O start na evropském šampionátu může hodonínského běžce Filipa Sasínka připravit pravidlo počtu běžců v jednom závodě. Na osmistovce totiž mohou soupeřit pouze tři sportovci z jedné země. Konečnou nominaci schválí až Český atletický svaz.

Devatenáctiletý běžec se hned v prvním letošním závodě blýskl výtečným výkonem. Svěřenec trenéra Antonína Slezáka zvládl na mítinku ve Vídni osmistovku za 1:49,00 minuty. Tímto časem pokořil limit pro halové mistrovství Evropy, které letos hostí Česká republika. „Bylo to pro mě velké překvapení. Rozhodně jsem nečekal, že bych mohl běžet hned při svém prvním startu takhle rychle," uvedl Filip Sasínek.

Nadaného závodníka před Vánocemi přibrzdila nemoc. Na začátku letošního roku se ale dal člen AK Hodonín zdravotně do kupy a díky dvanáctidennímu pobytu v Praze, kde v hale ve Stromovce plnil trenérův individuální plán, se pořádně rozběhal a dostal do formy. „I tak jsem s takovým časem nepočítal," podotkl Sasínek.

Student střední školy ve Strážnici ovšem v silné konkurenci očekával rychlé časy, což se nakonec potvrdilo. „Ve Vídni se tradičně sejdou velmi kvalitní závodníci. Letos jsem byl nasazený do třetího běhu. Měli jsme domluveného vodiče, který odvedl dobrou práci. Po startu jsem se dostal na třetí místo, po pětistovce jsem už šel do čela, kde jsem se udržel až do konce," popsal závod na osm set metrů Sasínek, který díky světelné tabuli ihned po doběhu věděl, že splnil přísný limit a kvalifikoval se na šampionát.

„Při závodě jsem časomíru nesledoval, ale když jsem proběhl cílem, hned jsem se podíval na tabuli, kde dokonce svítilo 1:48,99 minuty, takže jsem byl časem opravdu ohromený. Po úpravě z toho bylo 1:49,00, což mě i trochu mrzelo," pronesl Sasínek.

Lepší z českých závodníků byl pouze Miroslav Burian, který byl o dvě setiny rychlejší než talentovaný hodonínský junior.

Pod limitní hranici 1:49,40 minuty se o setinu dostal také Matěj Pavlíček. „Byl to velmi kvalitní závod a očekávalo se, že tu někdo ten limit splní, ale asi nikdo nečekal, že budeme hned tři," řekl Sasínek. „Ale do uzavření konečné nominace zbývá ještě měsíc a na mistrovství mohou za každou zemi startovat pouze tři závodníci. Navíc se dá očekávat, že k nám někdo s limitem ještě přibude, takže nemám zatím nic jistého," ví nadaný závodník.

Nejlepší sportovec okresu Hodonín za rok 2014 nestačil po skončení vídeňského mítinku přijímat gratulace. Skvělý výsledek ocenila nejen rodina a kamarádi, ale také kolegové a funkcionáři.

„Přála mi spousta lidí, čehož si nesmírně vážím. Ještě jednou všem děkuji," pronesl Sasínek. Ten se v cíli o radost podělil i s trenérem Slezákem. Známý atletický odborník, který v Hodoníně vychoval spoustu výborných běžců, byl rovněž z výkonu svého svěřence mile překvapený.

„Trenér stál u cíle. Asi věděl, že poběžím rychle, ale myslím si, že tohle taky nečekal," řekla devatenáctiletá naděje, která se však dál bude připravovat podle plánu. „Zatím nemám jistý start, navíc mám před sebou ještě nějaké závody. Ale pokud zůstanu v nominaci, tak se určitě pomalu začneme připravovat," pravil.

Na halový šampionát momentálně nemyslí. „Nejspíš ani moc nebudu. Pokud se tam dostanu, pokusím se tam ukázat a předvést to nejlepší, co umím," říká Sasínek. Lístky do O2 arény rovněž neshání. „Zatím si o ně nikdo neřekl," dodal se smíchem.