Favoritem je milotický rodák i letos. Výhodou pro člena profesionální stáje Bora Argon je trasa, která povede z Hodonína do slovenské obce Letničie a zpět. Padesátikilometrový úsek jednatřicetiletý jezdec absolvuje téměř každý den. Ze Sobůlek, kde Bárta bydlí, to má totiž ze všech účastníků letošního šampionátu nejblíže. „Snažím se si časovku najet. Mám to doma, což je výhoda," říká Jan Bárta.

Kyjovský odchovanec profil tratě neřeší. „Pokud to není horská časovka, deset kilometrů do kopce, tak je mi to asi jedno," usmívá se známý závodník, který se připravuje podle předem připraveného plánu. Denně najezdí několik desítek i stovek kilometrů.

Menší komplikace účastníka letních olympijských her 2012 v Londýně postihla na středeční vyjížďce, kde ho píchla vosa do spodního rtu. Citlivá část obličeje Bártovi nepříjemně natekla, profesionálního silničního cyklistu dokonce nepoznal ani jeden z kamarádů. „Stalo se mi to poprvé," přiznal Bárta, který ale bez problémů absolvoval předem domluvené focení pro jednoho z významných partnerů letošního šampionátu. „Nedělá mi to problém. Beru to jako součást sportu," uvedl sympatický sportovec, který se ale mnohem lépe cítí při závodech na silnici. Generálkou před blížícím se mistrovstvím České republiky a Slovenska bude podnik ve Slovinsku, na konci června už však přijde jeden z vrcholů letošní sezony. „Těším se hodně. Věřím, že si domácí šampionát užiji. Pro mě je určitě plus, že se jede v Kyjově a okolí. Tady mám silnice najeté," říká Bárta.

Ten se soustředí především na úvodní časovku, ve které bude obhajovat loňské prvenství. „Jsem jeden z favoritů, protože jsem vyhrál poslední čtyři mistráky. Pokud to zvládnu i v Hodoníně, tak budu mít splněno," ví Bárta. Naopak v silničním závodě, který odstartuje na kyjovském Masarykově náměstí a povede přes Strážovice, Věteřov a Sobůlky, to bude mít v silné konkurenci nesmírně složité. „Závod bude hodně těžký. Sice mě hodně lidí bude sledovat, ale tím, že jsem sám, nejsem úplně jeden z favoritů," ví člen německé stáje Bora Argon. Podle něj se o mistrovském titulu rozhodne v nejtěžším místě, na obávaném kopci Strážovjáku. „Taktizovat se může v první polovině závodu, ale v té druhé už si mohou pomoct pouze jednotlivci z dobrých týmů, jako jsou Etixx-Quick Step nebo Tinkoff-Saxo, kteří tam jezdců budou mít víc," míní.

Zatímco Kreuziger, Štybar či Slovák Sagan, budou obklopeni pomocníky, Bárta se musí spolehnout sám na sebe. „Je to nevýhoda, protože moc českých jezdců nebude mít v kopci šanci udržet se profíků," prohlásil odchovanec pořádajícího klubu Sokol Dacom Pharma Kyjov.

Pokud jednatřicetiletý jezdec na šampionátu uspěje, má velkou šanci dostat se potřetí v řadě na Tour de France. „Zatím nemáme rozhodnuto, kdo z týmu se ve Francii představí. Vedení stáje nám to oznámí po mistrovství republiky v neděli večer nebo v pondělí," řekl Bárta.

Velkou motivací pro českého reprezentanta není pouze účast na slavném etapovém závodě, ale i na olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiru. I tady platí to samé co v případě Tour de France. „První nominační kritérium je hodně podivné. Závodník totiž musí být z týmu World Tour, což nejsem, takže pokud se chci na olympiádu podívat, musím být mistrem republiky," prohlásil Bárta.

Ten si nyní zvyká i na novou roli tatínka. Přítelkyně Šárka totiž nedávno přivedla na svět syna Tomáše. „Je to pro mě něco nového, ale až takový problém to není," uvedl Bárta. „Někdy se sice v noci vyspím méně, ale jako profesionální cyklista to mám trochu jednodušší než člověk, který chodí pravidelně na osm hodin do práce. Jezdím na kole, takže se mohu po tréninku dospat odpoledne," dodal s úsměvem.