VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohledy zpátky: Jaroslav Holomčík nechal vypálit pohár v cihelnách

Hodonín – Házená zapustila kořeny na Slovácku po vzniku Československa. Do Hodonína tenkrát přišla slavná hráčka Hanácké Slavie Kroměříž, Kristýna Fryštacká. Díky ní se původní česká hra, jejíž pravidla byla ve dvacátých a třicátých letech pravidly mezinárodními, uchytila i v Hodoníně a okolí.

29.9.2017
SDÍLEJ:

Házená zapustila kořeny na Slovácku po vzniku Československa. Díky ní se původní česká hra, jejíž pravidla byla ve dvacátých a třicátých letech pravidly mezinárodními, uchytila i v Hodoníně a okolí.Foto: Národní házenkářský archiv

„Na snímku starém rovných devadesát let jsou zachyceny hráčky SK Hodonín, předchůdkyně dnešních interligových házenkářek. Zleva stojí trenér poručík Prokeš, Hořínková, Matušková, Rybová, Nedbalová, Tomečková, Lysáková a Exterková,“ vysvětlil sekretář Národního házenkářského archivu Pavel Přikryl.

Podle něj tým vznikl v roce 1926. Ve dvacátých letech házenou na Slovácku šířili pánové Ferenc Konečný a Jaroslav Holomčík. „Postarali se o vznik nových klubů i na Slovensku, až se Západomoravská župa házené musela rozšířit o Jihomoravský okrsek se sídlem v Hodoníně, který spravoval soudcovský sbor ve složení Konečný, Holomčík, Smutný, Kolařík, Glíž, Vavrečka z Hodonína a Zálešák z Břeclavě,“ zaznamenal Metoděj Zajíc v Dějinách házené.

V roce 1929 se mistrem okrsku stal DSK Hodonín před SK Ostrožské Předměstí, SK Skalica, Čechií Hodonín, SK Hodonín, DSK Rohatec, AC Senica a DSK Břeclav. Mistrovství se nezúčastnily SK Moravská Nová Ves, SK Lanžhot, Slovan Bzenec a Moravia Dubňany.

Ve finále o mistra župy prohrály házenkářky DSK Hodonín s nejlepším moravským klubem, SK Kyjov. O slavné éře kyjovské házené v období mezi světovými válkami pojednají Pohledy zpátky v dalších pokračováních. Ve zmiňovaném roce byla síla házené na Hodonínsku největší.

V Hodoníně se v září konal turnaj O stříbrný pohár, ve finále SK Židenice porazil SK Moravská Nová Ves a na konci zvítězil výběr Jihomoravského okrsku nad reprezentací Západomoravské župy 16:3. „V roce 1930 z Hodonína odešli pánové Konečný i Holomčík, házená upadala a okrsek se rozešel,“ popsal historik Metoděj Zajíc v Dějinách házené.

Jaroslav Holomčík po odchodu z Hodonína zakládal házenkářské kluby v Trnavě a v dalších slovenských městech. V publikaci z února 1948 si na házenkářská léta prožitá na Slovácku zavzpomínal. „Jednou si děvčata vymyslela, že bychom mohli uspořádat turnaj. Na tréninku, na schůzi i při každém setkání se tázala, kdy už ten turnaj o pohár bude. Nakonec jsem to rozhodl lehkovážně já, aniž bych měl nějaký pohár zajištěný. Když děvčata chtěla hrát o pohár, tož ať se hraje o pohár,“ napsal Holomčík.

Turnaj se konal nejen v Hodoníně, ale i v dalších obcích, finále se mělo odehrát v Břeclavi. Režisér celého podniku však z opatrnosti raději na finále nevyrazil. Nedokázal žádný pohár sehnat. „Finále řídil Ferenc Konečný a měl vítěznému družstvu pohár slavnostně předati. Konečný duchapřítomně prohlásil, že z technických důvodů bude pohár předán dodatečně. Blesky a hromy padaly na moji hlavu,“ vzpomínal Holomčík.

Neexistující pohár ale vyhrály autorky nápadu, Hodoňanky, které se nedaly jen tak odbýt. Za družstvem stála i redakce místního populárního časopisu, která navíc sídlila v domě vedle Holomčíkova bytu. Pohár požadovala kapitánka, hráčky, předseda i výbor klubu. Dlužník se bál vyjít z domu. Peníze na pohár neměl ani on, ani komise rozhodčích. Vítězkám brzy došla trpělivost, a tak se do něj pustil časopis. „A tak máme za to, že se hrálo o nic a pro nic a snad pohár prozatím se vypaluje v hodonínských cihelnách,“ končil článek svůj generální útok. Holomčíkův přítel a hráč Čechie do dvou dnů vypálil v cihelnách krásný „žluťásek“, jeho chlapec Svatoš odevzdal zabalený „pohár“ v redakci. „Nikdo nic neříkal, nikdo nic nenapsal. Asi se líbil,“ ukončil své vyprávění Jaroslav Holomčík.

