Svěřenec trenéra Antonína Slezáka neměl na jihu Čech konkurenci. Člen slováckého klubu zvítězil s obrovským náskokem před druhým Vojtěchem Podjuklem z Hranic na Moravě, který za hodonínským běžcem zaostal o téměř minutu. Třetí byl Vojtěch Hájek z Nového Města nad Metují. „S výsledkem i časem jsem spokojený. Běželo se mi velmi dobře. Důležité bylo, že jsem dodržel taktiku, nepřepálil začátek a po celou dobu závodu diktoval tempo,“ uvedl Martin Rebenda.

Jeho výkon vyzdvihl Robert Džuba, který mladého běžce sledoval přímo na závodě v Českých Budějovicích. „Martin byl na svůj závod doslova nabuzený a vyloženě se na něj těšil. Chtěl prodat svoji aktuální výbornou formu. Již na posledních trénincích bylo patrné, jak moc by chtěl v závodě uspět. Byl nabitý energií a neskutečně dobře naladěný, což mu evidentně prospělo,“ prohlásil na stránkách hodonínského atletického klubu zástupce oddílů Robert Džuba.

Rebenda si podmanil sobotní mistrovství České republiky juniorů na dráze, které letos hostily České Budějovice, bez větších problémů. Šikovný mladík na trati kraloval od začátku do konce. „Byl to jeho závod, který ovládl způsobem start–cíl,“ říká Džuba.

Slezákův svěřenec již od začátku mistrovské dráhové desítky juniorů udával tempo. Rebenda první kilometr absolvoval za 3:12 minuty. „Což bylo naprosto ideální,“ poznamenal Džuba. I když hodonínský vytrvalec i nadále diktoval tempo, kompletní balík závodníků běžel stále pohromadě.

Startovní pole se začalo trhat až na pátém kilometru, kdy vedoucí závodník nečekaně zrychlil. V čele závodu se vytvořila pětičlenná skupina, kterou i nadále vedl Rebenda. Jeho pravidelnému strojovému tempo ovšem soupeři nestačili.

Protivníci začali postupně odpadat, od sedmého kilometru již běžel hodonínský vytrvalec v čele závodu zcela osamocený. Člen AK Hodonín na posledním kilometru ještě zrychlil a do cíle doběhl v čase 32:20,92 minuty.

I když za limitem pro juniorský evropský šampionát do italského Grosseta zaostal o minutu, slavnostní ceremoniál si náležitě užíval. Medaili a diplom Rebenda převzal z rukou bývalých vynikajících vytrvalců Stanislava Hoffmana a Ivana Uvizla.

Zatímco Rebenda slavil mistrovský titul, Davida Kákonu připravilo o účast na národním šampionátu v běhu na deset kilometrů nepříjemné zranění.