Bývá považován za nejlepšího desetibojaře všech dob. Jako první překonal v desetiboji bájnou hranici devíti tisíc bodů, výkonem 9026 bodů vytvořil na konci května 2001 v Götzisu současný světový rekord. Kdo čekal, že Šebrle bude i ve druhém závodě Moravsko-slovenského běžeckého poháru útočit na nejvyšší příčky, musel být zklamán. Český desetibojař se přijel do Hodonína po zranění stehna spíše proběhnout.

„Neběželo se mi ale dobře. Běhal jsem v prosinci a v lednu. To jsem měl hodně naběháno. Ale v poslední době jsem se zaměřil na rychlost. Naopak vytrvalost šla trocho dolů. Byl jsem na tom docela dobře v únoru. Teď jsem se spíše trápil,“ řekl Roman Šebrle.

Světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji z roku 2004 se na startu hlavního závodu objevil společně s manželkou Evou. Zatímco bývalá reprezentantka v běhu na čtyři sta a osm set metrů skončila mezi ženami nad pětatřicet let třetí, Šebrle závod nedokončil. „Já jsem to trochu popletl. Věděl jsem, že běžíme čtyři kola, ale na začátku třetího jsem si myslel, že jdu do posledního, tak jsem zrychlil. Až jsem se blížil k cíli, tak jsem si uvědomil, že mám před sebou ještě jedno kolo. To už jsem ale zrychlil natolik, že už bych to asi neuběhl. Proto jsem skončil dřív,“ řekl v cíli Šebrle. „Čtyři kilometry ale stačí,“ doplnil s úsměvem.

Rodák z Lanškrounu účast na Hodonínském krosu dopředu plánoval. „Rozhodli jsme se před dvěma týdny. Bylo to v rámci tréninku,“ řekl sedmatřicetiletý závodník, který kvůli zranění stehna vynechal letošní halové mistrovství světa.

Sval si Šebrle natáhl při rozcvičování na domácím šampionátu v Praze ve Stromovce. Kvůli tomu nestartoval i v Istanbulu. Důvodem Šebrleho opatrnosti je i skutečnost, že klade důraz na hlavní cíle letošní sezony – mistrovství Evropy v Helsinkách a především olympijské hry v Londýně. „Olympiáda je ještě daleko, musím se na ni teprve nominovat,“ říká Šebrle.

Toho může o vrcholnou světovou akci připravit pouze zranění nebo nemoc. „Pokud budu zdravý, tak by to mělo být bez problémů,“ věří si.

Úspěšného českého reprezentanta vyhlíželi v pátek i v Čejkovicích. Šebrle však kvůli pracovním povinnostem musel návštěvu výškařského závodu zrušit. „Chtěl jsem se tam jet podívat., ale měl jsem v brněnské televizi nějaké natáčení, a pak už jsem nestíhal,“ vysvětlil atlet.

Tomu udělaly v Hodoníně radost obě děti. Syn Štěpán skončil v kategorii přípravka hoši třetí, dcera Kateřina mezi nejmladšími dívkami dokonce triumfovala. „Děti vedeme ke sportu, ale že by se věnovali pouze atletice, to ne. Oba mají více zájmů. Necháme je dělat to, co je baví,“ uvedl Šebrle.

Stejného názory je i manželka Eva. „Jsou šikovné. Štěpán hraje fotbal, Kačka zase dělá gymnastiku. Atletika je pro ně takové zpestření,“ řekla bývalá běžkyně, která si závod pochvalovala. „Bylo to dobré, pěkné počasí, příjemné prostředí, suchá trať,“ usmívala se sympatická blondýnka.

Šebrlové ani nevadilo, že jí po třetím kole opustil manžel. Ten závod nečekaně odpískal. „On už sprintoval do síle, takže se spletl. Já jsem si říkala, proč nasadil takové tempo. Ale že skončil, mně vůbec nevadilo, protože vedle mě dupal,“ vtipkovala manželka slavného sportovce.

Pro úspěšný pár jsou podobné závody spíše tréninkem a relaxem. „Pro Romana je lepší závod než trénink. On se toho chytl na soustředění v Miami, tam podobné závody běhal. Myslím, že mu to pomáhá,“ řekla Šebrlová.