VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2011: zazářil Filip Sasínek i družstvo dorostu

Hodonín – Loňskou, mimořádně vydařenou sezonu, nepřekonali, ale i tak hodnotí hodonínští atleti letošní rok jako povedený. Vždyť závodníci AK Hodonín překonali v uplynulých dvanácti měsících třiaosmdesát okresních rekordů a uspořádali deset závodů pro stovky atletů.

11.11.2011
SDÍLEJ:

Hodonínští žáci přivezli z Mistrovství České republiky čtyři medaile. Filip Sasínek (v horní řadě druhý zleva) urval dvě zlata.Foto: archiv AK Hodonín

„Závodní rok začíná v lednu halou, která končí v březnu. Následují běhy mimo dráhu a koncem dubna začíná letní sezona na dráze, která trvá až do začátku října. Deset měsíců nelze závodit bez přípravy, proto musíme některé závody omezit, aby ty ostatní, mnohem důležitější, stály zase za to,“ řekl trenér AK Hodonín Antonín Slezák Ten se společně s manažerem AK Hodonín Zdeňkem Lípou a jeho synem Lukášem, který v klubu plní funkci sekretáře a statistika, ohlédl pro Hodonínský deník za další nadprůměrnou sezonou.

Halová sezona. Halovou sezonu odstartovalo Mistrovství Moravy a Slezska všech kategorií, které se kvůli absenci atletické haly na Moravě i ve Slezsku koná vna Slovensku. Z Bratislavy přivezli hodonínští atleti celkem dvanáct cenných kovů. O nejcennější medaile se zasloužili Filip Sasínek (1 500 m), Filip Vinklárek (výška), Jakub Žurovec (200 m), Lucie Krtičková (výška) a Tereza Korvasová (1 500 m). Na druhé místo dosáhl Zdeněk Dřímal (200 m), Dominik Kubalák (800 m), Eliška Dřímalová (400 m) a Kateřina Hofírková (3 km). Dva bronzy přidali Andrea Zapalová (200 a 400 m) společně s bratrem Jakubem Zapalou (výška). Dalších pět závodníků skončilo těsně pod stupni vítězů. Výborně se dařilo žactvu na Mistrovství České republiky. Z jablonecké haly přivezli hodonínští závodníci hned pět medailí. Dvě zlata vybojoval Filip Sasínek, který ovládl běh na patnáct set metrů a kraloval i na dvojnásobné trati, kde dokonce vytvořil rekord mistrovství. Dvě bronzové medaile přidala do sbírky ve sprintu na šedesát a sto padesát metrů Veronika Paličková. Ta navíc pomohla kolegyním Lucii Žurkové a Adéle Sedlářové ke stříbru ve štafetě na třikrát tři sta metrů. O něco méně se dařilo na národním šampionátu dorostencům. V pražské hale ve Stromovce jen těsně obsadili čtvrtá místa. Na medaili nedosáhl v běhu na dvě stě metrů Jakub Žurovec ani štafeta na ve složení Kubalák, Žurovec, Džuba a Palička. Hodonínskému kvartetu nestačil v závodě čtyřikrát dvě stě metrů ani nový okresní rekord. Zástupci AK Hodonín se představili také na mezinárodní scéně. Závodníkům slováckého celku se dařilo především na prestižních mítincích v Bratislavě a Vídni. O vysoké výkonnosti svědčí také sedmadvacet překonaných okresních halových rekordů.

