Starší žákyně: 1. Valérie Pokorná (Uherský Ostroh B) – 137 cm
Mladší žáci: 1. Ondřej Motyčka (Velká nad Veličkou A) – 152 cm
Mladší žákyně: 1. Karolína Zubíková (Velká nad Veličkou) – 135 cm
Open chlapci: 1. Lukáš Marčík (Veselí nad Moravou) - 162 cm
Open dívky: 1. Aneta Sťahlová (Velká nad Veličkou) – 145 cm
Soutěž družstev: 1. Uherský Ostroh A – 19 bodů, 2. Velká nad Veličkou A - 20 bodů, 3. Žarošice A – 31 bodů

Letošní výsledky potvrdily, že mládež na Horňácku nezahálela ani v době pandemie koronaviru. „Když se v hodinách tělesné výchovy nesmělo cvičit, tak v rámci školy, ale i házenkářského a fotbalového klubu probíhal projekt Sportuj doma. Děti měly individuální tréninkové jednotky a hýbaly se i v době, kdy nebyla organizovaná sportovní aktivita. Hned, jak se rozvolnila opatření, tak jsme jednak v hodinách tělesné výchovy, tak i ve specializovaných kroužcích naběhli a vrátili se k tréninku. Navíc jsme modernizovali doskočiště a také vybavení na skok vysoký,“ prohlásil Frýdecký.

Bývalý fotbalový brankář měl z výsledků a výkonů svých žáků velkou radost. Mezi mladšími žákyněmi uspěla Karolína Zubíková. Dvanáctiletá dívka sice bydlí v Lipově, ale navštěvuje základní školu ve Velké, laťku překonala ve výšce 135 centimetrů, čímž si vytvořila nový osobní rekord.

„Je to mé maximum, ale klidně jsem mohla skočit i výš, ale celkově jsem spokojená. Závod mi vyšel,“ usmívala se sympatická házenkářka Velké nad Veličkou.

Kategorii mladších žáků zase opanoval Ondřej Motyčka, jenž výkonem 152 centimetrů rovněž vylepšil svůj osobák. „Závod jsem si velice užil. Jsem moc rád, že jsem skočil tak vysoko. Atletice, kterou dělala maminka, se věnuji jenom ve škole, jinak ne. Ani žádný jiný sport nedělám,“ říká.

Mistr České republiky Tibor Kubík v červeném dresu.
Zápasníci Sokola získali čtyři mistrovské tituly. Harca je dva roky bez porážky

Nadvládu domácích závodníků narušila čtrnáctiletá Valérie Pokorná z Uherského Ostrohu, která kralovala mezi staršími žákyněmi. Laťku zdolala ve výšce 137 centimetrů. „Jsem ráda, že se projevily tréninky ve škole. Celkem jsme se tomu věnovaly. Teď jsem skočila nejvíc, takže mám radost,“ uvedla mladá volejbalistka Veselí nad Moravou.

Závod starších žáků si podmanil Jakub Slonka. Žák strážnické základní školy Školní zaznamenal výkon 167 centimetrů, žádný ze soupeřů lepší nebyl.

Úterní Velické laťky se zúčastnilo téměř devadesát žáků a žákyň ze sedmi základních škol. Kromě domácích nadějí se představili také mládežníci ze Žarošic, Uherského Ostrohu, Strážnice (ZŠ Školní), Lipova, Kuželova a Hroznové Lhoty. Pořadatelům se naopak omluvili zástupci z Vracova, Blatnice a Strážnice (ZŠ Marie Kudeříkové).

Celkem se o putovní pohár ředitele Masarykovy základní školy utkalo jedenáct týmů.