Cyklisté Dacom Pharmy Kyjov se na tradiční dvacetikilometrovou projížďku vydali společně se svými přátely a známými už po šesté. Stotřicetičlenná výprava znovu vyrazila směr Milotice, aby se přes Skoronice, Vlkoš a Kelčany vrátila zpět před kyjovskou radnici.

„Nebylo to úplně ono, ale projížďka byla dobrá," uvedl v cíli posledního podniku roku 2012 Jan Bárta. Osmadvacetiletý člen německé stáje NetApp se populární akce účastní pravidelně. „Poslední kilometr jsem vzal vážně, ale jelikož teď nezávodím, tak forma není úplně ideální," přiznal Bárta.

Kyjovský odchovanec se těšil hlavně na setkání s kamarády a na guláš. „Tady je vždy moc dobrý," smál se Bárta. Žádné plány na poslední noc ale neměl. „Zatím nevím, kde Silvestra oslavím," nedělal si těžkou hlavu Bárta.

Druhé místo obsadil v kategorii Elite Pataki, třetí byl Pavel Novotný. Juniorskou kategorii ovládl Pavel Gruber. Mládežnického reprezentanta, který byl letos na mistrovství České republiky v silničním závodě druhý, porazil pouze Bárta. Další mladí závodníci Dacom Pharmy Kyjov, Martin Kubeš a Václav Kočařík, skončili až za Gruberem.

První ženou v cíli byla kadetka Kristýna Jeřelová, která zdolala i loňskou vítězku Lenku Koudelovou. „Počasí bylo ideální. Svítilo slunce, nebylo ani zima, takže to bylo v pohodě," uvedla talentovaná závodnice. Mladá cyklistka si projížďku užila. „Moc jsem to ale nehrotila. Trochu jsem zabrala až na posledním kilometru. Chtěla jsem, aby to alespoň trochu vypadalo," usmívala se Jeřelová, který má za sebou úspěšný rok. „Posledních dvanáct měsíců hodnotím pozitivně, i když to mohlo být ještě lepší. Příští rok se pokusím své výsledky vylepšit," řekla Jeřelová.

Členka Dacom Pharmy Kyjov skončila na mistrovství České republiky na dráze ve své věkové kategorii druhá. „Národní šampionáty se mi celkem povedly," dodala Jeřelová.

Nejstarším účastníkem byl Přemysl Karas, cenu za originalitu obdrželi manželé Klíglovi a pánové Měsíček se Skřivánkem.

Všichni aktéři pak v radničním sklípku společně ochutnali silvestrovský guláš a svařené víno. Mezi cyklisty zavítali i zástupci Města Kyjova. „Je vidět, že se tato akce dostává čím dál víc do podvědomí lidí. Jsem moc rád, že se v Kyjově schází na Silvestra tolik cyklistů," řekl místostarosta královského města Antonín Kuchař, který dokonce absolvoval celou projížďku.

„Do konce roku 2012 zbývá dvanáct hodin. Doufejme, že to bilancování bude příjemné. Do roku 2013 vám přeji 365 perel, které budou plné zdraví, štěstí, pohody a dobré nálady. Pokud máte před sebou nějaké závažné rozhodnutí, přeji vám, aby pro vás dobře dopadlo," pronesl v pravé poledne před kyjovskou radnicí Kuchař.

Sportovce přišel pozdravit i starosta Kyjova František Lukl, který předal hlavnímu organizátorovi povedené akce Vladimíru Huškovi malý dárek.

Šéf Dacom Pharmy Kyjov byl s letošní vyjížďkou spokojený. „Počasí nám vyšlo. Bylo krásně. Těší mě účast osobností, jako jsou třeba olympijský vítěz Jiří Daler, mistr světa Alois Kaňkovský, Josef Zimovčák nebo Jan Bárta. Jsem rád, že se s námi projela spousta našich odchovanců a vynikajících cyklistů. Jsem mile potěšen i zvýšeným zájmem veřejnosti o tuto akci," pravil Hušek.

Zkušený funkcionář hodnotí rok 2012 z pohledu slováckého klubu pozitivně. „Všechno začalo zájezdem na Giro, kde startoval právě Jan Bárta. Pak jsme úspěšně absolvovali národní šampionát na dráze i na silnici, kde jsme získali devět medailí. Dva naši kluci jsou v reprezentaci. Navíc máme stabilizovaný kádr," řekl Hušek.Toho trápí pouze nedostatek žáků. „Potřeboval bychom zaplnit čtyři místa," dodal Hušek.

Tour de Kyjov – poslední kilometr 2012

Muži: Jan Bárta

Junioři: Pavel Gruber

Ženy: Kristýna Jeřelová

Nejstarší účastník: Přemysl Karas

Cena za originalitu: Klýglovi s flašinetem, pánové Měsíček a Skřivánek