Autor: Vladimír Salčák

29.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 18 000 Kč

Vedoucí provozu školních jídelen a menz vedoucí školní jídelny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U zámku 684, 696 32 Ždánice. Podrobnější informace, týkající se konkrétní práce ve stravovacím provoze, budou sděleny přímo zájemcům. Kontakt na tel. 731 438 457 od 7:00 do 14:00 hod.. Pracoviště: Scolarest - zařízení pro školní stravování, spol. s r.o. - ždánice, U zámku, č.p. 684, 696 32 Ždánice. Informace: Lucie Lefnerová, +420 731 438 457.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 284 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu dělník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16284 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracoviště: U Kyjovky 4000/9, 695 01 Hodonín. Náplň práce: plní a dodržuje pracovní postupy při výrobě, dodržuje výrobní předpisy, návody na obsluhu stroje a technologické postupy v procesech výroby, zodpovídá za plnění pracovních úkolů určených nadřízeným, řídí se pokyny nadřízeného, zodpovídá za plnění úkolů souvisejících s výrobou, provádí průběžnou kontrolu kvality a identifikaci výrobků v souladu se zásadami přijaté politiky jakosti, pečuje o svěřené strojní zařízení a pracovní pomůcky, informuje nadřízeného o nekvalitní výrobě, závadách na strojním zařízení nebo jeho odstavení a navrhuje řešení, důsledně dodržuje třídění vzniklého odpadu, případně zmetků, zodpovídá za dodržování pořádku na pracovišti podle standartů 5S Housekeeping, provádí konečnou kontrolu výrobků a případné neshodné díly pozastaví k dalšímu rozhodnutí, zaměstnanec je povinen dodržovat právní a ostatní předpisy, s kterými byl řádně seznámen. Příspěvek na stravování, podpora zlepšovacích návrhů aj. Kontakt na mail: Marie.pecenkova@iacgroup.com. Pracoviště: International automotive components group s.r.o. - provozovna hodonín, U Kyjovky, č.p. 4000, 695 01 Hodonín 1. Informace: Marie Pečenková, +420 518 390 581.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 8 500 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Fundraiser - odborník/ce na vyhledávání a získávání prostředků z veřejných zdrojů a práci s dárci. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Štefánikova 288/15, 695 01 Hodonín. Požadujeme: koncepční myšlení, kreativitu a skvělé komunikační dovednosti, znalosti fundraisingových metod a nástrojů, výhodou je znalost prostředí neziskových organizací a lokálního prostředí. Pružná pracovní doba, týden dovolené navíc, slevy na programy, příjemné pracovní prostředí v centru Hodonína, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje, možnost rozšíření pracovního úvazku a oblasti působení., Výběrové řízení se bude konat v dubnu 2018. CV a motivační dopis zasílejte mailem na maderycova@cprhodonin.cz.; Info tel.: 606 702 360. Pracoviště: Centrum pro rodinu a sociální péči hodonín, Štefánikova, č.p. 288, 695 01 Hodonín 1. Informace: Lucie Maděryčová, +420 606 702 360.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla pracovník/ce linky na izolační skla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Sudoměřice 552. Obsluha výrobní linky, fyzicky nenáročná práce, nástupní mzda 85-90 Kč/hod + prémie, na základě zapracování navýšení hodinové mzdy, práce na HPP, 50% příspěvek na stravování, práce na moderních strojích, motivační prémiový systém na základě výkonu, 13. plat v případě kladného hospodářského výsledku společnosti. Nutno poslat životopis na mail: prace@sudomerice.izos.org, na základě kterého budete kontaktování.. Pracoviště: " izos s.r.o. " - provoz, 696 66 Sudoměřice nad Moravou. Informace: Lucie Vavřinová, +420 533 534 606.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelba v Brně: Postřelený ve vážném stavu, policisté už pachatele zadrželi

Ilustrační foto.

Filmový festival diváky zavede mezi kosatky či do Amazonie

AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Hodonínsko - První setkání s vrstevníky? Pro většinu lidí v mateřince. Na čas strávený ve školce s kamarády by se nemělo zapomenout. Tuto chvíli dětem i jejich rodičům připomene Hodonínský deník Rovnost v novém seriálu Naše školka.

Brněnští vědci vyvinuli unikátní gel. Pomůže při léčbě rakoviny

Brno – Pomoci při léčbě popálenin, hojení zlomenin nebo zefektivnit léčbu rakoviny. To vše umí nový hydrogel, který vynalezli vědci brněnského výzkumného centra Ceitec. Jeho autoři doufají, že se bude za pět až deset let využívat v praxi.

Už teče plným proudem. Suchou oblast Horňácka osvěží voda z nížiny

Hodonínsko – Sucho v posledních letech trápilo obyvatele východního cípu Jihomoravského kraje. V oblasti Horňácka jim vysychaly studny a z kohoutku v létě netekla voda. Problému je teď zbavuje nový vodovod. Provoz oficiálně zahájí v úterý.

Nové vinařství získalo šampióna. Za tramín červený

Vracov – Šampiónem Josefského koštu vín ve Vracově, který má více než padesátiletou tradici, se stal Tramín červený 2016 z domácího Vinařství pánů z Lipé, které navazuje na středověkou tradici pěstování hroznů a výroby vína na jižní Moravě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT