Hostující tým o své povinné výhře i postupu mezi osm nejlepších týmů rozhodl na začátku druhého poločasu, kdy houževnatému protivníkovi utekl až na rozdíl sedmi branek. Ve zbytku svátečního duelu už si pak náskok v klidu pohlídal. „Splnili jsme povinnost, ale dobrý pocit ze zápasu nemám," řekl hostující trenér Peter Sabadka.

Slovácký celek moravského rivala trápil až do konce, na zvrat ale neměl. „Jsem nesmírně spokojený. Byla to důstojná partie. Nedovolili jsme soupeři žádné experimenty. Zlín musel hrát pořád naplno. Bohužel holkám chybí zkušenosti z takto těžkých zápasů," uvedl hodonínský trenér Antonín Střelec.

Domácí lodivod i přes prohru svěřenkyně chválil. „Před hráčkami smekám. Děvčata zaslouží absolutorium," prohlásil Střelec.

Známý kouč si už v 8. minutě vybral první oddechový čas. Hodonín totiž vstoupil do pohárového utkání s respektem a brzy prohrával 1:6. Domácí hráčky sice nezačaly špatně, ale v koncovce měly smůlu. Brankářce Zlína Benedíkové hned třikrát pomohla konstrukce branky. Do tyče mířily Veselá s Kováčikovou, břevno zase orazítkovala Budayová. Jihomoravanky se ovšem postupem času zklidnily a zpřesnily koncovku. Výsledkem byl nečekaný obrat ve skóre. Zlínu nepomohl ani time-out. Ve 23. minutě to bylo 9:9, vzápětí se Hodonín poprvé ujal vedení, když šikovná dorostenka Kalinová proměnila sedmičku.

„Naše taktika dlouho fungovala, soupeř si s ní nevěděl rady," mnul si ruce Střelec.

Sabadka s asistentkou Černou jen nechápavě kroutili hlavami. Takový průběh rozhodně nečekali. „Děvčata měla problém s koncentrací. Začali jsme dobře, ale pak jsme o náskok svojí laxností a nepozorností přišli," řekl zlínský trenér.

Domácí tým těsné vedení uhájil a do kabin odcházel nadšený a s jednobrankovým náskokem. „Nechápali jsme, co se na palubovce děje. Přemíra snahy nám ale ve druhém poločase spíše uškodila," pronesl Střelec.

Zlíňačky se po přestávce zlepšily a skóre rychle otočily. Ve 34. minutě to bylo 14:13 pro hosty, ve 41. minutě už interligový účastník, který ničil soupeře hlavně rychlými kontry, vedl o sedm branek. Celek z Valašska střelecky táhla především křídelnice Brzósková, která se blýskla deseti přesnými zásahy. „Po poločase jsme si všechno vyříkali. I úvod druhé půle nám vyšel. Vzali jsme si vedení zpět a vytvořili si náskok," uvedl Sabadka, který dal prostor všem hráčkám. Výkon některých ale zůstal za očekáváním. „V naší hře byla spousta nepřesností i hodně neproměnných šancí. Měli jsme vyhrát mnohem větším rozdíl," pronesl trenér Zlína.

Nadšeně hrající Hodonín závěr nevypustil. Naopak, ambiciózní tým se rval až do konce a zásluhou slovenských střelkyň Kováčikové, Višňovské a Birkušové náskok favorita stáhl až na konečných 25:29. „Je paradoxní, že jsme soupeři fyzicky stačili. Podržela nás i brankářka Čižmářová, góly jsme dávali z každého postu," těšilo Střelce, kterého mrzely pouze nevyužité tutovky. „Zápas jsme mohli ještě více zdramatizovat, ale neproměnili jsme řadu vyložených šancí," řekl domácí trenér.

S výsledkem byl ale nakonec spokojený. „Kdyby nám před utkáním někdo řekl, že prohrajeme se Zlínem pouze o čtyři góly, tak bych to bral," přiznal Střelec. „Ze zápasu odcházíme se vztyčenou hlavou, nemáme se za co stydět," přidal.

Náročné pohárové utkání hodonínským házenkářkám dodalo sebevědomí a ukázalo správnou cestou. „Pokud ještě odstraníme chyby, které nás v sezoně provázejí, tak máme velkou šanci splnit předsezónní cíl, což byl postup do první ligy," prohlásil Střelec.

Ten ocenil i diváky, kteří si ve svátek našli čas a zamířili do sportovní haly TEZA. „Musím poděkovat lidem, že přišli. Atmosféra byla lepší než na interlize. Byl to pro hodonínskou házenou velký svátek," řekl Střelec.

