Sáblíková triumfovala v pětatřicetis­tupňovém vedru s více než pětiminutovým náskokem před druhou Barborou Průdkovou. Třetí Češka v cíli, cyklokrosová šampionka Martina Mikulášková, dojela se ztrátou sedmi minut. „Závod byl hodně složitý. Nebylo to jen věcí vedra, ale nepříjemný byl také vítr. Když jsem vyjela nahoru na kopec, tak jsem místo odpočinku musela hodně pracovat právě proti větru. Kvůli počasí to určitě byl nejtěžší titul," uvedla Martina Sáblíková.

Známá sportovkyně ocenila pomoc fanoušků kolem trati, kteří jezdce polévali vodou. „Bylo to od nich bezvadné. Bez toho bych asi nedojela do cíle," řekla Sáblíková.

Ta společně se soupeřkami absolvovala kopcovitý okruh, který měřil 20,6 kilometru a vedl z kyjovského náměstí přes obávaný Strážovický kopec, Věteřov a Sobůlky zpět do královského města, celkem pětkrát.

Obhájkyně trofeje zvolila na jihu Moravy stejnou taktiku jako před rokem v Žilině, když v prvním kole ještě jela v popředí sedmičlenné skupiny, ve které měla i svoji týmovou kolegyni Nikolou Zdráhalovou. S ní chtěla Sáblíková zůstat co nejdéle, ale situace se vyvinula jinak, olympionička ve ve Strážovickém kopci odjela šestici soupeřek a zbývajících osmdesát kilometrů už pokračovala ve větrném počasí do cíle osamoceně a neustále navyšovala náskok.„Nechtěla jsem zaútočit takhle brzy, soupeřky ale začaly nastupovat z kopce. Jak jsem měla mezi nimi mezeru, tak za to začaly tahat, což bylo pochopitelné. Když měly střídat, tak se měnily pouze dvě nebo tři. Říkala jsem si, že takto to nemá smysl. Buď všichni, nebo nikdo. Proto jsem se rozhodla odjet," vysvětlila Sáblíková brzký únik.

Po čtyřiceti kilometrech měla ve spalujícím pětatřicetistup­ňovém vedru třicetivteřinový náskok, který ve zbytku závodu ještě navýšila. „Nejtěžší je vždycky ostatním ujet a vypracovat si zhruba půlminutový náskok. Když se mi to potom povede, soupeřky začnou mezi sebou taktizovat a můj náskok narůstá," říká Sáblíková.

Ta měla před posledním kolem více než tříminutový náskok před druhou Průdkovou, další pronásledovatelky však ztrácely mnohem víc.

V cíli pak staronová česká šampionka slavila už čtvrtý mistrovský double v řadě. Na Slovácku vyhrála o 5:28 minuty před Průdkovou, bronz vybojovala se ztrátou 7:05 minuty Mikulášková.

Juniorský titul mistra republiky získal Jakub Otruba z týmu Mapei Merida Kaňkovský, který stejně jako Sáblíková jel více než povinu závodu v osamoceném úniku. Před druhým v pořadí Adamem Šimůnkem měl v cíli více než pětiminutový náskok. Závod juniorek se stal kořistí Adély Šafářové z týmu Nutrend Specialized.

Mistrovství České republice v silniční cyklistice 2016

Ženy (103 km): 1. Sáblíková (Nowis Team) 3:10:33, 2. Průdková (Nutrend Specialized) +5:28, 3. Mikulášková (ČEZ Cyklo Team Tábor) +7:01, 4. Nosková (Kooperativa Jablonec) +7:48, 5. Machačová (Dukla Praha) +9:07, 6. Anežka Drahotová (Team Louny) +9:16.

Junioři (123,6 km): 1. Otruba (Mapei Merida Kaňkovský) 3:26:26, 2. Šimůnek (Kooperativa Jablonec) +5:11, 3. Holec (Nutrend Specialized) +6:48.

Juniorky (82,4 km): 1. Šafářová (Nutrend Specialized) 2:39:54, 2. Kerschbaummayr (Nowis Team) +1:16, 3. Mináriková-Švecová (G.Benedikt Šveccykloteam Želeč) +9:33.

Pochvalu zaslouží každý, kdo tento závod absolvoval, řekla Sáblíková

Kyjov – Martina Sáblíková zvolila při útoku na čtrnáctý cyklistický titul osvědčenou metodu, soupeřkám odjela už v první části závodu. Nastavila své časovkářské tempo a v tropických podmínkách postupně zvyšovala náskok. Přiznala ale, že tuto variantu neplánovala. V tak dlouhém sólovém úniku jet nechtěla.

Na okruhu v Kyjově Sáblíková soupeřky nejprve „vytáhla" za sebou na kopec. „Pak mi ale začaly nastupovat při sjezdech. Jak jsem měla mezeru, tak za to tahaly, což bylo pochopitelné. Když měly střídat, tak se měnily pouze dvě nebo tři. Ostatní se schovávaly. Říkala jsem si, že takto to nemá smysl. Buď všichni, nebo nikdo," popsala Sáblíková, co vedlo k rozhodnutí zaútočit.

Letošní titul považuje kvůli podmínkám za nejvíce vydřený. Vedle úmorného vedra znásobil náročnost závodu silný nárazový vítr. „Když jsem vyjela nahoru, tak jsem místo odpočinku musela hodně pracovat proti větru. Závod byl z tohoto pohledu hodně složitý," konstatovala Sáblíková a pochvalovala si pomoc fanoušků. Ti osvěžovali umdlévající cyklistky vodou. „Bylo to od nich bezvadné. Bez toho polévání bych asi nedojela. Jen používat houbičky a lít si z cyklistické lahve vodu na hlavu a na dres je málo," řekla známá olympionička.

Známá rychlobruslařka psychicky ničivý moment prožila v polovině závodu. V hlavě se jí honilo pomyšlení, že má před sebou ještě stejnou porci trápení. „Pochvalu zaslouží každý, kdo dnes tento závod absolvoval," poznamenala vítězka.

Sáblíková v sobě stále živí nepatrnou naději, že by ještě mohla startovat na olympijských hrách v brazilském Riu. Hodně ji povzbudil dopis Věry Čáslavské podepsaný dalšími slavnými sportovci Věrou Růžičkovou, Danou Zátopkovou a Jiřím Dalerem předsedovi olympijského výboru Thomasi Bachovi. „Jsem ráda za to, jak se ke mně staví určitá skupina lidí. Jejich pomoci si nesmírně vážím. Uvidíme, jak to dopadne," řekla Sáblíková. Po všech peripetiích je už ale hodně pesimistická. „I když to nevyjde, tak jsem ráda, že mám takovou podporu. Nejraději bych už znala definitivní výsledek a nemusela se trápit," dodala.

Dokud nepadne rozhodnutí, chystá se připravovat na variantu startu v Riu de Janeiro. Příští týden bude trénovat v domácích podmínkách a na další týden plánuje vysokohorské soustředění v Itálii.