Běhy mimo dráhu. „Díky rychlé návaznosti na halovou sezonu se rozhodli atleti tentokráte běhy mimo dráhu mírně redukovat a soustředit se na přípravu pro letní sezonu,“ uvedl zástupce hodonínského klubu Lukáš Lípa. Nejdůležitějším závodem tedy zůstalo Mistrovství České republiky v krosu, kde se dařilo Filipu Sasínkovi. Hodonínský závodník dokázal na bahnité trase dlouhé tři kilometry předčit všechny své soupeře. Mistrovství Moravy a Slezska nebo krajské mistrovství hodonínští atleti kvůli soustředěním vynechali. „Závodní rok začíná v lednu halou, která končí v březnu. Následují běhy mimo dráhu a koncem dubna začíná letní sezona na dráze, která trvá až do začátku října. Deset měsíců nelze závodit bez přípravy, proto musíme některé závody omezit, aby ty ostatní, mnohem důležitější, stály zase za to," vysvětlil trenér AK Hodonín Antonín Slezák. Okresního přeboru v rámci Grand prix a Dětského běžeckého poháru konaném ve Vacenovicích se zúčastnili především ti nejmenší. Z Vacenovic přivezli mladí hodonínští závodníci sedmnáct medailí. „Z toho bylo šest zlatých, sedm stříbrných a čtyři bronzové,“ informoval Lípa mladší. V srpnu vyvrcholily závody mimo dráhu mistrovstvím republiky v běhu do vrchu, kde měl AK Hodonín poprvé v historii své zastoupení. Na skvělé čtvrté příčce se umístil dorostenec Martin Švarc, když trať z Jánských Lázní na Černou horu zvládl v konkurenci juniorů za skvělých 43:32 minuty.

Letní sezona. Tu zahájily okresní přebory, které se rozhodl AK Hodonín po mnoha letech uspořádat. I když se závody konaly pouze v technických disciplínách, byl zájem o tuto akci značný. „Dlouho jsme čekali na opravu elektrické časomíry. Ta se nakonec protáhla. Jelikož jsme nechtěli okresní přebory rušit, uskutečnili se jen v technických disciplínách, “ uvedl Lukáš Lípa, který měl akci na starosti. Přeboru se nakonec zúčastnilo celkem dvaaosmdesát závodníků. Drtivá většina startujících byla z domácího klubu. Čtyři závodníci byli z Kyjova, „Pro příští rok se chystá už okresní přebor i s běžeckými disciplínami. Možná to bude jako žákovský víceboj,“ pravil Lípa mladší. Na okresní přebory navázalo Mistrovství Moravy a Slezska, která se uskutečnilo ve Vítkovicích. Ze severu Moravy přivezli závodníci AK Hodonín jedenáct medailí. O tu nejcennější se zasloužili Lukáš Lípa (dálka), Filip Hejkrlík (chůze) a Dominik Kubalák (800 m). Druhou příčku obsadili Hynek Mezera (disk), Lukáš Lípa (trojskok), Jana Myrmusová (disk) a Eliška Dřímalová (400 m). Bronz vybojovali Jakub Žurovec (200 m), David Herka (2 km př.), Karolína Gajarová (100 m) a Andrea Zapalová (400 m). O den později soupeřili na stejném mistrovství žáci. Ti získali v Olomouci medaile dvanáct cenných kovů. Zlato urvali Filip Sasínek (1 500 m př.), Tereza Korvasová (1 500 m) a štafeta dívek v běhu na třikrát třista metrů (Žurková, Pernikářová, Sedlářová). Druhé místo obsadili Patrik Sasínek (800 m), Veronika Solaříková (disk), štafeta chlapců na čtyřikrát šedesát metrů (Březina, Džuba, Kučeřík, Sasínek F.) a štafeta chlapců na třikrát tři sta metrů (Sasínek F, Sasínek P., Konečný). Bronz poté vybojovali Michal Březina (koule), Marek Mikeska (disk 1 kg), Adéla Herzánová (200 m př.), Zdenka Hlaváčová (3 km chůze) a Veronika Solaříková (koule).

