Sasínek tak na šampionátu potvrdil tabulkové předpoklady a v opravdu silné konkurenci běžců z černých kontinentů bojoval o místo ve finále na dva kilometry s překážkami. Ze tří rozběhů postupovali přímo prví tři v každém běhu a šest nejrychlejších časů. V silně obsazeném běhu bojoval Sasínek s bolestí, kterou trpělo jeho koleno po kolizi s jednou z překážek ve druhém kole.

I přes tuto nepříjemnost hodonínský běžec na posledních sto padesáti metrech zabojoval a vyčerpaného Američana Baileye Totha v závěru nechal za sebou.

Svěřenec Antonína Slezáka nakonec dosáhl na čas 5:45,03 minuty a vylepšil si tak osobní rekord téměř o osm vteřin.

K překvapení všech se nakonec otřásl i český rekord na této trati, který je od roku 2005 v držení Jakuba Holuši. Sasínkův čas znamenal postup ze čtvrtého místa v pořadí.

Člen AK Hodonín se rázem stal favoritem a stránky keňských a etiopských webů psali o boji jejich závodníků s Filipem Sasínkem. Že finále je nový závod ukázal již jeho průběh.

„Filipovi jsem řekl, ať běží první dvě překážky na čele, ať o nich má přehled. V chumlu běžců často dochází ke kolizím, když závodník na překážky nevidí. Filip umí naslouchat a udělal přesně to, co jsem mu řekl," řekl Sasínkův trenér Antonín Slezák.

Od druhého kola byl závod bojem keňských a etiopských borců. Vítěz Mekesa Kahsay Ethiopie překonal časem 5:19,99 minuty světový rekord této věkové kategorie. „Závodníci by mi měli poděkovat, že jsem jim odtáhl téměř dvě kola a pomohl jim dosáhnout svěťáku. Kdybych neběžel, oni by se asi taky nikam nehnali," uvedl spokojený Filip Sasínek.

Ten si ve finále svůj rozběhový čas nezlepšil a nakonec výkonem 5:47,90 minuty skončil celkově osmý. Bronzovou medaili bral Justus Lagat za 5:30,00 minuty.

„Filip se umístěním stal nejlepším Evropanem na této trati a můžeme litovat, že mistrovství Evropy této kategorie se zatím nekoná," řekl zástupce hodonínského klubu Lukáš Lípa. Nejnabitější program z trojice hodonínských závodníků měla Veronika Paličková. Mladá sprinterka se představila postupně v každém ze soutěžních dnů. Hned na úvod šampionátu dokázala Paličková projít postupovým sítem do semifinále závodu na sto metrů. Čas 12,10 sekundy v rozběhu znamenal druhé místo v běhu a přímý postup.

„V semifinále si Veronika bohužel ještě o dvě setinky pohoršila a celkově byla klasifikována na dvaadvacátém místě," informoval Lípa mladší.

Hned následující den nastoupila nadaná sprinterka v rozbězích na dvě stě metrů. I v nich dokázala proklouznout do dalších bojů v novém osobním rekordu 24,43 sekundy. Za vítězkou běhu zaostala o pouhou setinku a byl z toho opět přímý postup ze sedmnáctého místa.

Co negativního provázelo celé mistrovství Světa, byl nepříznivý vítr, který foukal proti sprinterům. V semifinále na to doplatila nejen Paličková.

Proti sprinterkám foukl vítr o síle 3,1 metru za sekundu se kterým se Veronika nedokázala poprat a časem 25,08 vteřiny skončila v běhu na šesté pozici, celkově na jednadvacátém místě. „Musím podotknout, že do finále nepostoupily ani závodnice z tradičně sprinterských zemí jako jsou Jamajka, Trinidad a Tobago či Bahamy. Náš cíl byl postoupit do semifinále, a to se Veronice povedlo. Navíc na dvoustovce v osobním rekordu, takže ambice byly splněny," zhodnotil vystoupení své svěřenkyně kouč Zdeněk Lípa.

Mladá závodnice si před semifinále střihla rozběh štafet. V České republice ne moc obvyklé štafetě sto, dvě stě, tři sta a čtyři sta metrů dokázaly české dívky postoupit do finále pátým nejlepším časem.

V nedělním finále pak Andrea Školová, Veronika Paličková, Jana Reissová a Zdeňka Seidlová doběhly časem 2:08,55 minuty, což je historicky nejlepší čas Česka v této štafetě, na pátém místě. Po následné diskvalifikaci dorostenek z Číny, které se provinily prosti pravidlům špatným řazením předávek, se česká děvčata posunula na konečné čtvrté místo.

Třetí skončily mladé Japonky, druhé byly závodnic z Britských Panenských ostrovů a z vítězství se radovala štafeta USA, která zaběhla nejrychlejší letošní světový čas.

„Z časů jde vidět, že nereálná nebyla nakonec ani medaile, ale to už bychom chtěli asi mnoho. Čtvrté místo na světě myslím znamená vysokou kvalitu našich závodnic," řekl Lípa starší.

V rozbězích na osm set metrů se pokusila navázat na letošní skvělé časy i Natálie Kolajová. Její dva nejlepší letošní časy, kterými se nominovala na světovou akci, by stačily na postup do semifinálových bo­jů.

Přes postupový klíč, kde do dalších bojů šly první tři závodnice z běhu a čtyři nejlepší časy, bohužel hodonínská běžkyně neprošla dále. Ve svém běhu obsadila Kolajová páté místo. Čas 2:12,14 minuty zajistil rodačce ze Strážovic celkové jednadvacáté místo.

„Na postup časem bylo nutné zaběhnout 2:10,87 minuty. I tak je konečné umístění velmi cenné," řekl Lípa mladší.

Vedení hodonínského klubu hodnotí mistrovství světa dorostenců a dorostenek, tedy závodníků do sedmnácti let, které se konal v Doněcku, pozitivně. Vždyť nelehké nominační kritéria museli pro start na této akci překonat i hodonínští atleti. Veronice Paličkové, Natálii Kolajové a Filipu Sasínkovi se to ovšem v sezoně povedlo a mohli odletět do ukrajinské metropole přímo změřit síly s nabitou konkurencí ze všech koutů světa.

„Šampionát se z pohledu našich závodníků určitě povedl. Závodníci předvedli výkony kolem osobních rekordů, někdy i své stávající rekordy vylepšili, postoupili dále, a to je důležité. Veronika a Natálie jsou ve svých kategoriích prvním rokem a ten jeden rok v této věkové kategorii prostě chybí. Musíme si uvědomit, že na mistrovství světa v bězích a ve sprintech je obrovská konkurence. Ze statistického hlediska to pro náš oddíl byla nejúspěšnější velká akce. Nezbývá než před těmito závodníky smeknout," pronesl statistik AK Hodonín Lukáš Lípa.