Do té doby mají junioři Jiskry o čem přemýšlet. Slováckému celku v sobotním střetnutí nepomohly rady trenérů, podpora publika ani výrazná snaha. Kyjovským mladíkům totiž v úvodním čtvrtfinále nic nevyšlo.

Nedařila se střelba, ofenzivní výpady brzdily nepřesnosti a sebevědomí juniorů nahlodávaly přesné pokusy hráčů Slavie, kteří si hned v úvodní čtvrtině vypracovali desetibodový náskok, jenž si v klidu udrželi až do konce.

Kyjov na zvrat tentokrát neměl. „Kroměříž přijela oslabená, pouze s devíti hráči. Navíc polovina z nich hrála pod antibiotiky. Naši kluci přesto neunesli tíhu utkání. Před takovou návštěvou hráli poprvé, nervozita jim svazovala ruce. Bylo to o hlavě, nedařilo se nám tak jako v předcházejících zápasech," prohlásil domácí trenér Radim Mezihorák.

Ten dělal pro výhru všechno. Křičel, klidnil emoce, radil, střídal i bral oddechové časy. Všechno zbytečně. „Neukočírovali to hlavně rozehrávači," řekl Mezihorák. „Dělali jsme hloupé chyby. Místo toho, abychom hráli kolektivně, tak někteří kluci všechno chtěli rozhodnout sami. Prostě se před tolika lidmi chtěli předvést. Přitom to byl právě týmový výkon, který nás v základní části dostal na čtvrté místo," připomněl kyjovský trenér.

Mezihorák neměl po sobotním duelu ani koho pochválit. „Nikdo mě nenapadá," marně hledal v sestavě rozdílové hráče.

Kritika se snesla i na osmnáctiletého rozehrávače Davida Šuráně. Ten patří mezi opory Kyjova, začátek play-off mu ovšem stejně jako zbytku týmu příliš nevyšel. „Čekali jsme vyrovnané utkání. Přišlo hodně lidí, atmosféra byla dobrá. Nám se však zápas nepovedl," pravil Šuráň.

Podle něj se na palubovce projevily především zkušenosti soupeře. „Máme hodně mladý tým. Spoluhráči byli možná více nervózní než my, již za juniory hrajeme čtvrtým rokem. Podobných zápasů jsem zažil víc, takže jsem to nijak zvlášť neprožíval," uvedl Šuráň.

Domácí basketbalisty srazila hlavně nepovedená první čtvrtina. „Nedokázali jsme se prosadit v útoku, ani v obraně se nám příliš nedařilo," věděl kyjovský rozehrávač. „Zbytek zápasu už jsme náskok protivníka pouze dotahovali. Několikrát jsme byli blízko, ale ani jednou jsme výsledek neotočili v náš prospěch," přidal.

I když junioři Jiskry doma prohráli rozdílem dvanácti bodů a v Kroměříži budou odvracet první mečbol rivala, nepojedou na Hanou předem poraženi. „Sice jsme tam nikdy nevyhráli, ale na druhé straně tam nebudeme pod takovým tlakem jako doma. Každý zápas je jiný, nám se tam může dařit stejně jako soupeři u nás. Nic nebalíme, naděje na postup je stále otevřená," zůstává pozitivní Mezihorák.

V prodloužení série věří i Šuráň. „Kroměříž známe, hrajeme s ní desátým rokem. Ani dnes nás ničím nepřekvapila," pravil.

Sobotní střetnutí se vymykalo většině mládežnických soutěží v Česku. Úvodní čtvrtfinálový duel měl totiž charitativní podtext. Při zápase příznivci přispěli na Martina Pěnčíka ze Žarošic, který od narození trpí dětskou mozkovou obrnou. „Koupí červeného trika každý Martinovi přispěl částkou třiceti korun," informoval předseda Jiskry Kyjov Tomáš Čada.

Do sbírky, která zatím vynesla 3075 korun, ovšem nepřispěli pouze diváci, ale také samotní hráči a mladý kouč Mezihorák.

„Každý hráč dá tolik, kolik v zápase získal bodů. Každý bod se násobí pěti korunami," hlásila před utkáním opora Jiskry Filip Čada. „Já zase za každý oddechový čas přispěji padesáti korunami," přidal se Mezihorák.

Utkání juniorů svým vystoupením zpestřila také děvčata z aerobiku Nely Kostihové. Derby fanoušky lákalo. Do haly nakonec přišly více než dvě stovky diváků. „V republice jsou možná tak tři města, kde to na mládežnickém basketbalu takto žije. Třeba kluci z Brna říkají, že na ně nikdo nechodí," prohlásil Šuráň.

Atraktivní duel si nenechal ujít ani starosta města Kyjova František Lukl. „Je to dobrá reklama pro kyjovský basketbal," dodal Mezihorák.

Play off ligy juniorů

1. čtvrtfinále: Jiskra Kyjov U19 – Slávia Kroměříž U19 53:65 (9:19, 26:38, 39:50)

stav série: 0:1