„Jsem spokojený, splnili jsme roli favorita. Celé utkání jsme měli pod kontrolou, na palubovce jsme jasně dominovali. Z výhry mám radost a věřím, že i poslední krok úspěšně zvládneme a první ligu vyhrajeme,“ uvedl hodonínský trenér René Gärtner. Rozhodující utkání se hraje v sobotu v 17.00. Pokud Jihomoravanky před natěšeným publikem zopakují poslední výkony, nemusí se rezervy interligové Zory bát.

Hanačky jsou sice v tabulce třetí, ale do utkání půjdou bez posil z prvního družstva, které čeká v Mostě semifinále českého play-off. I když podzimní porážka 24:27 je pro hodonínské házenkářky varováním. „Víme, že poslední krok bývá nejtěžší. Ani nás nečeká jednoduchý zápas. Na soupeře se ale dobře připravíme,“ říká Gärtner.

Jeho tým je však před klíčovým soubojem letošní sezony v pohodě. Kováčiková a spol. s přehledem ovládly posledních pět zápasů, pokaždé navíc zvítězily rozdílem osmi a více branek.

Proti rozjetému Hodonínu si nevěděly rady ani sestupující Kobylisy. Poslední tým tabulky neměl proti lídrovi první ligy žádnou šanci. Slovácký celek si hned v úvodu svátečního střetnutí vypracoval několikabrankový náskok, který do poločasu navýšil na 16:9. Střelecky se dařilo hlavně oporám Tóthové a Budayové, z protiútoků střílela branky také křídelnice Kováčiková.

Hostující hráčky i po změně stran v komorní atmosféře na palubovce jasně kralovaly a od soupeře si udržovaly pohodlný odstup. Hodonínský trenér Gärtner dal za rozhodnutého stavu prostor také náhradnicím, závěr utkání se proměnil v exhibici. Favorit nakonec mohl vyhrát ještě vyšším rozdílem, další vyložené šance ale nevyužil. „Bylo to jednoznačné utkání,“ uvedl Gärtner.

Náladu hodonínským házenkářkám nepokazila ani porucha autobusu při zpáteční cestě v Brně u Olympie, kam pro hráčky přijela na rychlo přivolaná auta.

Slovácký celek si díky výhře 36:27 udržel v čele tabulky jednobodový náskok před druhou Slávií Plzeň. Pokud doma Jihomoravanky v poslední zápase úžasné sezony neprohrají s béčkem Olomouce, zajistí si interligovou příslušnost pro příští soutěžní ročník.

O postupu do mezinárodní česko-slovenské soutěže WHIL se ale v hodonínské kabině zatím nemluví. „Uvidíme, jak dopadne poslední zápas. My uděláme všechno proto, abychom utkání zvládly. Pak bude záležet na vedení, jak se rozhodne a kam nás přihlásí,“ prohlásila hodonínská křídelnice Laura Kováčiková.

Házenkářský zápas roku ve sportovní hale TEZA začíná v sobotu v sedmnáct hodin.

Házená, 1. liga žen:

Sokol II Kobylisy – HK Hodonín 27:36 (9:16)

Nejvíce branek: Křivánková 8, Grgičevičová 4 – Alžběta Tóthová 8, Birkušová a Budayová 6. Rozhodčí: Moravec, Zelenka. Vyloučení: 1/2. Diváci: 53.

Kobylisy: Michalská - Janoušková 2, Grgičevičová 4, Růžičková, Vilímová, Křivánková, Šindelářová 2/1, Továrková 3, Rosolová 3/2, Prokešová 2, Hořáková, Jačková 1, Svobodová 2.

Hodonín: Blažková – Tóthová 8/3, Kováčiková 5, Vlková, Jadamíková 2, Jastrábová, Pospíšilová 1, Kalinová 4, Birkušová 6, Marková 1, Nováková, Višňovská 3, Budayová 6/1.