„Tomuto projektu se věnujeme v hodinách tělesné výchovy, kde jednotlivé disciplíny v rámci kondiční přípravy zařazujeme,“ říká hlavní organizátor a ředitel Masarykovy základní školy ve Velké nad Veličkou František Frýdecký.

Že se velickým žákům příprava vyplácí, potvrdily nejen výsledky a výkony v předcházejících ročnících, ale i v tom letošním.

Naposledy v celorepublikové konkurenci uspěla Adéla Janků. Šikovná házenkářka loni skončila ve své kategorii šestá.

„Finále bylo hodně náročné, na druhé straně to pro mě byla zajímavá zkušenost. Domů jsem si přivezla spoustu zážitků. Bylo to hezké,“ říká mladá Veličanka.

Sazku olympijský víceboj bere jako příjemné zpestření, změnu v házenkářské sezoně. „Pro mě to není úplně priorita, ale baví mě to a snažím se tomu věnovat,“ uvedla mládežnická reprezentantka v házené, které nastupuje na křídle či spojce. Mezi její hlavní disciplíny patří kliky a skákání přes švihadlo.

Svoji výbornou výkonnost prokázala i ve čtvrtek, kdy se s celkovým součtem 4 170 bodů stala absolutní vítězkou. Mezi všemi chlapci uspěl Václav Rolenc z Blatnice pod Svatým Antonínkem.

Děti soutěžily jak v družstvech, tak i ve svých ročnících mezi jednotlivci. „Víceboj se skládá z pěti disciplín. Jde o kliky, trojskok z místa, skákání přes švihadlo, hod medicinbalem a závěrečnou disciplínou je vytrvalostní člunkový běh s basketbalovým míčem na vzdálenost deseti metrů po dobu dvou minut,“ informuje Frýdecký.

„Body z každé disciplíny se jednotlivým závodníkům sčítají, plus jsou z každé školy ve vybraných ročnících určeny čtyři kluci a čtyři dívky, kteří tvoří družstvo. Dál jdou dvě nejlepší dvě školy a z každého ročníku vždy dva kluci a dvě holky,“ hlásí.

Na Horňácku se utkali žáci ročníků 2008 až 2013. Krajské finále se uskuteční 23. května v Brně na atletickém stadionu Pod Palackého vrchem. Tam se na začátku září představí i nejlepší žáci z celé republiky.

„Dříve se to konalo v Praze na Strahově, kde nás nepustí fotbalisté. Navíc se mají rekonstruovat. Skvělé zázemí a hlavně dva stadiony jsme našli v Brně, kde nám vycházející vstříc a našli jsme tam rodinné zázemí. Je to pro nás ideální místo,“ prohlásila ambasadorka Sazka Olympijského víceboje Šárka Kašpárková.

Sazka Olympijský víceboj je největší školní sportovní projekt v České republice. V roce 2009 jej oprášili známí desetibojaři Robert Změlík a Roman Šebrle. „V době pandemie koronaviru jsme si zpracovávali statistiky a ukázalo se, že děti zapojené do projektu jsou fyzicky zdatnější než ty ostatní. Akce určitě smysl má,“ je přesvědčená bronzová medailistka z olympijských her v Atlantě a mistryně světa z roku 1997.

Zájem dětí i škol se po pandemii zase zvedá. „První rok byl takový rozjezdový, už se se o nás zase víc ví a počet dětí a škol zase stoupá,“ těší Kašpárkovou.

S pandemií je spojená také výkonnost chlapců a dívek. „Současné děti jsou na tom hůře než před padesáti lety,“ tvrdí Kašpárková.

„Po codivu byl pokles výkonnosti v některých disciplínách markantní. Lékaři navíc upozorňují, že se objevilo více dětí, které mají problémy s váhou. Já ale věřím tomu, že se vrátí na svoji výkonnost před covidem a že to bude čím dál lepší,“ zůstává Kašpárková optimistkou.

Ve Velké nad Veličkou se jí moc líbilo. „Do menších městeček a vesnic jezdím nesmírně ráda. Je tady úplně jiná, rodinná atmosféra,“ dodala.


Okresní kolo Sazka Olympijského víceboje ve Velké nad Veličkou
Chlapci ročník 2008: 1. Michal Miškeřík (Velká nad Veličkou), 2. Filip Horák (Blatnice), 3. Jakub Švrček (Velká nad Veličkou)
Dívky ročník 2008: 1. Adéla Janků, 2. Simona Macháčková (obě Velká nad Veličkou), 3. Lenka Ševčíková (Šardice)
Chlapci ročník 2009: 1. Václav Rolenc (Blatnice), 2. Igor Kasala (Žarošice), 3. Ondřej Motyčka (Velká nad Veličkou)
Dívky ročníku 2009: 1. Ema Tománková (Blatnice), 2. Barbora Krausová, 3. Nela Řežňáková (obě Velká nad Veličkou)
Chlapci ročník 2010: 1. Adam Trýska (Velká nad Veličkou), 2. Petr Hrbek (Kuželov), 3. Kryštof Vrba (Žarošice).
Dívky ročník 2010: 1. Karolína Jagošová, 2. Karolína Zubíková, 3. Hana Jandová (všechny Velká nad Veličkou)
Chlapci ročník 2011: 1. David Kadubec (Velká nad Veličkou), 2. Martin Pavlík (Kuželov), 3. Vojtěch Hrbáč (Velká nad Veličkou)
Dívky ročník 2011: 1. Rozálie Procházková, 2. Adéla Knoflíčková, 3. Anabel Kůřilová (všechny Šardice)
Chlapci ročník 2012: 1. Dominik Hrbek (Kuželov), 2. Lukáš Mikeska, 3. Matyáš Dvořák (oba Velká nad Veličkou)
Dívky ročník 2012: 1. Adéla Štipčáková, 2. Timea Režňáková (obě Velká nad Veličkou), 3. Denisa Šťastná (Šardice)
Chlapci ročník 2013: 1. Štěpán Peprna, 2. Kryštof Čupera (oba Velká nad Veličkou)
Dívky ročník 2013: 1. Ema Macková (Velká nad Veličkou), 2. Sofia Caruana (Šardice), 3. Magdaléna Vaňková (Velká nad Veličkou)
Chlapci ročník 2014: 1. David Tomčala, 2. Matěj Ďuračka (oba Velká nad Veličkou), 3. Alexandr Brázda (Šardice)
Dívky ročník 2014: 1. Thea Súkupová (Velká nad Veličkou), 2. Eliška Knoflíčková (Šardice)
Soutěž družstev: 1. ZŠ Velká nad Veličkou (20 618 bodů), 2. ZŠ Blatnice (19 904), 3. ZŠ Kuželov (17 071), 4. ZŠ Šardice (15 248).