Medailovými žněmi bylo i krajské mistrovství ve Vyškově. Mladší a starší žáci pod vedením trenérů Antonína Slezáka a Zdeňka Lípy přivezli celkem devatenáct pódiových umístění. „Z toho byly tři zlaté, sedm stříbrných a devět bronzových medailí,“ upozornil Lípa mladší. Po úspěšném rozjezdu následovaly republikové šampionáty. Své tažení zahájili ve Vítkovicích dorostenci. Tam zazářila především štafeta dorostenců, která ve složení Dominik Kubalák, Jakub Žurovec, Martin Palička a Filip Sasínek nenašla v běhu na čtyřikrát čtyři sta metrů přemožitele a svým časem vytvořila nejen nový okresní rekord své kategorie, ale i kategorie mužů. Méně štěstí měl Dominik Kubalák, kterému ve finiši utekla bronzová medaile. Další vítězství přidala do své bohaté sbírky úspěchů Sylva Škabrahová. Nejlepší sportovkyně hodonínské okresu loňského roku obhájila na Mistrovství České republiky do dvaadvaceti let první místo. V běhu na osm set metrů nenašla rodačka z Hroznové Lhoty opět přemožitelku. Další hodonínská závodnice Lucie Krtičková skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Nejvíce medailí přivezli opět žáci. Z Nového Města nad Metují přivezli celkem čtyři cenné kovy. Čtvrtou a pátou zlatou medaili v letošní sezoně získal Filip Sasínek. Ten nejdříve zabojoval na trati dlouhé patnáct set metrů s překážkami. O den později triumfoval Sasínek i na tříkilometrové trati. Stříbrnou medaili přidala vytrvalkyně Tereza Korvasová, bronz získala sprinterka Veronika Paličková. Korvasová se Sasínkem si svým umístěním řekli o nominaci na mezistátní utkání, které se pro nadcházející sezony rozrostlo o další celky z Evropy. Kromě České a Slovenské republiky zápolili do bojů ve slovenské Nitře ještě celky Maďarska, Slovinska a Chorvatska. I v takto nabyté evropské konkurenci se oba hodonínští zástupci prosadili na stupně vítězů. Sasínek nenašel konkurenci a na netypické kilometrové trati zvítězil. Korvasová přidala cenný bronz na dvojnásobné trati. Oba přitom překonali okresní rekord.

Hry letní olympiády dětí a mládeže. Jako každé dva roky se i letos konaly již páté Hry letní olympiády dětí a mládeže. Z Hodonína se do nominace Jihomoravského kraje probojovalo deset závodníků. Letos neporazitelný Filip Sasínek i zvítězil i na Hané. Zlato ze štafety čtyřikrát šedesát metrů si přivezl také mladší žák Oliver Kříž. Stříbrnou medaili vybojovala také se štafetou Veronika Paličková. Ostatním medaile unikly jen těsně. Tereza Korvasová, Lucie Žurkovou se štafetou třikrát tři sta metrů nebo Filip Sasínek rovněž se štafetou třikrát tři sta metrů skončili těsně čtvrtí.

Mezinárodní závody. „Naši závodníci se výborně prezentovali na mezinárodním poli. Ať už to byl předprogram největšího Zlaté tretry v Ostravě, nebo největší mládežnický mezinárodní mítink European Kinds Athletics Games v Brně. Řadu úspěchu dosáhli naši svěřenci i na mládežnickém mítinku v italském Majanu,“ pronesl Zdeněk Lípa.

Soutěže družstev. Skvělé výkony se projevily i v soutěžích družstev. Hodonínská družstva mladších žáků a žákyň se staly druhými nejlepšími týmy Jihomoravského kraje. Starší žáci obsadili na mistrovství Moravy a Slezska družstev celkové páté místo a jen těsně jim unikl postup na Mistrovství republiky. Nejlépe se vedlo družstvu dorostenců. Parta Jiřího Vinklárka se stala nejlepším týmem Moravy a Slezska. Na Mistrovství České republiky pak po důstojném boji obsadila čtvrté místo. Bylo to nejlepší umístění hodonínského dorostu v historii oddílu. Muži a ženy se zase udrželi v první lize. „Ženy obsadily po čtyřech kolech třetí místo. Od baráže o postup do nejvyšší soutěže jim chyběl jediný bod,“ poznamenal Lípa mladší. Ten společně se svými oddílovými kolegy obsadil šesté místo. O setrvání v soutěži museli hodonínští muži bojovat v baráži. V ní ovšem nenašli přemožitele a jasně se z prvního místa udrželi.

