„Máme za sebou úspěšný víkend, v týmu je super nálada. Výsledek jsme oslavili po dvanáctihodinové cestě v autě," hlásil předseda hodonínského Raft klubu Vojtěch Chrenka.

Ten si se svými parťáky nyní pár dní odpočine, a pak se znovu vrátí k tréninku. „Za čtrnáct dní nás čeká další evropský pohár, tentokrát na umělém slalomovém kanále v Českých Budějovicích.

O týden později se pak představíme na Čertových proudech pod Lipnem," informoval Chrenka, který bere závody jako přípravu na mistrovství světa. Vrcholnou akci hostí na konci letošního roku Indonésie.

Před odletem do jihovýchodní Asie však hodonínští raftaři ještě absolvují několik akcí.

Poslední se uskutečnila v Itálii na řece Dora Baltea, kde se závodilo ve slalomu, sprintu, head to head a dlouhém sjezdu na pět až osm kilometrů v kategorii R6, což je raft pro šest lidí.

„Řeka Dora Baltea je mezi vodáky známá jako krásná, dravá a se studenou vodou. Protéká totiž alpským údolím obklopena třítisícovkami a nedaleko hory Mont Blanc," popsal prostředí Chrenka.

Úvodní disciplínou evropského poháru v Itálii byl slalom, který se konal na umělém kanále ve městě Ivrea. ,,Je to rychlý kanál s velkým spádem, což nám sedí. Je podobný jako ten v Bratislavě, na kterém jsme v roce 2014 získali titul mistrů Evropy," upozornil kapitán hodonínské posádky Jindřich Blanář po pátečním dopoledním tréninku.

Juniorská posádka ve složení Jindřich Blanář, Radek Pavlík, Ludvík Medřický, Vojtěch Přikryl a bratři Tomáš a Antonín Martinkovi si s nejmenším počtem trestných minut z prvního kola vybojovala vedoucí pozici před domácími posádkami. ,,Po slušném výkonu z nás opadla úvodní nervozita. Ve druhé jízdě už byli kluci klidnější a mohli se soustředit na ještě lepší výkon," pronesl Blanář.

Ve druhém kole se Jihomoravanům podařilo náskok ještě o pár vteřin navýšit, takže se mohlo poprvé začít slavit.

V kategorii mužů se představila posádka Raft klubu Hodonín ve složení Radek Janošek, Vojtěch Chrenka, Vojtěch Přikryl, Jindřich Blanář a bratři Martinkovi.

Hodonínští závodníci dosáhli po prvním kole na druhou příčku, když lepší byla pouze reprezentační posádka domácí Itálie. Časy však byly velice vyrovnané, a tak se i ve druhém kole očekával tvrdý boj. V něm italská posádka předvedla velice pěknou a rychlou jízdu, na kterou hodonínská parta nedokázala odpovědět, a obsadila hodnotné druhé místo. ,,Je to nad očekávání," poznamenal Blanář. Třetí skončila další reprezentační posádka Itálie.

Po slalomu se členové slováckého oddílu přesunuli po proudu řeky do sedmdesát kilometrů vzdálené vesnice Villeneuve, kde se uskutečnily další tři disciplíny. „V sobotu nás potrápilo horské chladné počasí s deštěm, který neustal až do večera," uvedl Blanář.

To ale nevadilo posádce juniorů, jež znovu excelovala a zazářila nejlepším časem, díky kterému si připsala další body do celkového hodnocení poháru. Ani v mužské kategorii se pořadí neměnilo. „Takže se ukázalo, kdo jsou největší adepti na bednu po dlouhé pauze," pravil Chrenka.

Úžasný den

Odpoledne pak přišel na řadu oblíbený head to head, ve kterém se ukázalo, že Hodonínu tato disciplína jak v juniorské, tak i mužské kategorii náramně sedí.

Obě posádky totiž nenašly přemožitele a do sbírky přidaly další první místa a zlaté medaile. „Podali jsme parádní výkon. Nikdo z nás to nečekal. Byl to perfektní den," radoval se člen úspěšného týmu Vojtěch Přikryl. Poslední závodní den přišel na řadu sjezd. „Start byl v hluboké soutěsce plné zrádných míst, na kterých se rozhodovalo. Znalost řeky místních závodníků byla znát," uvedl Chrenka.

Mužská posádka i tak dokázala v poslední disciplíně uhájit medailovou pozici, když obsadila třetí místo. Start juniorských posádek byl již na klidnějším a pomaleji tekoucím úseku, který Hodonín moc dobře zná a je na něj zvyklý. Po průjezdu poslední juniorské posádky mohli Jihomoravané opět slavit prvenství, a to i celkové.