O víkendu se u Těrlické přehrady konal další díl seriálu Poháru přírodních okruhů – Zlatý kahanec. Tento nejdelší a nejrychlejší přírodní okruh v České republice přilákal na rozpálený sever Moravy i velké zastoupení zahraničních jezdců.

Ve Slezsku se dařilo rovněž jezdcům ze Slovácka. Největší úspěch slavil kyjovský závodník Lukáš Bělič, který vyhrál závod Klasik do 250 ccm.

Závodů se zúčastnilo i několik jezdců I. Motoclubu Kyjov. Nejmladší Filip Frodl obsadil ve třídě 125 SP pětadvacáté místo, Jan Bartoněk skončil v kubatuře d250 SP sedmnáctý.

Úspěch zaznamenal sedmnáctiletý Olin Hanák, ze třídy 125 SP si odnesl pohár za třetí místo a cenné body do celkového pořadí. „Hanák absolvoval svůj první ostrý závod i v silnější kubatuře do 600 ccm, kde obsadil ve velké konkurenci zahraničních jezdců vynikající deváté místo,“ uvedl zástupce kyjovského klubu Igor Daněk.

Tento závod vyhrál Michal Indi Dokoupil, který se po vážném jarním zranění letos poprvé objevil na českém přírodním okruhu a dokázal všem, že je ve vynikající formě. „Indi nám prozradil, že se moc těší na Kyjovský okruh, který se o víkendu jede na Slovácku,“ řekl Daněk.

V Kyjově se budou rozdělovat poslední body Poháru přírodních okruhů a lze tak očekávat velmi napínavou podívanou. Pokud bude Dokoupil v Kyjově bodovat, má velkou šanci, vyhrát i v celkovém pořadí oblíbeného poháru. „Po Těrlickém okruhu jsem zjistil, že zraněná noha je již v pořádku a nebrání mi tak ve startu do závodu. Jsem moc šťastný, že se mi podařilo vyhrát a doufám, že v Kyjově se mi bude dařit také. Na kyjovské diváky se obzvlášť těším, atmosféra na tomto městském okruhu je vždy úžasná,“ řekl Michal Dokoupil těsně po skončení nedělního závodu v Těrlicku.

Motocyklový závod Havířovský zlatý kahanec poznamenala smrtelná nehoda jednoho z účastníků. Dvaačtyřicetiletý irský jezdec Adrian McFarland, který havaroval na vrcholu Bludovického kopce, podlehl rozsáhlým vnitřním zraněním.

„Záchrannou službou byl přivezen na urgentní příjem, kde byl podroben mnoha vyšetřením a zákrokům pro stabilizování jeho stavu. Ani veškerá péče však jeho život nezachránila,“ uvedla hlavní sestra havířovské nemocnice Renata Tydlačková.

McFarland byl zkušeným jezdcem, pravidelně startoval v legendárním závodu Tourist Trophy na britském ostrově Man.

Havárie nevypadala tak hrůzostrašně. Závodník se dokonce chtěl i v průběhu ošetřování zvedat, ale pořadatelé a zdravotníci mu v tom bránili. Na místě ho zafixovali s podezřením na skrytá zranění a záchranka ho okamžitě převezla do nemocnice.

Organizátoři udělali pro zajištění bezpečnosti maximum. Právě v místě nešťastné nehody dokonce letos poprvé použili dřevěné chrániče obrubníků, aby o ně jezdci nemohli zavadit. Na bezpečný průběh po celou dobu dohlíželi traťoví komisaři a každou jízdu i opakované rozjíždění tréninku zahajoval safety car, který trať uzavřel.

Vše tak zatím nasvědčuje tomu, že jezdec udělal chybu, nebo doplatil na chybu jiného jezdce při dobržďování před nájezdem na kruhový objezd. Nehoda se stala v kategorii evropského šampionátu IRRC, který se na Těrlickém okruhu jede poprvé.