Bez Číňanky Shi Dan zahájí hodonínské stolní tenistky nadcházející sezonu.

Ambice přesto zůstávají stejné: zisk extraligového titulu a co nejdéle zůstat v superligových bojích s předními celky středoevropského prostoru.

„Chceme opět vyhrát,“ má jasno hráčka Hodonína Alena Vachovcová, kam že by měly putovat zlaté medaile. Pokud by se její slova naplnila, slavilo by okresní město na jihu Moravy už čtvrtý titul v řadě.

Podobnou sérii byste i v ostatních sportech hledali těžko. Natož pak v tom vrcholovém.

K duelům o nejcenější kov na konci sezony však Hodoňanky musí projít ještě dlouhou cestu.

„Trénujeme od začátku srpna,“ poznamenal kouč mistrovského celku Ján Medvecký. „Příprava vypadá dobře. Sehráli jsme třeba Prague Open, takže se děvčata dostávají do zápasového rytmu.“

Nový ročník odstartují stolní tenistky superligovým utkáním, v němž se představí na půdě maďarského klubu Orosháza.

Dalšími týmy ve skupině jsou Villach a Niederosterraich.

„Tahle družstva se posilnila, mají nové Číňanky. Uvidíme, jak moc budou silné,“ dumal Medvecký nad nalosovanými protivníky. Loni jeho svěřenkyně vypadly po vyrovnané čtvrtfinálové tahanici s Kecskemétem.

Letos by rád napodobil podobný výsledek. Ovšem zůstává nohama na zemi. Úspěch mezi nejlepšími středoevropskými kluby je vždy pracně vydřený.

A navíc: hodonínský dres momentálně odložila jednička Shi Dan, která zatím zůstala v Číně. „Zkusím se vrátit co nejdřív,“ vzkázala z vlasti.

Přiletět by mohla asi v polovině sezony, aby se připravila na play off. Šanci proto nejspíš do té doby dostanou mladé odchovankyně jako jsou Ivana Pelcmanová nebo Kateřina Tomanovská.

„Na postup ze skupiny bychom potřebovali hrát v co nejsilnějším složení,“ přemítal trenér. „Pokud by se nám ale začátek soutěže nevyvedl, je možnost, že bychom nasadili mladé.“

Místo Shi Dan by podle všeho měla zaujmout právě Ivana Pelcmanová, letos teprve sedmnáctiletá hráčka. Hlavní porci odpovědnosti si proto rozdělí dvojice Alena Vachovcová – Hana Matelová.

„Tlak už bych teď kladla spíš na Hanku, kterou potřebujeme dostat na post jedničky – dvojky. Já už se budu počítat spíš jako trenérka,“ pousmála se velezkušená Vachovcová. „Samozřejmě budu taky hrát. Musím,“ pokračovala pětatřicetiletá stolní tenistka, kterou v minulých sezonách sužovalo nepříjemné zranění zad. Jak se zdá, podobné trable jsou minulostí.

„Cítím se dobře, žádné úlevy nejsou potřeba,“ podotkla

Mezi největší soupeře na domácím poli patří letos Frýdlant nad Ostravicí a Břeclav, která přes léto prošla řadou změn.

Z týmu zmizela Ukrajinka Olesja Stachova, dvojka Ivana Weberová a trenér Jaroslav Hýbner. Ten se nyní zaměří na tamní mládež a rezervní celek.

„Ivana nepodepsala novou smlouvu a odchází jinam, takže kromě Stachové budeme slabší ještě i oni,“ řekl Hýbner, jenž na konci minulého ročníku skousknul hořkou pilulku v podobě porážky ve finále extraligy právě od Hodonína.

Nic naplat tehdy nebyly ani schopnosti reprezentantky Renáty Štrbíkové, která teď jako jediná zůstává v kádru. Ten vedení Břeclavi doplní novými hráčkami.

„Většího soupeře asi vidím ve Frýdlantě, s nímž nás čekají vyrovnané a nepříjemné zápasy,“ sdělil trenér Medvecký. „V sestavě mají Hrachovou a Dobešovou, tak uvidíme.“