„Přiložte pod kotel," burcoval diváky v hektickém závěru hlasatel Jaroslav Cileček. Hráčky Šaľy ovšem v hale Peklo neuvařily hlučné ochozy, ale nadšeně hrající házenkářky Veselí nad Moravou, které dokázaly proti Duslu navázat na předchozí zápasy a po dalším výtečném výkonu si připsaly letošní nejcennější skalp.

Zatímco panenky znovu po šedesáti minutách křepčily s nadšenými příznivci na palubovce, některé Slovenky porážku na jihu Moravy oplakaly. Hostující spojku Karin Bujnochovou třeba musela utěšovat kamarádka Jasmínka Vargová.

Mladá spojka střelecky opět zářila. Ke čtyřem gólů ze hry přidala rodačka z Nitry stejný počet přesných zásahů i ze sedmimetrových hodů. Hlavní strůjkyní důležitého vítězství ovšem nebyla Vargová ani další veselská střelkyně Kareřina Slováková, nýbrž střídající brankářka Žaneta Stojarová.

Dvaadvacetiletá gólmanka se do hry dostala až ve třinácté minutě, přesto svými parádními zákroky zastínila zbývajících pět brankářek, které do utkání zasáhly. „Vyšlo nám střídání, když jsem do brány v polovině prvního poločasu místo Nejezchlebové poslal Stojarovou. Žaneta se hned chytila a hlavně ve druhém poločase nám svými zákroky podržela udržet náskok," pochválil hrdinku večera veselský trenér Ľuboš Hudák.

Zatímco domácí kouč gólmanky chválil, hostující lodivod Rudolf Petrikovič by je nejraději poslal domů pěšky. „Rozhodly výkony brankářek. Prostřídal jsem všechny čtyři, ty ale podaly katastrofální výkon. Vůbec nás nepodržely," zlobil se kouč Šaľy.

Kvarteto Grandtnerová, Haládiková, Kvasnicová a Ladicsová svůj tým opravdu nepodrželo. Ať už stál mezi tři tyčemi kdokoliv ze zmiňované čtveřice, střely veselských hráček si cestu do sítě většinou stejně našly. „Na soupeře jsme několikrát dotahovali, ale pak jsme obdrželi laciné góly, které zbytek týmu zlomily. Děvčata se mohla v obraně snažit jak chtěla, ale nebylo to nic platné. Na druhé straně domácí tým brankářky podržely," řekl Petrikovič.

Slovenkám sice patřil úvod utkání, ale hostující tým o těsný náskok přišel. Veselanky v 17. minutě srovnaly krok a do kabin si nesly minimální náskok. „Do utkání jsme vstoupili se zajištěné obrany. Snažili jsme se eliminovat největší zbraň Šaľy, což je rychlý protiútok. To se nám podařilo, moc gólů jsme z něho nedostali," řekl Hudák.

Druhá půle už patřila panenkám, které ve 42. minutě vedly o čtyři branky. Hostující trenér si vzal za nepříznivého stavu 20:24 oddechový čas, ale ani krátká přestávce Duslu nepomohla.

Jihomoravanky hrály po přestávce skvěle a své vedení díky pozorné obraně a pohotovým pokusům bezpečně střežily.

Osm minut před koncem pak využily zaváhání slovenského celku, čtyřmi rychlými brankami zvýšily náskok na osm gólů a dovedly utkání v poklidu do vítězného konce. „V defenzivě jsme si to poctivě odbránili a v útoku jsme hráli stále z připravených akcí. Neztráceli jsme zbytečně balony a podařilo se nám vstřelit rozhodující branky. Několikrát jsme soupeři odskočili a tím celé utkání rozhodli," pronesl Hudák.

Ten dokázal své mladé svěřenkyně na těžký duel pořádně nachystat. „Potřebovali jsme udržet protiútoky Šaly, které jsou velmi nebezpečné," věděl veselský trenér.

I kouč Šaľy však znal kvalitu protivníka. „Výkon Veselí mě nepřekvapil. Viděl jsem jeho zápasy s Michalovcemi a Porubou. Trenér Hudák buduje dobrý tým. V kádru má mladé, ale šikovné děvčata. Věděl jsem, že nás ve Veselí čeká velmi těžký zápas a že budou rozhodovat dva faktory, obrana a brankářky," prohlásil Petrikovič.

Známý kouč nebyl zklamaný pouze z výsledku, ale hlavně z předvedeného výkonu. „I když si myslím, že většině hráček, které se dostaly na palubovku, snaha nescházela, tak sedmý hráč na hřišti nám chyběl," řekl hostující lodivod.

