Devátý závod Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2016 přinesl nádherné počasí a zajímavý souboj dvou brněnských vytrvalců. Obhájce Lukáš Kučera si hned po startu vytvořil nepatrný náskok. Odstup od nejbližších pronásledovatelů si udržoval až do konce. Člen Univerzity Brno sice postupem času zvolnil, ale vedení už nepustil. „První tři kola docela šla, pak už to nebylo ono. V Rohatci je to docela zrádné. Člověk si říká, že je to v pohodě, najednou se otočí a zase je to proti větru," uvedl dvojnásobný vítěz Rohatecké desítky Lukáš Kučera.

Jiří Petr se snažil, favorita proháněl až do cíle, ve finiši ale na protivníka neměl. „Jirka Petr mě překvapil. I když celou dobu na mě ztrácel, tak si držel pouze nepatrný odstup," řekl Kučera, který tempo nevydržel a s přibývajícími kilometry nepatrně zvolnil. „Ve čtvrtém kole jsem vycítil, že traťový rekord nepřekonám, tak jsem začal zpomalovat. Pak už se začalo taktizovat, nakonec mi to vyšlo," pronesl Kučera, přijel do Rohatce bez bratra Martina, jenž se doma šetřil na další akce.

Premiéru v Rohatci si naopak užil Jiří Petr. Člen Triexpert Teamu si v cíli pochvaloval počasí, podmínky i zázemí. „Moc se mi tady líbilo. Všechno bylo skvělé," řekl Petr, který nejčastěji běhá půlmaraton, krosy v přírodě nebo právě desítku. „Tu mám velmi rád," usmíval se Petr, který letos startoval v Rohatci vůbec poprvé. „Běželo se mi výborně," uvedl zkušený závodník, který získal na Slovácku stříbro. „Z Lukáše mám respekt. Byla však moje chyba, že jsem to v předposledním kole nezkusil. Vypadalo to, že toho má dost, ale v závěru byl neskutečně rychlý. Už jsem počítal s tím, že na něho mít nebudu. Nejsem tak rychlý," pronesl Petr.

Třetí příčku obsadil David Kákona z Hodonína, celkově čtvrtý byl nejlepší veterán nad čtyřicet let Dušan Tomčal. Až za ním doběhl domácí Luděk Durďák. Ředitel závodu se chtěl před vlastním publikem vytáhnout, kvůli náročnému programu a únavě si ovšem připsal nejhorší čas za poslední čtyři roky. „S výsledkem jsem vzhledem ke konkurenci spokojený, s výkonem už méně. Ale něco podobného jsem očekával, protože jsem v týdnu absolvoval těžký závod v Kunraticích. Dnes jsem tamní kopečky v každém výběhu cítil. Scházela mi lehkost, před kamarády a známými jsem to spíš ubojoval," přiznal Durďák.

Ten před čtyřmi lety časem 33:02 minuty doma triumfoval, letos se musel spokojit s pátým místem.

Závod žen si již poněkolikáté v Rohatci podmanila Irena Pospíšilová. Známá běžkyně, která hájí drnovické barvy, u řeky Moravy obhájila loňské prvenství, když šest kilometrů zvládla za 18:24 minuty. Loňský čas vylepšila o osmnáct vteřin. „Jsem spokojená, běželo se perfektně. Sice trochu foukal vítr, ale zase nebylo takové vedro," uvedla Pospíšilová.

Drnovická závodnice o víkendu absolvovala hned dva podniky. V sobotu startovala na desítce v Čehovicích u Prostějova, v neděli se na poloviční trati představila v Rohatci. „Snažila jsem se běžet tak, abych to vydržela," usmála se Pospíšilová.

