Pětidenní pingpongový maraton připravil pro hráče i diváky v městské sportovní hale SKST ČSAD Hodonín. Od středy až do neděle bojovali mladí stolní tenisté z celého světa o každý míček. Evropané a Evropanky hráli prim téměř až do samého závěru. Samotný turnaj totiž uzavřela japonská národní hymna pro vítězný pár kadetů.

Od středeční dopoledních hodin začaly kvalifikační souboje juniorů a juniorek. Ty vyvrcholily ve čtvrtek v podvečer, kdy byla na pořadu finálová klání, žel bez české účasti. Dívčí část opanovala turnajová jednička – patnáctiletá Rumunka Bernadette Szöcz. Nejdříve si dokráčela pro turnajový triumf s reprezentační kolegyní Irinou Ciobanu. Poté sama ve finále dvouhry, které bylo plné emocí, sestřelila svoji bývalou deblovou partnerku Janu Noskovu z Ruska.

V juniorech to zprvu vypadalo, že bude triumfovat někdo z Francouzů nebo Polák Wisniewski. Nakonec se ale radoval čtvrtý v řadě, Maďar Tamas Lakatos. Ten si ve finále poradil s největším překvapením turnaje, jedním z mála obranářů, Litevcem Tomasem Mikutisem. Na vítězství ve čtyřhře si věřil slovenský pár Pavolka s Muchou. „Poznáme se z předešlých turnajů. Věříme si na ně. Určitě mohl být ve finále i silnější soupeř,“ říkala před finále s polským duem Dyjas Kulpa slovenská jednička Michal Pavolka. Vítěznou trofej si ale odváželi Poláci.

Vítězní Slováci

Páteční a sobotní program patřil soutěži družstev. Ve finále juniorek zhaslo vítězné kouzlo Bernadette Szösz, kterou již v semifinále porazila francouzská obranářka Sahar Berge, a ve finále byla nad její síly ruská plavovláska Noskova, jejíž tým nakonec dominoval. Jejich semifinálový duel s Maďarskem patřil k ozdobám Pro tour. Češky i přes snahu Adámkové a Tomanovské skončily ve čtvrtfinále.

Družstva juniorů ovládli mladí Francouzi. Ale neměli to lehké. Finále s Rumunskem sice zvládli, ale čtvrtfinále s druhým týmem Ruska a semifinálové drama s Rakouskem se rozhodovalo až po pětisetových bitvách.

V dramatičnosti nezaostávali za svými staršími kolegy ani kadeti. Pětizápasový finálový duel mezi Slováky a Maďary toho nabídl více než dost. Po pětisetovém rozhodujícím boji mezi Vlacuškou a Ecsekim zvedal ruce nad hlavu slovenský výběr. Přitom po tom, co předvedli mladí Maďaři, proti stejně starým Čechům, byla favority spíše parta kolem Szudiho. „Nepamatuji si, že bychom před domácím publikem dostali tak napráskané. David Reitšpies, naše jednička, hráč druhého místa evropského žebříčku, prostě nezahrál tak, jak by měl. Vyloženě se trápil, bylo to na ručník. Dali nám lekci ze všeho,“ řekl po semifinále trenér Luboš Pěnkava.

Pro zlato v kadetkách si vyšlapaly jistou pěšinu Rusky.

Neděle patřila už jen kadetům a kadetkám. V singlu se z celkového prvenství radovala čtrnáctiletá Ruska Jekaterina Guseva, která ve finále porazila Nicole Trosman z Izraele. Nad tou zvítězila i ve finále deblu spolu s Dariou Černovou.

Japonský závěr

Čtyřhra kadetů patřila mladým Japoncům Mizutanimu s Matsuymou, kteří ve finále našli recept na český pár Reitšpies s Pavlíkem. „Beru to jako malý zázrak při formě naší jedničky. Je to něco úžasného. V semifinále porazili Maďary, kteří byli oproti soutěži družstev poloviční. Tibor Pavlík zahrál fantasticky,“ smekl český kouč.

Poslední zápas turnaje zvládl lépe dvanáctiletý Francouz Alexandre Cassin, když v pěti setech porazil o dva roky staršího Japonce Yoshika Mizutaniho.

Pět dnů plných topspinů tak skončilo. Pro některé úspěšně, pro druhé méně. Přesto silná většina byla spokojená. „Do Hodonína se vracíme vždycky velice rády. Znám to tady, byla jsem tu několikrát s kadetskou reprezentací. Je to zde známá stolnětenisová oblast. Dobrá hala a perfektní organizace,“ řekla trenérka německých juniorek Dana Weber.