Veselí se díky další výhře udrželo mezi čtyřmi nejlepšími týmy. Vytoužený cíl v podobě postupu do play-off tak dostává reálné obrysy. „To je ještě hodně daleko, protože máme před sebou spoustu těžkých zápasů, ale každý bod do tabulky se počítá," dodal Hudák.

Veselanky nyní čeká derby ve Zlíně. Za dva týdny doma hostí Písek.

HC Veselí nad Moravou – HK Slovan Duslo Šaľa 34:28 (15:14)

Nejvíce branek: Vargová 8/4, Slováková 7, Jandásková 5 – Bíziková 8, Kertézsová 5/4. Rozhodčí: Králíček, Letev. Vyloučení: 2/5. Sedmimetrové hody: 5/4 – 6/5. Diváci: 400.

Veselí n. M.: Nejezchlebová, Stojarová, Lekešová – Varjassiová, Vysloužilová 4, Jandásková 5, Lukšíková, Slováková 7, Vinklárková, Šustková 5, Gajdošíková 2, Vargová 8/4, Štetáková 3.

Šaľa: Grandtnerová, Haládiková, Kvasnicová, Ladicsová – Bujnochová 3, Trochtová 3, Rácková, Klučková 2, R. Bíziková 8, Kodajová 3/1, Kertézsová 5/4, Pócsiková 3, Demajová 1, B. Bíziková, Tulipánová, Blehová.

Hráčky Šaľy jsme měly načtené, řekla Stojarová

Veselí nad Moravou – Společně s Vandou Nejezchlebovou zastínila všechny čtyři gólmanky Šaľy. Veselská brankářka Žaneta Stojarová, která se na palubovku dostala až ve třinácté minutě za nepříznivého stavu 5:7, měla hlavní podíl na obratu v sobotním utkání. Veselí zdolalo slovenského vicemistra rozdílem šesti gólů, když zaplněná hala velebila především dvaadvacetiletou rodačku ze Zlína.

Veselské gólmanky chválili po víkendovém utkání všichni. Na tiskové konferenci o Stojarové mluvili oba trenéři, výtečný výkon oceňovali novináři i domácí příznivci. Jeden z nich dokonce předal hrdince utkání velkého plyšáka. „Díky moc," usmívala se Žaneta Stojarová.

Byla to právě bývalá gólmanka Liberce a Písku, kdo pomohl mladému týmu skolit silnou Šaľu. Veselanky předvedly proti elitnímu slovenskému týmu báječný výkon, dva body byly opravdu zasloužené. „Na zápas jsme se dlouho připravovaly. Proto jsme rádi, že nám utkání vyšlo a že jsme Šaľu porazily," uvedla Stojarová. Podle ní rozhodlo zajímavý zápas hned několik faktorů. „Holky výborně dodržely trenérovy pokyny. Hlavní bylo, že jsme se nenechaly uběhat," řekla Stojarová. „Důležité bylo, že jsme po obdržené brance šly rychle dopředu. I když jsme třeba nedaly sedmičku, tak jsme se nepoložily. Naopak jsme dál hrály svoji hru," přidala.

Sympatická blondýna začala utkání na střídačce. V 17. minutě ale na ni trenér Hudák ukázal. „Řekl mi, abych toho chytla co nejvíc," prozradila veselská gólmanka, která věděla, kam budou elitní spojky soupeře pálit. „Hráčky Šaľy jsme měly načtené. Střílely tak, jak jsme předpokládaly. Všechno vyšlo tak, jak mělo," prohlásila Stojarová.

Panenky po těžkém duelu plánovaly, že vyrazí cennou výhru oslavit. „Trochu ji zapijeme, ale víme, že máme před sebou další těžké zápasy, které se pokusíme vyhrát," pravila.

Házenkářky Veselí nad Moravou na začátku sezony válí. Jihomoravanky zatím prohrály pouze s Michalovcemi. V dalších pěti duelech mladý tým bodoval a díky výhře nad Šaľou se udržel mezi čtyřmi nejlepšími interligovými celky. „Snažíme se. Víme, že nemáme co ztratit, takže do každého zápasu jdeme naplno. Zatím se nám daří, snad to tak bude pokračovat i dál," řekla.

Veselanky zatím sbírají body, což je důležité hlavně z hlediska vyřazovacích bojů. „Každý zápas je pro nás důležitý. Ať už jde o utkání s Bratislavou nebo Šaľou. Dva body mají stejnou hodnotu a v boji o play-off se nám budou hodit všechny," řekla Stojarová.

Tu čekají dva pikantní duely. V neděli se Stojarová představí v rodném Zlíně, o týden později se pak postaví dalšímu bývalému klubu, Písku. „Na tyto zápasy se vždycky moc těším. Doufám, že oba týmy porazíme," dodala Stojarová.