1. ŠKP Bratislava

2. Slavia Praha

3. Zora Olomouc

4. Veselí nad Moravou

5. Písek.

Takto vypadá čelo „federální“ soutěže po nekompletním odehraném sedmém kole. A i když zbývá tři zápasy o víkendu dohrát, už teď je jasné, že interliga prožívá renesanci českých klubů.

Nebo úpadek těch slovenských?

Ať už tak, nebo onak, sedmiletá suverénní nadvláda slovenské klubové ženské házené nad tou českou pomalu, ale jistě končí. „Já si myslím, že skončila už v loňské sezoně,“ domnívá se dokonce někdejší kouč československé, české i slovenské ženské reprezentace Jiří Zerzáň.

Změna trendu

Byl to právě on, kdo v minulé sezoně sahal na lavičce Veselí nad Moravou po historicky prvním interligovém titulu pro český klub. Po prohře v posledním kole v přímém souboji s Michalovci sice počtvrté zůstalo prvenství na východě Slovenska, ale boj o něj ještě nebyl nikdy tak vyrovnaný. „Je to škoda, byla by to velká změna,“ mrzí s odstupem Zerzáně, který svůj tým vzápětí dovedl k českému titulu a s trenérskou lavičkou se rozloučil.

V inkriminované sezoně 2008/09 už opravdu dochází k evidentní změně nastoleného trendu. Ze soutěže kvůli ekonomickým problémům odchází někdejší elitní tým Banské Bystrice, další někdejší házenkářská bašta z Partizánského se krčí na úplném dnu tabulky. Na konci společné části sezony jsou v první pětce tři české týmy – druhé Veselí, čtvrtá Olomouc a pátá Slavia. „Že se něco začíná dít, bylo patrné,“ říká Zerzáň.

Vypovídající konec tabulky

Ještě více může slovenské činovníky mrzet pohled na aktuální závěr interligové tabulky. Partizánské je bez bodu poslední, bratislavský Inter a Trenčín s jedinou výhrou těsně před ním. „Jakkoli může být tabulka kvůli rozlosování zatím zavádějící, tak poslední tři mančafty jsou slovenské. To už je zdvižený prst,“ myslí si trenérský doyen.

„Tam je to asi největší propadák,“ připojuje se současný trenér DHK Zora Olomouc Libor Malínek. „Nejlepší slovenské hráčky se soustředí do třech týmů a ty ostatní na to doplácejí. Musím uznat, že třeba Inter by měl velké problémy i v naší druhé nejvyšší soutěži,“ doplňuje olomoucký trenér.

„Je třeba si uvědomit, že poslední český tým, který jde po sezoně do baráže, tak je kvalitnější než tři slovenské poslední týmy. Já ten největší rozdíl vidím opravdu na spodku tabulky,“ opakuje Zerzáň.

Klopýtající favorité

I přes všechna zmíněná fakta se před sezonou očekával opět souboj silné slovenské trojky.

Jenže… Úřadující interligové šampionky z Michalovců ze sedmi zápasů vyhrály jen dva, nečekaně padly třeba v Písku, nebo dokonce doma s pražskou Slavií.

Šaľa, která před startem ročníku notně posílila, také nepředvádí optimální výkony a v tabulce je až šestá. ŠKP Bratislava je sice v čele interligy, ale měla zatím asi nejvýhodnější los ze všech.

„Je to pro mě docela překvapení,“ přiznává se Malínek. „Domníval jsem se, že letošní sezoně budou jasně vévodit Šaľa a ŠKP Bratislava, ale ukazuje se, že ze zápasů v Česku zřejmě příliš bodů vozit nebudou,“ dovává. O to víc jej také mrzí, že jeho svěřenkyně v hlavním městě Slovenska „jen“ remizovaly 31:31.

„S odstupem času to samozřejmě štve. Teď už můžu říct, že jsme tam měly vyhrát,“ vrací se k zářijovému zápasu trenér českého vicemistra z Olomouce.

Nastupující Češky

Oba se také shodují v další zásadní věci – české kluby se prostě zlepšují. „I když se do předních slovenských klubů vrátily některé zkušené hráčky, česká klubová scéna jde nahoru,“ říká Malínek. „Kvalita českých týmů stoupá. Podařilo se zastavit odchody mladých hráček do zahraničí a začíná se to projevovat,“ souhlasí Jiří Zerzáň.

„Navíc se některé holky začínají s bohatými zkušenostmi vracet. Viz u nás třeba Alena Polášková, která s sebou z Dánska přinesla velikou kvalitu,“ nachází ve svém týmu příklad Malínek.

„Slavia, Veselí i Olomouc budou podle mě hrát určitě opět v první pětce. Velké kroky dopředu dělá Písek, který navíc zásobuje hráčkami několik týmů. Jediný, kdo trochu pokulhává, je Jindřichův Hradec, ale i tam je kvalitní zázemí, krásná nová hala,“ říká Zerzáň. „Navíc nelze zapomínat ani na Most a Porubu, co hrají v 1. lize, ale jsou také hodně silní,“ doplňuje.

Finanční krize? Spíš velikášství

Do situace slovenských týmů zasáhly i ekonomické jevy. Trenčín vyhlásil bankrot a dlouho se nevědělo, zda do soutěže vůbec nastoupí. Finance stály i za koncem Banské Bystrice. „Já bych to na krizi zase až tak nesváděl,“ je opatrný Zerzáň. „Slovenské kluby měly vynikající podmínky, třeba Michalovce měly takový rozpočet, o kterém se nám nikomu v Česku ani nezdálo. Krize se mohla projevit v tom, že někteří sponzoři šli stranou, ale hlavní důvod to není.“

„Z mého pohledu to bylo spíš určité velikášství. Vím, co se dělo v Banské Bystrici. Předtím tam házenou dělali s obrovskou péčí, ale pak přišli takoví majitelé, co měli především velké oči. Když zjistili, že to takový byznys není, stáhli se,“ vzpomíná například.

