„Nesmírně si toho považujeme, protože podobný šampionát u nás ještě nebyl. Věřím, že svazové činovníky ani závodníky nezklameme a že uspořádáme mimořádnou akci," prohlásil šéf cyklistického klubu CK Sokol Dacom Pharma Kyjov Vladimír Hušek.

Známý trenér a činovník má s pořádáním cyklistických závodů velké zkušenosti. Vždyť 
v Kyjově a v okolí se již dvaadvacet let koná podnik Na kole regionem Kyjovské Slovácko, který poslední roky patří do seriálu Českého poháru.

Navíc v roce 2010 se Hušek se svými parťáky na pořadatelství národního šampionátu rovněž podíleli. „Letos to ale bude úplně jiná akce," správně tuší známý funkcionář. „Bude to mimořádně prestižní závod. O titul budou bojovat hvězdy 
v čele s mistrem světa Peterem Saganem. Diváci uvidí také Bártu, Kreuzigera, Štybara nebo Königa," vyjmenoval osobnosti Hušek.

Ti nejlepší si na jihu Moravy zajistí účast na olympijských hrách v brazilském Riu. „Navíc to pro ně bude skvělá příprava před Tour de France," ví Hušek. Sportovní fanoušci se tak mají na co těšit. Na nohou před letními prázdninami bude celý okres, vždyť časovka startuje na náměstí 
v Hodoníně. Kudy povede hlavní silniční závod, zatím ale není jisté. Cíl však zřejmě bude v Kyjově „Teprve v úterý máme setkání se zástupci policie. S nimi budeme trasu řešit," prozradil Hušek.

Ten je hlavně rád, že pořadatelství vůbec dostal. Vždyť původně byla ve hře i Praha. Svazoví činovníci nakonec ale dali přednost Kyjovu. „V nedávné minulosti na některých cyklistických serverech bylo prezentováno, že se šampionát pojede v hlavním městě, což nebyla pravda," uvedl na oficiálních svazových stránkách prezident Českého svazu cyklistiky Marián Štetina.

Ten společně s kolegy z prezídia rovněž schválil nominační kritéria pro olympijské hry v Rio de Janeiru. „Pro silniční závody má česká cyklistika zajištěna čtyři místa pro muže a jedno pro ženy. Do Brazílie pojede mistr České republiky v časovce jednotlivců 
z letošního roku. Další tři jezdci budou vybráni reprezentačním trenérem, ale následně musí být schváleni Komisí silnice a Prezídiem ČSC," říká Štetina.

Do širší nominace se však dostanou pouze jezdci ze stájí World Tour. Kromě Petra Vrkoče to jsou také Roman Kreuziger, Leopold König a Zdeněk Štybar. „Podmínkou je také jejich účast na domácím šampionátu a také mistr České republiky ze závodu s hromadným startem," připomíná Štetina.

Mezi ženami byla z důvodů dlouhodobé výkonnosti nominována několikanásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková. „Bylo dohodnuto, že kromě trenéra Petra Nováka bude za Český svaz cyklistiky metodicky konzultovat její přípravu Svatopluk Henke," uvedl Štetina.

Ten upozornil, že pokud by se Sáblíková z jakéhokoliv důvodu nemohla olympiády zúčastnit, tak jsou stanovena nominační kritéria pro jednu závodnici pro účast na časovku 
i silnici. „Tím prvním je nejvyšší bodový zisk v rankingu UCI k 11. červenci 2016 a současně vysoká sportovní forma před odjezdem na olympijské hry," dodal Štetina.