Konkrétně motokros. A vede si znamenitě. Jana Bártová patří v současné době mezi nejlepší české motokrosařky.

Na motorku sedla poprvé v osmi letech. „Když jsem byla malá, tak jezdil taťka. Nikdy mě do toho ale nenutil. Jezdila jsem s ním na závody a nějak mě to chytlo taky. Postupně se to dostalo na takovou úroveň, že se tomu věnuju do teď,“ přibližuje mladá jezdkyně své začátky.

Co jí k tomuto pro ženy netradičnímu sportu tahne? Odpoveď je jednoduchá: Adrenalin.

Z celého okresu Hodonín se motokrosu věnují jen dvě dívky. Jana Antošová a právě Jana Bártová. „Zbytek je roztroušený po republice. Pomaličku a pozvolna nabírá tohle odvětví obrátky. Ve srovnání s ostatními státy, jako například Německo, je to ale ještě hodně slabé,“ pokračuje osmnáctiletá Ždáničanka.

Atraktivní blondýnka věnuje motokrosu prakticky všechen volný čas. Když je pěkně, tak trénuje každý druhý den.

„V zápřahu jsem skoro pořád. Fyzičku musím honit každý den, takže se dá říct, že trénuji furt. Přes zimu chodím do posilovny, běhám, plavu a podobně. Když je sezona, tak jsem spíš na motorce,“ podotýká studentka obchodní akademie.

Hodně času tráví na Karlínském závodišti nebo v Brně. Přes zimu se zase vydává spíš do Břeclavi. „Další trať je v Dubňanech. Tam se mi ale moc nelíbí,“ komentuje Bártová.

O tom, že je motokros rizikový sport, se mladá jezdkyně přesvědčila už mnohorkát. Nejtěžším zraněním si prošla před třemi lety. Při freestylu nezvládla jeden z triků a velmi vážně se poranila. Proražená hlava, rozdrcené lícní kosti, zlomený nos a uštípnutý trn dvanáctého obratle. Tak tehdy zněla diagnóza lékařů.

„Asi pět dní nebo týden jsem ležela na jednotce intenzivní péče. Pak mě už dali na normální pokoj. Další léčení trvalo asi tři měsíce. To jsem ale nevydržela, takže jsem to asi o měsíc zkrátila. Potom už jsem chtěla zase jezdit,“ říká Bártová.

K freestylu se už ale nevrátila. Věnuje se jen klasickým závodům. Při posledním mezinárodním měření sil pokukovala dokonce po medaili. Nakonec skončila pátá. „Pro mě je to překvapení a docela velký úspěch. Čekala jsem, že dojedu kolem desátého místa. A to ještě s odřenýma ušima. Po první rozjížďce jsem byla čtvrtá. Ve druhé jsme taky jezdila čtvrtá, ale udělala jsem chybu,“ poznamenává talentovaná jezdkyně.

Nyní se připravuje na mistrovství světa. Vrcholný seriál ji postupně zavede do Bulharska, Itálie, Francie a Německa. „Chtěla bych se umístit líp než loni, kdy mi to moc nesedlo. Budu se snažit,“ uzavřela s úsměvem Bártová. (liv)