Hodonínští zápasníci si triumf náležitě vychutnávali. To, co se předtím nepovedlo pěti generacím, se najednou stalo realitou. „Nezapomenutelným zážitkem, kromě samotných bojů na žíněnce, bylo také sledovat, jak při slavnostním vyhlášení mají jinak neohrožení hodonínští zápasníci dojetím slzy na krajíčku. Aby také ne, vždyť ziskem historického titulu dokončili započatou práci. Kluci navázali a naplnili sportovní sen pěti generací hodonínských zápasníků," prohlásil při emotivním ceremoniálu organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

V dlouhé ligové sezoně se trenéři družstva mužů Michal Vrzal a Jiří Baják mohli opřít o spolehlivé výkony odchovanců hodonínského zápasu Igora Stojaníka, Rudolfa Zahnaše, Jakuba Martince, Lubomíra Lačňáka, Michala Baláka, Michala Lamackého, Luboše Horníčka, Luďka Zubatého, Dušana Repíka, Jaroslava Kociána, Ctibora Horkého, Radomíra Lišťáka, Viktora Kubíka, Michala Ingra, Zbyňka Vykoukala, Martina Foltýna, Dominika Dobeše, Martina Gajdíka, Oldřicha Kučery a Štěpána Antoše. „Všichni za své výkonů a přístup zaslouží pochvalu a velký respekt. Určitě nebylo jednoduché titul získat," říká Baják.

Poslední kolo nejvyšší zápasnické ligy v klasickém stylu se znovu uskutečnilo v rámci třinecké Velké ceny, na které se kromě českých borců představili také polští sportovci. Ty na pětačtyřicátém ročníku doplnili bojovníci ze Slovenska, Německa a Maďarska.

Na vedlejší žíněnce v třinecké sportovní hale STaRS zápasili věkové kategorie žáků a kadetů, ve kterých měl své zastoupení i hodonínský oddíl. Mladí sokoli ze Slovácka se činili a všem ukázali, že mistrovské družstvo mužů má o své nástupce postaráno.

O první zlatou medaili se ve váze do třiačtyřiceti kilo zasloužil Adam Kolaja, který svedl čtyři vítězné bitvy. V prvním kole suverénně složil na lopatky maďarského borce Krisztiána Galabose. Kolaja se napáral ani se svým slovenským soupeřem Mátém Vidou z Gabčíkova, kterého porazil vysoko na body.

I semifinálové utkání proti Karlu Fraňkovi z Olympu Praha zvládl Kolaja na jedničku a po taktickém boji zvítězil pět dva na body. Ve finále se letošnímu mistru republiky postavil polský borec Richarg Velsicz. „Pro Kolaju, jenž svedl již desítky soubojů s borci z Balkánu či Maďarska, to bylo první měření sil s polskou zápasnickou školou, což u něj vyvolalo malou nejistotu," přiznal kouč Sokola.

Nejistému svěřenci pomohl v těžké situaci trenér Martin Vališ, který je vášnivým vyznavačem taoistického tai chi. „Nařízená meditace Kolajovi evidentně pomohla, neboť již na konci první minuty finálového utkání vedl po točené záruči a následném podbřišním přehozu šest nula. V tomto divácky atraktivním souboji nakonec hodonínský mladík zvítězil dvanáct sedm na body a radoval se ze zlaté medaile," uvedl Baják.

Zlatou medaili si ze Slezska odvezl i Jan Jaroš. Šikovný mladík startoval ve váze do osmdesáti kilo. „Jaroš si na žíněnce počínal jako neohrožený bohatýr a svým soupeřů nedal žádnou šanci. Viliama Vajase z Gabčíkova i Karola Wrzose z Rudy Śląske položil na lopatky, přičemž v těchto soubojích neztratil jediný bod," hlásil Baják.

Přesvědčivé vítězství v turnaji zaznamenal i aktuální český reprezentant Ondřej Todt, který získal zlatou medaili ve váze do šestačtyřiceti kilo. Cestou k triumfu si připsal lopatkové vítězství nad Němcem Johnny Uhligem i nad maďarským borcem Tamásem Nagym.

V nejtěžší váhové kategorii kadetů se představila i další hodonínská naděje. Viktor Lišťák je rovněž hrdým členem reprezentačního výběru kadetů a podobně jako Todt splnil roli favorita, když ve váze do sto kilo přesvědčivě zvítězil. „Potěšující je, že hodonínský borec ve všech třech vítězných kláních kromě neuvěřitelné síly, která k této váhové kategorii patří, předvedl také vyspělou zápasnickou techniku, o čemž svědčí nasbíraných šestnáct technických bodů," dodal Baják.

Na skvělých turnajích, ke kterým třinecká velká cena jistě patří, se nesmírně cenní i bronzová medaile, kterou v žákovské kategorii vybojoval Jakub Šimčík a v kadetech Jiří Procházka.

Šampionům gratuloval i olympijský vítěz Vítězslav Mácha

Úspěch hodonínských zápasníků vzbudil velký ohlas. Členům Sokola k mistrovskému titulu a zlatým medailím gratulovala spousta osobností a trenérů, novým šampionům poblahopřál i jeden z nejúspěšnějších světových zápasníků všech dob Vítězslav Mácha.

Olympijský vítěz při této příležitosti také pohovořil o nesnadném soupeření malých sportů s těmi komerčními v rámci zajištění zdrojů pro řádné fungování a další rozvoj. „Skoro se chce říct, že zasloužilý mistr sportu Mácha před svým proslovem studoval novou hodonínskou koncepci podpory kolektivního sportu dospělých. K zamyšlení je i jeho vyřčená otázka, která sportovní odvětví přináší národu nejvíce evropských a světových medailí. Nejen podle něj ta uměle podporovaná to jistě nejsou," řekl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják. V Třinci zkrátka zazněla moudrá slova velkého sportovce.