Letošní závod poznamenala absence jezdců nejlepší české stáje Whirlpool Author, kteří startují v zahraničí. Protože dva nejlepší z Bíteše, Bucháček a Kukrle, v Kyjově stejně jako mistr světa na dráze Alois Kaňkovský nestartovali, jel ve žlutém trikotu lídra právě Koudela.

Dlouho se toho na trati, která vedla z Kyjova do Hýsel, Moravan a Kostelce, moc nedělo. Rozhodnutí přinesl až jediný únik. Ten vyprovokoval patnáct kilometrů před cílem Koudela. K němu se přidal jen Sisr, který v královském městě vyhrál sobotní kritérium.

A byl to právě Sisr, jenž po většinu závěrečných kilometrů diktoval tempo, zatímco Koudela se za ním jen vezl. Dráhařské zkušenosti favorizovali do spurtu Sisra, ale Koudela svým výkonem překvapil.

Sisr sice v cílové rovince nastoupil z první pozice, ale Koudela jej těsně přespurtoval a vybojoval své premiérové vítězství mezi muži v závodech Českého poháru. „Celkově to vypadalo, že se moc nezávodí, ale přesto se dost nastupovalo a hodně se to hlídalo. Já jsem čekal na poslední kopec, na němž jsem měl v plánu odjet. Nastoupil jsem a za mnou zůstal je Sisr. Těch posledních patnáct kilometrů bylo hodně těžkých, protože on je výborný časovkář a na rovině jsem za ním trpěl. Čekal jsem na závěrečný spurt. Věděl jsem, že Franta je lepší spurter, proto jsem si musel schovat síly," řekl Tomáš Koudela, který byl v prvním dílu Českého poháru třetí a v celkovém hodnocení tak seriál jasně vede.

Lepší vstup do sezony si prostějovský cyklista nemohl přát. „Vyhrát Český pohár v mužích poprvé je skvělé, ale nyní bych potřeboval prodat dobrou formu také na mezinárodní scéně. V příštím závodu pojedu v trikotu lídra a to mi motivačně pomáhá. Jsem za to rád a rád jej budu hájit," prohlásil Koudela.

Vynikající výkon prostějovského týmu potvrdil na čtvrtém místě spurtující Petr Hampl, šestý byl Marek Šipoš a desátý Matěj Zahálka. Pro Šipoše šesté místo navíc znamená druhé místo v pořadí závodníků kategorie U23. Vedení dále drží Kukrle, nejlepším nováčkem je Jakub Otruba z Mapei Merida Kaňkovský.

V Kyjově o víkendu startovalo šest set cyklistů nejenom z České republiky. Vrcholná cyklistika se do Kyjova už za dva měsíce zase vrátí. Těsně před letními prázdninami královské město hostí společné Mistrovství České a Slovenské republiky. A protože půjde o kvalifikaci na olympijské hry, představí se největší hvězdy, včetně slovenského mistra světa Petera Sagana, či rychlobruslařky Martiny Sáblíkové.

Závod Českého poháru v Kyjově 2016

Výsledky (165 km): 1. Koudela (SKC Tufo Prostějov) 3:54:55, 2. Sisr (Klein Constantia) stejuný čas, 3. Bláha (Dukla Praha, 4. Hampl (SKC Tufo Prostějov), 5. Kalojíros (Sparta Praha), 6. Šipoš (SKC Tufo Prostějov), 7. Malík (Lawi Author Cycling Team), 8. Červenka (Sparta Praha), 9. Broniš (SR/CK Příbram – Fany Gastro), 10. Zahálka (SKC Tufo Prostějov) všichni +38.