Hodonínský závodník si triumfu nad hvězdným keňským atletem právem považoval. „Takový běžec se neporáží každý den,“ ví Sasínek.

Mladý Jihomoravan měl z elitního soupeře respekt, zároveň si však na něj věřil. „Pomýšlel jsem na ještě lepší příčky, ale zase jsem měl nějakou drobnou kolizi na trati, takže z toho nakonec bylo třetí místo,“ uvedl Sasínek.

Z výsledku měl velkou radost, s časem už ale tolik spokojený nebyl. „Neběželo se tak rychle, jak se asi čekalo a plánovalo. I když si myslím, že to mohlo být ještě lepší, celkově jsem spokojený,“ prohlásil hodonínský rodák.

Zatímco Sasínka fanoušci na tribunách vítkovického stadionu oslavovali, výkon Davida Rudishy zůstal za očekáváním. Světový rekordman na osm set metrů se na kilometru představil poprvé v kariéře.

Známý Afričan si před startem středečního závodu plánoval zaútočit na čas 2:15 minuty, ten byl ale daleko. Rudisha nakonec doběhl čtvrtý.

Závod na tisíc metrů měl možná trochu překvapivého vítěze. V dramatickém finiši se radoval z primátu Keňan Nicholas Kipkoech, když odolal mohutnému ataku Jakuba Holuši, který proběhl nakonec cílem jako druhý za 2:18.60. Kromě Filipa Sasínka si osobní rekord vylepšil i třetí český běžec v závodě, Jan Friš.

Sasínkova partnerka, Kristiina Mäki, už ale tolik spokojená nebyla. Přítelkyně hodonínského běžce skončila v závodě na patnáct set metrů až osmá.

V oštěpařském sektoru se představil Vítězslav Veselý. Odchovanec AK Hodonín nejprve na Zlaté tretře dodatečně obdržel bronz za letní hry v Londýně 2012. Původně tam skončil čtvrtý, ale životní úspěch mu zpětně přihrál doping Ukrajince Pjatnycji.

Veselý dostal stejnou medaili, kterou původně získal bronzový Fin Antti Ruuskanen, „Myslím, že je to dobře, že to je ta původní. Má to své kouzlo. Je to medaile, která byla tam," řekl známý oštěpař.

Po závodě pak medaile skončí tam, kde má ostatní cenné kovy. Vedle triumfu na MS 2013 vyhrál také ME 2012 a má stříbra z evropských šampionátů z let 2014 a 2016. „Já teď přesně nevím, kde jsou ty ostatní. Myslím, že jsou u babičky, kde se na to chodily dívat sousedky a kamarádky z kostela. Ona to sleduje a prožívá," vypráví Veselý.

Hodonínský rodák sice na vítkovickém stadionu zaznamenal svůj letošní nejdelší pokus 82.16 metru, přesto se zatím v závodech spíše hledá. Účast na mistrovství světa v Londýně by mu zajistil hod dlouhý alespoň třiaosmdesát metrů.

Šestapadesátý ročník Zlaté tretry byl plný emocí i skvělých výkonů. Diváci na zaplněném vítkovickém stadionu viděli světový rekord v běhu na tři sta metrů v podání Jihoafričana Wayda van Niekerka a také poslední atletický závod Usaina Bolta v České republice.