Odchovanec pražského SSK Future má doma ve sbírce bronz z mistrovství světa 2010. O rok později byl v prestižní anketě Innebandymagazinet vyhlášen nejlepším brankářem světa.

Před dvěma lety založil speciální florbalový camp pro rozvoj české brankářské školy a kolegům gólmanům se věnoval i v sobotu v Hodoníně, kam přijel na pozvání Jiřího Wagnera. „Musím říct, že i přes velmi krátkou časovou přípravu byl kemp jak ze strany organizace a servisu pro mě, tak také z hlediska nasazení všech brankářů a hráčů, kteří nám došli pomoci, uspořádaný na velmi vysoké úrovni. Je vidět, že se tady v Hodoníně o brankáře dobře starají,“ chválí pořadatele David Rytych.

Opora Mladé Boleslavi se na jihu Moravy potkala i s bývalými kolegy Lukášem Bábíčkem a Jiřím Wagnerem a v obležení mladých florbalistů se dobře bavila. „Budu se snažit do Hodonína znovu přijet, ať vidím, jak se děti posunují kupředu. Navíc to tady bylo velmi příjemné. Jsem rád, že jsem tu mohl být,“ komentuje svoji první návštěvu Hodonína David Rytych.

Brankářského dne s Davidem, jak organizátoři toto setkání pojmenovali, se zúčastnilo deset gólmanů a tři trenéři „Celá akce se upekla za necelý týden. Davida znám z našich soubojů na palubovce již téměř dvacet let. Chtěl jsem, aby za námi přijel a představil své řemeslo a vytříbenou techniku,“ prohlásil předseda hodonínského florbalového Jiří Wagner.

Podle známého funkcionáře a trenéra nebyla jednoduché Rytycha na jih Moravy dostat. „Vůbec jsem netušil, jak moc nabitý kalendář současní superligoví florbalisté mají. Když ale David nedostal pozvánku na poslední reprezentační akci, rozhodl se za námi přijet,“ uvedl Wagner.

Ten se od pondělí snažil zajistit všechno důležité. „I přes malý časový prostor se nám podařilo připravit kemp tak, aby všichni mohli odjíždět domů spokojeni,“ říká Wagner.

Setkání s reprezentačním gólmanem se zúčastnili nejen mladí brankáři z okolí, ale také ze Slovenska. „Děkuji všem, kteří přišli na tento brankářský den, a hlavně Davidovi, že nám věnoval trochu svého času. Věřím, že to všechny může posunout dopředu. I my jsme odnesli několik velmi dobrých námětů pro cvičení. Budeme se těšit na jeho další návštěvu v Hodoníně,“ pravil Wagner.

Jednodenní akce odstartovala ukázkou strečinku a přípravy na trénink či zápas. Po ní následovala část zaměřená na techniku chytání, zejména přesunů. „Celý den byl kouzelný v tom, že si brankáři mohli udělat obrázek o tom, jaký je rozdíl mezi nimi a jednou z legend českého florbalu. Navíc se mohli ihned na všechno ptát,“ líčí Wagner.

V další části se do tréninku zapojili i hráči. Brankáři se zaměřovali zejména na rozvoj koordinace nohou a horní části těla, dále na postřeh a reflexní cvičení. Vrcholem dopolední části tréninku byla i praktická ukázka chytání v podání Rytycha. „Při střeleckém cvičení si mohli všichni přítomní vyzkoušet, jak těžké je dát branku fantomovi z Boleslavi. Velmi zajímavé bylo také sledování soutěži samostatných nájezdů,“ usmívá se Wagner.

Své dovednosti však museli ukázat i účastníci kempu. Ti, kteří obdrželi nejméně branek, získali od pořadatelů podepsaný plakát hráčů Mladé Boleslavi.

Ve druhé části kempu se brankáři věnovali opět technice. Kruhová cvičení, přesuny a stanoviště daly talentovaným gólmanům opravdu zabrat. „Mezi brankáři i v jednotlivých cvičeních byl samozřejmě vidět velký rozdíl,“ tvrdí Wagner.
Toho mrzí pouze nezájem zástupců některých okresních oddílů. „Všechno je to věcí toho, jak se přistupuje k brankářům a jejich tréninkům. To, že tu nebyly zástupci některých klubů mě už nepřekvapuje. Nezavděčíme se všem, a obzvlášť ne u nás v Hodoníně,“ tvrdí Wagner. „Proto si vážím všeho, co děláme pro naše hráče a všechny, kteří o to mají zájem,“ dodává.

Rytych na na závěr brankářského dne s mladšími kolegy na videu rozebíral různá cvičení a postavení jednotlivých gólmanů. „Každý účastník si tak ke svému chytání odvezl speciální feedback,“ informuje Wagner.

Součástí jednodenní akce byla také autogramiáda, společné focení a samozřejmě diskuze, ve které se mladí brankáři mohli českého reprezentanta zeptat na cokoli. „Hodně otázek směřovalo na Davidovy začátky ve florbale a také zda si pamatuje některé bitvy s hodonínskými týmy,“ prozrazuje Wagner.