Jarní počasí a kvetoucí příroda přeje všem venkovním aktivitám, což u cyklistiky platí dvojnásobně. Společnost Sazka provedla během dubna průzkum, kterého se účastnilo 1100 respondentů z celé České republiky ve věku 18-65 let. Dle odpovědí účastníků vyplývá, že celých 82 % dotázaných se věnuje pravidelné jízdě na kole.

Pouze 6 % přitom využívá kolo jako dopravní prostředek do práce, celých 82 % respondentů se věnuje cyklistice ve volném čase a 12 % Čechů dokonce jezdí v obou případech, tedy na cesty do zaměstnání i na projížďky za relaxem.

V oblibě jsou horská kola

Z pohledu života ve městě se může zdát, že jsou v módě hlavně designová kola, ovšem jak ukazují nejčastější odpovědi účastníků průzkumu, opak je pravdou. Ve 46 % případů vládne v popularitě horské kolo, 25 % cyklistů potom volí silniční kola, 22 % treková kola a dalších 6 % si užívá pohodlnou jízdu na elektrokolech.

Pokud jde o částky, které jsme ochotni investovat, vůbec na vybavení nešetříme. Jenom 1 % dotázaných přiznalo, že si kolo půjčuje, ale až 42 % respondentů uvedlo, že dokáže utratit za kolo a vybavení až 30 tisíc korun. Dalších 7 % dokonce až 50 tisíc korun a celá 2 % obětují i částky nad 50 tisíc korun, aby si dopřáli jenom to nejlepší, co svět cyklistiky nabízí.

Rekreační cyklisté preferují roviny, ale ani horské oblasti pro ně nejsou zapovězené
Jezdí celá rodina: podívejte se na tipy na cyklovýlety

„Zájem o kola v České republice každým rokem roste, díky covidové situaci je ještě více akcelerován, bohužel tato situace způsobila výpadky dodávek kol. Ovšem tento problém není jen v České republice, ale je celosvětový. Tuto situaci jsme vzhledem k loňskému roku předvídali, a proto jsme raději navýšili předobjednávky kol tak, abychom byli schopni uspokojit poptávku našich zákazníků,“ říká Martin Kudrna ze společnosti Bikero,největšího tuzemského prodejce kol.

Sport pro rodinnou pohodu

Asi největší předností jízdy na kole je možnost přizpůsobit vyjížďky různým potřebám a situacím. Zatímco většina sportů je buď pro jednotlivce nebo pro kolektiv více sportovců, u kola si každý může vybrat, co mu nejlépe vyhovuje. Až 48 % Čechů má nejraději hlavně vyjížďky se svou rodinou, dalších 22 % potom na kolech rádi tráví čas se svými přáteli, cyklistiku ovšem milují i introverti a samotáři, kteří si užívají vyjížďku sami se svými myšlenkami. Dokonce 30 % dává přednost cestám bez doprovodu jako způsobu relaxace a oddychu.

Měsíčně potom většinou ujedeme v průměru asi do 50 kilometrů, nicméně až 26 % z nás jezdí i 100 kilometrů a 13 % respondentů nemá problém zvládnout každý měsíc i nad 100 kilometrů na cestách. Nejčastěji si své trasy volíme podle doporučení našich známých, ale oblíbené jsou i speciální weby a aplikace zaměřené na sport a cykloturistiku.

Mohyla míru
Po stopách císaře Napoleona

V posledním roce došlo k velkému omezení sportu z důvodu uzavření sportovišť a omezení nabídky společných venkovních aktivit. Co se týče cyklistiky, tak 59 % z nás své cyklistické návyky i přesto nezměnilo a jezdí stále stejně, 11 % potom tráví na kole více času, naopak 30 % přiznává, že cyklistiku omezilo, ať už z důvodů, aby se vyhnuli zbytečným vyjížďkám mimo domov, nebo zkrátka jenom zlenivěli. Ovšem až 62 % dotazovaných plánuje strávit alespoň 1-2 víkendy během léta na kole a z toho 28 % chce jezdit dokonce co nejčastěji, aby si užili aktivní tuzemskou dovolenou.

Více o cyklistice najdete na Deník.cz. Staňte se dnes digitálním předplatitelem a získáte zdarma e-knihu plnou cyklotras po celém Česku. Více na: predplatne.denik.cz/cyklodenik