„Lépe Filip běžel jen šestnáctého ledna na otevřeném přeboru Moravskoslezského kraje rovněž v Ostravě," připomněl sekretář hodonínského atletického klubu Lukáš Lípa.

Ani skvělý výkon však Sasínkovi ke splnění limitu pro venkovní evropský šampionát, který hostí nizozemský Amsterdam, nestačil. „Pro tuto akci je limit nastavený na hranici 3:40,25 minuty, což je zároveň měkčí z limitů pro účast na olympijských hrách v brazilském Riu," řekl Lípa.

Parádní čas ovšem dvacetiletému závodníkovi přinesl další rekordní zápis do statistik, když o dvaačtyřicet setin pokořit jeden z nejstarších rekordů mistrovství, halový výkon Jana Krause z roku 1987. „Jsem nadšený, ale bylo to náročné. Na všech mezičasech jsem byl asi o půl vteřiny rychlejší, na konci jsem však bohužel trochu zpomaloval. Každopádně se mně běželo nejlépe v této sezoně, ale koncovka ještě nebyla úplně ono," řekl nová český šampion.

Druhý na patnáctistovce skončil Petr Vitner, který se dvě třetiny závodu držel těsně za Sasínkem, ale nakonec za vítězem zaostal o více než sedm vteřin. Třetí byl Josef Šimsa z Dukly Praha.

Hodonínskému běžci pomokl k titulu a překonání halového rekordu i mladší bratr Patrik, který mu rozbíhal úvodních šest metrů. „Brácha odvedl skvělou práci. Bez něj bych na něj nedosáhl," přiznal Filip Sasínek. Zbytek závodu však vyválčil sám.

Úspěšný člen slováckého oddílu se nyní začíná připravovat na hlavní letní sezonu. Vrcholem letošního roku jsou nejen olympijské hry, ale i mistrovství Evropy. „S trenérem cílíme především na letní sezonu. Chtěl jsem běžet splnit limit, ale zatím to nevyšlo," pravil Sasínek.

Kromě něj se v nové ostravské atletické hale dařilo i dalším hodonínským závodníkům. David Kákona si v závodě na tři kilometry časem 8:47,27 minuty vylepšil osobní rekord. „Skvělý výkon mu stačil na konečné jedenácté místo," informoval Lípa.

Z vítězství se radoval Adam Zenkl z domácích Vítkovic, bronz urval Michal Šmahel z pražské Slavie.

Před týdnem bronzový závodník z republikového šampionátu mezi juniory Filip Dvořák si odbyl premiéru i mezi seniory. V rozbězích na čtyři sta metrů zkoušel vylepšit svůj osobní rekord 49,70 sekundy. „To se mu bohužel nepovedlo a výkon 50,41 vteřiny mu stačilo na konečné dvanácté místo, když na postup do šestičlenného finále bylo potřeba rychlých 48,31 sekundy," hlásil Lípa, který závěrem pochválil pořadatele za perfektní šampionát.

Ke skvělé atmosféře podle hodonínského sekretáře přispěla i zaplněné ochozy diváků, kteří vytvořili báječnou kulisu. „Ostravská hala má mezinárodní parametry, které v České republice žádná jiná nemá. V Praze chybí místa pro diváky, rozcvičovací prostory, zázemí pro sportovce. To vše ve Vítkovicích je," říká Lukáš Lípa, který si před pár týdny luxusní halu sám vyzkoušel. „Takovou atmosféru tyto závody ještě nezažily," dodal.