„Napište, že Ronen dvakrát prohrál," smál se mladší z dvojice známých trenérů, kteří si Jiskru vybrali v rámci svých aktivit na podporu amatérských klubů a propagaci basketbalu. „Měli jsme dobré ohlasy na to, jak se v Kyjově nadšeně pracuje s mládeží. Chceme trochu pomoct, povzbudit, namotitovat a nepatrně nasměrovat, což snad naše návštěva přinesla. Je to moc příjemné a hodně si to užíváme. Jsem rád, že to děti baví a chtějí se zlepšovat," prohlásil Slowiak.

Ten byl v roce 2009 jmenován hlavním trenérem reprezentačního družstva mužů U20. V minulosti vedl v nejvyšší soutěži Liberec a Pardubice. Letos dovedl mladé Kondory k titulu v kategorii starších žáků. „V Kyjově jsem poprvé. Jsou tady příjemní lidé, zázemí i děti, které mají o basketbal zájem," řekl Slowiak.

Hlavní postavou pátečního odpoledne byl ale Ronen Ginsburg. Právě bývalý asistent svého krajana Muliho Katzurina a nástupce Pavla Budínského u české reprezentace přišel s neotřelým nápadem navštěvovat menší kluby a trenérům, funkcionářům a mladým hráčům a hráčkám předávat své zkušenosti. „Vzniklo to s příchodem zahraničního trenéra do funkce českého reprezentačního kouče. Je to dobrá akce a určitě v ní budeme pokračovat. Čím víc míst navštívíme, tím to bude lepší pro nás i pro basket," pronesl Slowiak.

Kyjov byla pro dvojici respektovaných koučů už třetí zastávka. Předtím byli reprezentační kolegové v Pelhřimově a v Klatovech. „V dalších měsících v tom chceme pokračovat. Nechceme ale podporovat kluby, kde to funguje a basketbal je tam zaběhlý, ale spíše oddíly, které vychovávají hráče pro vyšší soutěže a známější kluby," uvedl Slowiak.

Podle něj je český basketbal na vzestupu. „Máme zvyšující se základnu a čím dál více kvalifikovaných trenérů. I díky práci výkonného výboru basketbalové federace se do našeho sportu dostává víc peněz, což je základ. Jsme v požehnané době. Snad se to potvrdí ve výsledcích na všech úrovních," přeje si Slowiak.

Návštěva současných trenérských špiček provázela dobrá nálada. Ginsburg se Slowiakem se bavili hlavně při exhibičních zápasech žákovských týmů Jiskry. Známí odborníci ovšem dokázali mladé hráče a hráčky i pokárat. „Napadáme," křičel Izraelec. „Holky, mělo by na vás být vidět, že vás basket baví," říkal kadetkám o jedné z přestávek Slowiak.

Návštěva vyhlášených odborníků nakonec splnila účel. Pod dohledem reprezentačních koučů si v pátek zatrénovali žáci a žákyně do patnácti let, kadeti i junioři. Na trénincích byli samozřejmě přítomní i domácí trenéři Róbert Sivák, Radim Mezihorák, Jiří Štěpánek a Dana Mezihoráková

V hale nechyběl ani šéf slováckého klubu Tomáš Čada, který tlumočil většinu Ginsburgových pokynů. „Nápad a iniciativa vzešli od reprezentačních trenérů. Je to reklama pro ně i pro samotný klub," prohlásil předseda TJ Jiskra Kyjov. „Je to zajímavá a úspěšná akce.

Mohou nám poradit po trenérské i organizační stránce, protože mají obrovské zkušenosti," přidal Čada.

Zkušeného funkcionáře velmi překvapilo, že si reprezentační trenéři vybrali zrovna Kyjov. „Logika v tom je, protože nejme profesionální klub, který hraje nejvyšší soutěže, ale zase máme dost šikovných dětí. Doporučili nás kluby z Brna, se kterými úzce spolupracujeme. Asi si nemyslí, že bychom to tady dělali špatně," řekl Čada.

Ten společně s kolegy přichystal pro nevšední návštěvu i menší pohoštění. „Nechtěli jsme pokazit tradici. Naopak jsme ukázali, že umíme být dobrými hostiteli. Večer jsme s trenéry poseděli a popovídali si," dodal Čada.