Po dlouhé a náročné sezoně, která přinesla hodonínským naftařům úspěchy i medaile, čeká světový šampionát. Na ostrově Jáva, nedaleko města Sukabumi, na řece Citarik v jihovýchodní části země, si to rozdají nejlepší závodníci světa.

Věhlasnou akci nevynechá ani čtveřice raftařů z Hodonína. O medaile budou bojovat Jindřich Blanář, Antonín Martinka, Tomáš Martinka a Vojtěch Přikryl. Kvarteto závodníků pak doplní Radek Pavlík z Dolních Kounic a Ludvík Medřický z Prahy. Trenéry šestičlenné posádky jsou Radek Janošek s Vojtěchem Chrenkou, kterým vypomůžou další členové doprovodného týmu.

Program jihomoravské výpravy je jasný. „Po příletu na závodiště budou mít kluci volný den na odpočinek a na přípravu závodního vybavení. Na další dny už jsou připraveny tréninky na vodě, aby se seznámili s vodou. Poté šampionát odstartuje úvodním sprintem," informoval předseda klubu Raft klub Hodonín Vojtěch Chrenka.

Kromě zahajovacího sprintu se na mistrovství světa bude závodit v disciplínách head to head, slalom a sjezd. „Nejočekávanější disciplínou je právě atraktivní head to head, kdy startují dvě lodě ve stejný okamžik na stejné trati," říká Chrenka.

Právě v této disciplíně drží hodonínský raft klub evropské prvenství z Bosny a Herzegoviny z letošního roku a také ze Slovenska z roku 2014. Jihomoravská posádka patří mezi favority, velkými soupeři ovšem budou Slovinci, Brazilci, Japonci, Američané či Rusové. „Překvapit ovšem může každý. Záleží jen na klucích, jak se vypořádají s protivníky a podmínkami vypořádají," uvedl Chrenka.

Hodonínští závodníci absolvovali na klidné vodě spoustu hodin přípravy a tréninků. „Zaměřili jsme se především na vytrvalost a sehranost týmu," pravil Chrenka. Na kanálech s divokou vodou v Praze a v Roudnici nad Labem zase pilovali slalom mezi brankami, sprint a techniku jízdy ve vlnách. ,,Věřím, že kluci předvedou to, co umí a co natrénovali. Snad soupeřům ukáží záda a nedají na sobě znát žádné známky nervozity a naopak si budou šampionát užívat," přeje si hodonínský předseda, který závěrem poděkoval všem sponzorům, městu Hodonínu i Jihomoravskému kraji za podporu. „Účast na takovéto akci je finančně VELMI náročná a bez finanční pomoci bychom nemohli Hodonín ani celou Českou republiku reprezentovat," dodal Chrenka.

Příprava byla kvalitní a náročná. Nic jsme nepodcenili, tvrdí raftaři

Hodonín – Natěšení a s odhodláním porvat se o co nejlepší výsledek odletí na letošní mistrovství světa hodonínští raftaři. Členové slováckého klubu se pokusí v Indonésii, která vrcholnou akci na přelomu listopadu a prosince hostí, urvat některou z medailí.

Hodonínští raftaři se na světový šampionát náramně těší. „Bude to úplně něco jiného, než jsme doposud zažili. Bude to super cesta na druhou stranu světa se skvělou partou lidí. Čeká nás jiná kultura než je ta evropská, na kterou jsme zvyklí. Navíc tam bude mnohem větší konkurence," ví Tomáš Martinka. Na mistrovství světa i novou zemi se těší i Antonín Martinka, který se vůbec poprvé posadí do letadla a premiérově poletí na závody. „Doufám, že nám vyjde počasí a nikomu z nás se nic nestane. Pokud bychom přivezli i nějakou placku, tak budu moc rád," pronesl člen Raft Klubu Hodonín.

V co nejlepší výsledek doufá i Vojtěch Přikryl. „Udělám pro něj vše, co bude v mých silách," říká odhodlaně. Bez šance na medaili hodonínští raftaři rozhodně nejsou. „Příprava byla kvalitní a náročná, nic jsme nepodcenili. Tak doufám, že si všichni závody užijeme," pronesl Přikryl.

Jihomoravská posádka má za sebou poměrně dlouhou a náročnou sezonu. Hodonínští raftaři letos absolvovali spoustu závodů. Řada z nich se jim povedla, další už tolik úspěšné nebyly. Lepší výsledky čekali borci ze Slovácka i na mistrovství Evropy v Bosně a Hercegovině, kde sice nepropadli, ale nedostatky měly při sjezdu i slalomu patrné.

Nyní jsou hodonínští závodníci odpočinutí a připravení rvát se od začátku až do konce. „Teď jsme měli asi dvouměsíční pauzu. Snažili jsme strávit na vodě co nejvíc času. Jak po silové, tak i technické stránce jsme chtěli doladit formu," uvedl kapitán Raft Klubu Hodonín Jindřich Blanář. Ten společně s parťáky směřoval přípravu právě k blížícímu se mistrovství světa v Indonésii. „Je to pro nás nejdůležitější závod sezony, takže mohu s klidným svědomím říct, že každý z naší posádky udělal pro úspěch maximum," prohlásil Blanář, který věří v úspěch i zisk cenného kovu. „Doufám, že se nám podaří nějaký úspěch a všechny, co nás nějaký způsobem podporují a fandí nám, nezklameme," dodal.