Jeho protějšek naopak nemá podobné zápasy v oblibě. Ani úterní duel se Sabadkovi příliš nezamlouval. „Bylo to škaredé a zbytečně tvrdé utkání. Nemám z něj dobrý pocit," uvedl. Bývalého kouče Veselí nad Moravou mrzelo především zranění spojky Kamenářové. Jedna z klíčových postav zlínské sestavy nedohrála duel kvůli pochroumanému ramenu. „Byl to faul na červenou kartu a zastavení činnosti. Sudí však dal domácí hráčce pouze trest na dvě minuty," kroutil Sabadka hlavou a pokračoval. „Je rozdíl být zdravě nehecovaný a přemotivovaný. Mám rád agresivní tvrdou házenou, když hraje jedna na jednu, ale tahat někoho v protiútoku je zbytečné. Škoda, rozhodčí domácím takovou hru tolerovali," dodal.

Osmifinále Českého poháru v házené žen

HK Hodonín – HC Zlín 25:29 (11:12)

Nejvíce branek: Kováčiková a Višňovská 6, Birkušová 5/1, Kalinová 4/2 – Brzósková 10/2, Nygrýnová 4

Rozhodčí: Baader, Novotný

Vyloučení: 5/5

Sedmimetrové hody: 4/3 – 4/4

Diváci: 190

Hodonín: Blažková, Čižmářová, R. Krajčová – Ivičičová, Kováčiková 6, T. Krajčová, Kalinová 4/2, Birkušová 5/1, Veselá, Višňovská 6, Budayová 4

Zlín: Benedíková, Stojarová – Fabíková, Sobieská 1, Nygrýnová 4, Drotárová 1, Brzósková 10/1, Andrýsková 1, Vlková, Kolářová, Kamenářová 3, Brandová 2/1, Holčíková 1, Kříčková 2, Dufková 1, Gärtnerová 3/1

Zápas jsme si šly hlavně užít, řekla Budayová

Hodonín – V neděli 15. listopadu oslavila dvaatřicáté narozeniny, dárku v podobě vítězství nad mateřským Zlínem a postupu do čtvrtfinále Českého poháru žen se ale nedočkala. Házenkářka Michaela Budayová, která si proti bývalému týmu připsala čtyři góly, musela ve státní svátek skousnout porážku 25:29.

Opora druholigového Hodonína výsledek nakonec brala. I když slovácký celek po prvním poločase vedl o jednu branku, nástup do druhé půle mu utekl a ve zbytku úterního duelu jen marně doháněl několika gólovou ztrátu. „Favoritem byl Zlín, který ukázal svoji kvalitu. My jsme nebyly úplně bez šancí, ale soupeř se ve druhém poločase zlepšil a nakonec zaslouženě vyhrál," řekla Michaela Budayová. Podle ní rozhodla zajímavé pohárové střetnutí lepší fyzická připravenost účastníka společné česko-slovenské soutěže WHIL a také šířka kádru Zlína. „Od něj jsme se mohly pouze něco přiučit. Nechci říct, že to byl pro nás trénink, ale spíše jsme v zápase nasbíraly další cenné zkušenosti," říká Budayová.

Zatímco většina domácího družstva se na souboj s týmem z nejvyšší soutěže těšila, bývalá reprezentantka by raději nastoupila proti jinému celku. „Vnímala jsem to. Ve Zlíně jsem strávila spoustu let. Moc příjemné to nebylo, ale nervozita opadla hned po začátku utkání. Jak jsem se dotkla míče, tak to bylo dobré," pronesla.

Známá kanonýrka ještě v předchozí sezoně nosila stejný dres jako Drotárová, Sobieská, Nygrýnová či Brandová, v úterý se ale postavila na opačnou stranu palubovky. „S děvčaty se vzájemně známe, takže jsem věděla, co mám od nich očekávat. To samé to měly i ony. Nijak extra jsme se na sebe nepřipravovaly," řekla Budayová, která žádnou speciální prémii v hodonínské kabině nevypisovala. „Zápas jsme si šly hlavně užít. Pokud bychom vyhrály, třeba bychom šly i na pivo," dodala s úsměvem.

Společně s Budayovou do Hodonína před letošní sezonou zamířila i pivotka Šárka Pospíšilová, brankářky Radana Krajčová s Ivetou Blažkovou a také dorostenka Tereza Krajčová.