Další činnost. „V letošním roce jsme pořádali spoustu soutěží. Nejen kola mladšího žactva, staršího žactva a kolo první ligy mužů a žen, ale také jsme poprvé od roku 2007 uspořádali do té doby každoročně konaný Memoriál Jardy Pelikána ve sprinterském trojboji,“ řekl Lípa starší. „Kromě toho jsme uskutečnili řadu závodů pro závodníky z širokého okolí. Ať už se jedná o atletické čtvrtky o prázdninách či ukončení sezony na začátku října,“ doplnil zkušený kouč.

Vedení hodonínského klubu mělo zájem o pořadatelství Mistrovství České republiky žactva. „Bohužel nás o jeden hlas porazila Olomouc, což nás hodně mrzí. Doufám že i tak se nám podaří zorganizovat kvalitní závody především pro mládež,“ uvedl Zdeněk Lípa. Prioritou pro hodonínský klub zůstává i nadále práce s mládeží. Tu má v AK Hodonín na starosti uznávaní odborníci. "Sportovní třídy při Základní škole U Červených domků vede Antonín Slezák. Atletické přípravky mají na starosti Josef Korvas, Marta Hanková a Darina Dvorská. Mládeži se věnují také Jiří Vinklárek, Miroslav Škrobák nebo Anton Orlík,“ řekl Lípa starší. Manažer hodonínského klubu nezapomněl poděkovat ani rozhodčím, vedoucím družstev, předsedovi klubu Petru Šímovi nebo sekretáři a statistikovi Lukáši Lípovi.

„Ten obstarává okresní a oddílové tabulky, průběžné tabulky hodonínského klubu v průběhu roku a rekordy stadionu,“ konstatoval Lípa starší, který už se se svými svěřenci připravuje na nadcházející halovou sezonu. "Od příštího týdne se již chystají děti a mládež ze sportovních tříd na tradiční sportovní soustředění v Jeseníku, kterého se během pěti týdnů zúčastní téměř sto padesát atletů,“ dodal Lípa starší.

AK Hodonín

„Všechny články, tabulky či výsledky naleznete na www.akhodonin.com, kde naleznete také kontakty na trenéry. Pokud budete mít zájem, přidat se k atletům Atletického klubu Hodonín, neváhejte. Veškeré dotazy ihned zodpovíme také na akhodonin@seznam.cz.“
Trenér AK Hodonín Lukáš Lípa.

Autor: Libor Kopl

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Drahoš.

Jiří Drahoš přijede o víkendu do Brna. Setká se s voliči, Horáčkem i Hilšerem

Ilustrační foto.

Dluhy měst? Klesají. I tak splácejí radnice desítky milionů úvěrů

Lupič mi vyhrožoval nožem, tvrdila policistům barmanka. Přepadení si vymyslela

Mutěnice – Na problém si zadělala žena obsluhující v baru v Mutěnicích. Vymyslela si přepadení, při kterém si měli lupiči odnést tržbu ve výši několika desítek tisíc korun. Nakonec se však policistům přiznala.

Cestovní veletrh Regiontour: města při propagaci sází na tradici

Jižní Morava – Převážně společně na stánku jižní Moravy, ale i v samostatných prezentacích se od čtvrtka představují zástupci Břeclavska, Hodonínska a Znojemska na osmadvacátém veletrhu cestovního ruchu Go a Regiontour na brněnském výstavišti. Účast ve společné expozici kraje zvolil i letos turisty vyhledávaný Mikulov. „Bude tam zastoupené naše informační centrum i odbor rozvoje. Představujeme ucelenou nabídku turistických cílů, přírody, vína a gastronomie. Marketing se během let mění, proto nám vyhovuje už řadu let účast právě ve společné krajské expozici,“ řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial s tím, že návštěvníci se vedle stálých lákadel dozví například o nových cyklostezkách.

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Domanínský kulturní dům i kuželna se dočkají zateplení

Domanín – Domanínští chystají zateplení několika budov. Nového kabátu se dočká kuželna i kulturní dům pocházející z roku 1929.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>