Druhá skončila na Hodonínsku Slovenka Erika Farkašová, celkově třetí byla nejlepší veteránka nad pětačtyřicet let Blažena Kocůriková z Jablonice. Na start se po delší době postavila i Sylva Škabrahová. Několikanásobná mistryně České republiky dlouho laborovala se zraněním, nyní se v rámci tréninku zaběhla deset kilometrů. Po boku oddílového kolegy Lukáše Lípy doběhla do cíle na čtvrté pozici. Nejlepší Rohatčankou byla Petra Mlčochová. Bývalé basketbalistce předal rohatecký starosta Jarmil Adamec za výkon láhev vína.

Čím dál populárnější Rohatecká desítka ve státní svátek přilákala rekordní počet závodníků. Ve všech kategoriích rozhodčí zaznamenali 439 startujících. V hlavním závodě se představilo 74 mužů a žen. Muži absolvovali šest okruhů obcí, ženy a veteráni nad nad sedmdesát let zvládli poloviční porci. Součástí podniku byl veřejný závod na in-line bruslích nebo přebor dobrovolných a profesionálních hasičů. U kulturního domu si to rozdaly i čtyřčlenné štafety. „Chci poděkovat a uklonit se všem lidem, kteří kolem závodu běhají a starají se o něj. Počasí bylo úžasné, máme účastnický rekord, trať se nám podařilo zabezpečit, tak snad byli všichni spokojení," dodal Durďák.

Rohatecká desítka, 23. ročník

Muži: 1. Lukáš Kučera (VSK Univerzita Brno) – 30:52, 2. Jiří Petr (Kovalovice), 3. David Kákona (AK Hodonín), 4. Luděk Durďák (SDH Rohatec), 5. Martin Žigo (behame.sk)

Muži nad 40 let: 1. Dušan Tomčal (Lipov) – 33:40, 2. Andrej Psota, 3. Eduard Králík (oba Skalica)

Muži nad 50 let: 1. Petr Kadlec (Milotice) – 35:48, 2. Dušan Brezovský (Gbelský strýci), 3. Pavel Kratochvíl (Rudíkov)

Muži nad 60 let: 1. Luděk Gross (Znojmo) – 41:17, 2. Pavel Kubíček (Dobré Pole), Antonín Prčík (Hodonín)

Muži nad 65 let: 1. Vladimír Varmuža – 39:30, 2. Lubomír Bartál (ona BK Hodonín), 3. Karel Navara (Uherský Ostroh)

Muži nad 70 let: 1. Ferdinand Husár (Trenčín) – 20:46, 2. Karel Karas (Hodonín), 3. František Kubíček (Dobré Pole)

Ženy: 1. Irena Pospíšilová (Drnovice) – 18:24, 2. Sylva Škabrahová (AK Hodonín), 3. Vanesa Mikulová (Skalica).

Ženy nad 35 let: 1. Erika Farkašová (Skalica) – 19:20, 2. Jana Kadlecová (AK Hodonín), 3. Miroslava Zíšková (Jablonica).

Ženy nad 45 let: 1. Blažena Kocúriková (Jablonica) – 19:41, 2. Marta Durnová (Veselí nad Moravou), 3. Anna Portášiková (Skalica).

Junioři: 1. Dan Fiala (Týnec)

Juniorky: 1. Eliška Jakubčíková (AK Hodonín)

Dorostenci: 1. Peter Orgoň (Holíč)

Dorostenky: 1. Monika Leciánová (AK Kyjov)

Ženy, přebor hasičů: 1. Lucie Chalabalová (Svatobořice) – 22:14

Muži, přebor hasičů: 1. David Vodička (Svatobořice) – 20:27

Štafety (4×300 metrů): 1. Mixlepixle (Vinklárek, Paličková, Elšík, Adamec), 2. Slavoj dorost (Stanický, Domanský, Kotásek, Duchoslav), 3. Spartan race training group Podluží (Bílek, Glöck, Prčík, Kanta).

In-line brusle: 1. Lukáš Steklý (KSB Hodonín) – 4:49, 2. Lucie Korvasová, 3. Veronika Korvasová (obě In-line Veselí nad Moravou).