Příčina v rozdílné práci s mládeží?

Kořeny přicházející změny rovnováhy sil vidí česká trenérská legenda ale především v práci s mládeží. „Myslím si, že se s ní u nás pracuje lépe než na Slovensku,“ říká. „Pamatuju si, že tam bývalo tisíce vesniček, které produkovaly tisíce hráček, to už dnes není.“

„V Česku se navíc můžeme opírat o mládežnická centra, jejichž výsledky jsou vidět v 1. lize, kde hrají juniorky Olomouce, Zlína i Slavie. V těchto klubech je práce s mládeží na vynikající úrovni,“ všímá si Zerzáň.

A právě z těchto líhní se v současné době rekrutuje i podstatná část ženské reprezentace. S příchodem Jiřího Tkadlece k národnímu týmu byla nastolena tzv. Česká cesta, koncepce, která zejména u mládeže začíná vykazovat první výsledky. Její aplikace na ženský tým má však v Česku stále hlasité odpůrce. Jedním z nich je i bývalý trenér Zory Olomouc i reprezentace Lubomír Krejčíř. „Česká cesta ano, ale u mládeže. U prvního týmu to fungovat nemůže,“ domnívá se ostřílený kouč.

Reprezentace – druhá strana mince

Se vzrůstající kvalitou českých klubů zatím výkonnost národního týmu totiž neroste. „Slovenky mají lepší nároďák. Vždy to má dvě strany mince, reprezentační tým má být výstavní skříní,“ myslí si Zerzáň, který je podepsán pod posledním velkým úspěchem české ženské házené. Ten se datuje až do roku 1986, kdy Češky získaly na mistrovství světa v Nizozemí stříbrné medaile.

„V ligových soutěžích sice vidíme pozitivní trend, jdeme dopředu, ale z nejhoršího ještě venku nejsme,“ pokračuje Zerzáň. „Slovenky sahaly po postupu na mistrovství světa, my jsme neměly šanci. Na příští mistrovství Evropy nepojedeme ani my, ani Slovenky,“ domnívá se. „Ale pořád jsou o skok před námi.“

Český výběr doplácí především na fakt, že většina legionářek a zkušenějších hráček se národního dresu vzdala, reprezentace je tak tvořena jen třemi hráčkami, které hrají přední evropské soutěže, a jinak výběrem z českých klubů interligy.

Dočká se letos WHIL českého vítěze?

Společná soutěž nejlepších českých a slovenských klubů má za sebou sedm ročníků, v nichž se ani jednou z celkového triumfu neradoval český tým. Čtyřikrát WHIL vyhrály Michalovce, dvakrát Šaľa, v premiérovém ročníku poprvé a naposledy startující vídeňský gigant Hypo Niederösterreich.

„Myslím si, že vzestupný trend českých klubů bude ještě výraznější v příští sezoně,“ přemýšlí Zerzáň. „Ale samozřejmě bych byl spokojený, kdyby někdo z Česka interligu vyhrál,“ doplňuje jedna z největších postav tohoto sportu v jeho české historii.

„Určitě tam šance je. Ukazuje se, že Bratislava bude prohrávat, obzvláště venku budou mít velké problémy. Pokud se podaří našim mančaftům ještě k tomu vozit body ze Slovenska, tak si myslím, že ta šance je letos skutečně vysoká. Určitě bych byl rád, kdyby se to někomu konečně povedlo. Nejlépe nám, “ říká na závěr olomoucký kouč Libor Malínek.

Jak vypadaly první pětky v historii WHIL?

2002/03:

1. Hypo Niederösterreich

2. Michalovce

3. Šaľa

4. Olomouc

5. Inter Bratislava

2003/04:

1. Šaľa

2. Banská Bystrica

3. Olomouc

4. Michalovce

5. Slavia Praha

2004/05:

1. Michalovce

2. Šaľa

3. Zlín

4. Banská Bystrica

5. Veselí nad Moravou

2005/06:

1. Michalovce

2. Veselí nad Moravou

3. Šaľa

4. Banská Bystrica

5. Slavia Praha

2006/07:

1. Michalovce

2. Šaľa

3. Banská Bystrica

4. Veselí nad Moravou

5. Slavia Praha

2007/08:

1. Šaľa

2. Michalovce

3. Olomouc

4. ŠKP Bratislava

5. Trenčín

2008/09:

1. Michalovce

2. Veselí nad Moravou

3. ŠKP Bratislava

4. Olomouc

5. Slavia Praha

AKTUÁLNÍ TABULKA

Zbývající zápasy 7. kola:

Šaľa – Partizánske, Trenčín – J.Hradec (7. 11. – 18:00), HC Zlín – Veselí n.M. (8. 11. – 17:00)
1. ŠKP Bratislava 7 6 1 0 194:156 13
2. Slavia 7 6 0 1 228:164 12
3. Olomouc 7 5 1 1 227:182 11
4. Veselí n.M. 6 5 0 1 179:123 10
5. Písek 7 4 0 3 186:209 8
6. Šaľa 6 3 1 2 176:146 7
7. Michalovce 7 2 1 4 184:197 5
8. HC Zlín 6 2 0 4 161:171 4
9. J.Hradec 6 2 0 4 134:152 4
10. Trenčín 6 1 0 5 146:200 2
11. Inter 7 1 0 6 149:220 2
12. Partizánske 6 0 0 6 137:181 0